Powiat Lipnowski to miejsce, gdzie piękno przyrody nierozerwalnie łączy się z barwną historią i tradycją. Pasmo wzniesień ciągnące się od okolic Grodzenia, przez Chrostkowo w kierunku Rypina nadaje temu regionowi malowniczy charakter. To miejsce pod wieloma względami fascynujące. Pofałdowany, polodowcowy teren bogaty w srebrzyste jeziora, potoki i przecinające go rzeki, przyciąga licznymi atrakcjami turystycznymi. Różnorodność fauny i flory, rozległe obszary leśne cieszące się powodzeniem grzybiarzy, to sprzyjające warunki do rozwijania swoich pasji. Rowerzyści, amatorzy sportów wodnych, a także wędkarze i turyści z pewnością znajdą coś dla siebie. W urzekających miasteczkach i wioskach, z których większość ma swoje korzenie w odległym średniowieczu, życie nadal toczy się w spokojnym, własnym rytmie. Wiele z tych miejsc zachowało cenne zabytki architektury; kościoły, kaplice, ruiny zamków. Burzliwa historia pozostawiła sporo śladów na tej ziemi, gdzie od wieków mieszają się wątki wielokulturowe. Koneserzy aktywnego wypoczynku docenią atmosferę tego regionu delektując się charakterystyczną, biesiadną atmosferą i nieskażoną przyrodą.

Ziemia Lipnowska - malowniczy zakątek naszej Ojczyzny, stanowi swego rodzaju oazę spokoju wabiącą licznymi osobliwościami przyrodniczymi, krajobrazowymi, turystycznymi i kulturalnymi. Wielbicielom tej ziemi natura ofiarowuje niezapomniane chwile o każdej porze roku. Lipnowski krajobraz dostarczy wędrowcy wiele romantycznych przeżyć. Są tu miejsca, które tworzą niepowtarzalną scenerię, nastrój natchnień i zadumy nad pięknem i rozmaitością form życia.

Wszystkim czytelnikom niniejszego informatora, a głównie turystom pragniemy zaproponować trzy trasy do wędrówki po naszym Powiecie. Pierwsza z nich to klasyczny „szlak turystyczny Powiatu Lipnowskiego”, na którym można zobaczyć najwięcej, ale jednocześnie trzeba poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Dla tych, którzy interesują się sztuką sakralną i posiadają mniej czasu na zwiedzanie proponujemy dwie trasy: „szlak franciszkański” oraz „szlak drewnianych kościołów”. Opisy tras oraz sposób ich oznaczenia na mapie znajdują się poniżej:

SZLAK TURYSTYCZNY POWIATU LIPNOWSKIEGO – – –

SZLAK FRANCISZKAŃSKI – – –

SZLAK DREWNIANYCH KOŚCIOŁÓW – – –

Urzekające krajobrazy; bogactwo zwartych kompleksów leśnych oraz spora ilość jezior i rzek decydują o wyjątkowej atrakcyjności Powiatu. Malowniczo usytuowana, w międzyrzeczu Wisły, Drwęcy i Skrwy pradawna Ziemia Dobrzyńska, do której przynależy Powiat Lipnowski, leży na pograniczu dawnych grup plemiennych: Wielkopolan, Pomorzan i Mazowsza. Od południa i zachodu graniczy z Kujawami, z Ziemią Chełmińską i Michałowską od północy, z kolei od strony wschodniej z Mazowszem. Położona na szlaku nadwiślańskim mazowiecko – kujawsko – chełmińskim, w przeszłości najsilniej związana była z Mazowszem Płockim. Położenie regionu oraz działanie historii sprawiły, że od wieków utrzymały się różnorodne wpływy kulturowe. W wielu miejscowościach zachowały się regionalne przykłady architektury drewnianej. Cenne zabytki, takie jak: ruiny zamku krzyżackiego w Bobrownikach, liczne grodziska wczesnośredniowieczne, obiekty architektury sakralnej, a także imponujące zespoły pałacowo-parkowe.

Rozpoczynając wędrówkę po tej ziemi udajemy się do prastarego Dobrzynia nad Wisłą, dawnej stolicy Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie widok z Góry Zamkowej nas urzeknie. Tu historia splata się z pięknym, nadwiślańskim krajobrazem. Opuszczając gościnny Dobrzyń udajemy się do Płomian, gdzie znajduje się dwór zbudowany dla Adama Chełmińskiego. Klasycystyczny, parterowy, a obok niego niewielki domek z cegły, bogato zdobiony ornamentami. Dalej w Chalinie zobaczymy dwór z pięknym drzewostanem. Natomiast w Tłuchówku stary, dobrze zachowany, młyn wodny.

Nasza wędrówka trwa dalej. Docieramy do perły tej ziemi – Skępego. Jest to jedno z najbardziej interesujących miejsc regionu o długoletniej tradycji sięgającej epoki średniowiecza. Duży wpływ na jego rozwój miały rody: Kościeleckich i Zielińskich. Jednym z architektonicznych symboli nie tylko Skępego, ale i całego regionu jest Sanktuarium Maryjne oo. Bernardynów z XVI wieku. Tu na pielgrzymów czeka cudowna gotycka figura Madonny Skępskiej. U jej stóp rozpoczyna się „szlak franciszkański” związany ściśle z dziedzictwem kultury materialnej i duchowej. Przebiega on między klasztorami, zabytkami i kościołami, takimi jak: Skępe, Obory, Trutowo. Pomiędzy nimi znajdują się malowniczo położone miejscowości z wielkim potencjałem turystycznym.

Opuszczając Skępe mijamy trzy jeziora, „Dąb Napoleona” – piękny pomnik przyrody oraz malowniczy rezerwat leśny zwany „Stary Zagaj”. Dalej, w okolicach Żuchowa podziwiać można „Przełom Mieni”; rezerwat krajobrazowy, gdzie na krótkim odcinku około 2 km rzeka spada aż 26 m, a dolina rzeki wżyna się w otaczający teren na głębokość 20 m. Jest tu też zabytkowy młyn. Niedaleko, w Karnkowie – gnieździe rodu Karnkowskich – zobaczyć można barokowy kościół i pałac.

Krętą wiejską drogą wśród pół, docieramy do Wierzbicka, gdzie eklektyczny w stylu pałac z końca XIX wieku oraz otaczający go park krajobrazowy nas zadziwi. Niedaleko, w Głodowie, podziwiać można grodzisko zwane „Szańcem Szwedzkim” i dworek Pląskowskich, a w jego otoczeniu park krajobrazowy z XVIII wieku.

Odwiedzając Lipno, stolicę Powiatu, nie sposób pominąć kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku, z wielkim manierystycznym ołtarzem, w którym znajduje się obraz pędzla Wojciecha Gersona, a także neogotyckiego kościoła ewangelicko – augsburskiego. Warto zobaczyć także klasycystyczny ratusz, kino „Nawojka”, park miejski im. Gabriela Narutowicza, a w nim „Dąb Wolności” i altankę z 1924 roku. W Lipnie można obejrzeć dom, w którym mieszkał Wincenty Rapacki, szkołę, do której uczęszczał Prezydent RP, laureat Nagrody Nobla – Lech Wałęsa oraz Wzgórze św. Antoniego. Lipno to także miejsce, w którym urodziła się znana na całym świecie aktorka kina niemego, Pola Negri.

Ze stolicy Powiatu udajemy się w kierunku północnym. W Grodzeniu zobaczymy XVIII – wieczną kapliczkę, w Nietrzebie pomnik powstańców styczniowych oraz zabytkowy młyn wodny. Natomiast w Chrostkowie drewniany kościółek pw. św. Barbary, a w Makówcu pomnik ofiar II wojny światowej. Dalej udajemy się do Kikoła, gdzie na uwagę zasługuje klasycystyczny pałac Zboińskich, w którym w 1825r. koncertował Fryderyk Chopin. Jest tu też piękny kościół pw. św. Wojciecha, neogotycki, z rokokową chrzcielnicą w kształcie anioła podtrzymującego czarę. Nieopodal Kikoła, nad jeziorem, stoi figura św. Jana Nepomucena, a niedaleko, w Konotopiu kapliczka z figurą Matki Boskiej Bolesnej. Udając się w kierunku Torunia dojedziemy do Woli, gdzie dumnie rozpościera się nad DK nr 10 przepiękna sosna – logo Powiatu Lipnowskiego. Z Woli docieramy do Trutowa, gdzie na wzgórzu widnieje klasztor i kościół oo. Karmelitów. W kościele pw. św. Anny znajduje się imponująca polichromia i barokowa ambona w kształcie łodzi. Obok Trutowa, w Lubinie zobaczymy uroczy, eklektyczny pałac. Z kolei w drodze z Kikoła do Bobrownik mijamy Sumin, a w nim średniowieczne grodzisko, dwór z XIX w. i kościół.

Docieramy do Bobrownik, jednej ze starszych miejscowości Powiatu Lipnowskiego. Zwiedzamy tu ruiny krzyżackiego zamku. Krzyżacy w 1403r. nadali osadzie Bobrowniki prawa miejskie (utracone w 1867r.). Przez wieki rezydowali tu starostowie grodowi. Obecnie jest to wieś gminna, w której zobaczyć warto kościół pw. św. Anny ufundowany przez Kajetana Sierakowskiego herbu Ogończyk i jego żonę Annę Teodorę. Obok na placu Wolności stoi pomnik ofiar II wojny światowej. Występuje tu kompleks leśny, a niedaleko skorzystać możemy z przeprawy promowej przez Wisłę.

Z Bobrownik udać się można na „szlak drewnianych kościołów”, który wiedzie od Brzeźna przez Ostrowite, Wielgie aż do Czarnego. Zachowały się tu XVIII – wieczne, drewniane kościółki, mające często barokowe wyposażenie. Perłą wśród nich jest kościółek w Czarnem.

Powiat Lipnowski ma nie tylko bogatą historię, ale i niezaprzeczalne walory turystyczne. Imponujące cechy przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe powodują, że nasz region ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc aktywnego wypoczynku, które oddziaływają na wyobraźnię i zachęcają do czynienia odkryć w różnych dziedzinach. Jest tu wiele urokliwych miejsc widokowych i wypoczynkowych.

Podobno miejsce urodzenia to „centrum wszechświata”; tu nawiązujemy pierwsze przyjaźnie, wspominamy pierwszych nauczycieli i powracamy do znanych nam krajobrazów. Taki jest również lipnowski krajobraz, a ze względu na swoją wartość przyrodniczą i narodową powinien być otoczony szczególną troską.

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Kwiecień 2020 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 14 1 2 3 4 5
week 15 6 7 8 9 10 11 12
week 16 13 14 15 16 17 18 19
week 17 20 21 22 23 24 25 26
week 18 27 28 29 30

Zbliżające się wydarzenia

Warto zobaczyć


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie