Pilotażowy projekt „Nowoczesne wspomaganie szansą na wszechstronny rozwój szkół” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 3.5 „Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół” zbliża się powoli do końca. Jest to już drugi rok szkolny, kiedy w szkołach i przedszkolach biorących udział w projekcie realizowane są Roczne Plany Wspomagania. Od listopada do kwietnia nauczyciele doskonalili się uczestnicząc w warsztatach i konsultacjach grupowych. W celu pełnej realizacji tematyki doskonalenia jeden z pięciu warsztatów prowadzony był przez eksperta zewnętrznego z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku a jeden przy merytorycznym wsparciu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie. Nauczyciele zdobytą w czasie warsztatów i konsultacji grupowych wiedzę i umiejętności wdrożą teraz do praktyki szkolnej przy wsparciu Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji, którzy prowadzą nadal dla nauczycieli konsultacje indywidualne i grupowe, aby dać pedagogom możliwość wymiany doświadczeń i rozmowy na temat działań sprawdzających się w praktyce i napotkanych trudności.
W lutym i marcu br. odbyły się przedostatnie spotkania uczestników sieci. Do udziału w nich zaprosiliśmy ekspertów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie, którzy poprowadzili spotkanie/warsztaty na poniższe tematy:
- „Monitorowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego i zawodowego na wszystkich etapach edukacji”
- „Przygotowanie społeczno-emocjonalne dziecka do podjęcia nauki w klasie pierwszej”
- „Rola i znaczenie dziennika elektronicznego”
- „Uzależnienie od komputera i Internetu. Cyberprzemoc”
Ponadto na forum platformy: doskonaleniewsieci.pl utworzone zostały kolejne wątki tematyczne zgodne z przyjętymi planami pracy. Na platformie zostały również umieszczone materiały ze spotkań, linki do ciekawych stron i artykułów.
Projekt pn. "Nowoczesne wspomaganie szansą na wszechstronny rozwój szkół" będzie realizowany przez Powiat Lipnowski w okresie 24 m-cy tj. od 1.08.2013r. do 31.07.2015r.
Zadanie współfinansowane będzie z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty” Działanie 3.5 „Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół”.
Wartość projektu opiewa na kwotę 831 345,00 złotych.
W ramach projektu wsparciem zostaną objęte funkcjonujące na terenie powiatu lipnowskiego:
- szkoły dla dzieci i młodzieży tj.: szkoły podstawowe, gimnazja, zasadnicze szkoły zawodowe, technika, licea ogólnokształcące,
- przedszkola, o ile zatrudniają co najmniej pięciu nauczycieli.
Projekt złożony jest z 3 zadań:
Zadanie I: Przeprowadzenie procesu wspomagania w szkołach/przedszkolach.
W każdej szkole/przedszkolu biorących udział w projekcie przeprowadzony zostanie cykl doskonalenia w oparciu o maksymalnie 2 oferty doskonalenia opracowane w ramach projektu "System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół". Oferta doskonalenia wybrana przez szkołę/przedszkole będzie podstawą zbudowania szczegółowego Rocznego Planu Wspomagania (RPW).
RPW realizowany będzie w trakcie 1-go roku szkolnego Na każdy rok szkolny zostanie opracowany oddzielny RPW.
Doskonalenie prowadzić będą Szkolni Organizatorzy Rozwoju Edukacji (SORE)
Realizacja wspomagania będzie przebiegać w każdej ze szkół/przedszkoli powiatu lipnowskiego 4-etapowo:
I etap:
Diagnoza obszarów problemowych, dobór najlepszych dla szkoły/przedszkola ofert doskonalenia oraz ułożenie RPW.
II etap:
Doskonalenie pracy nauczycieli poprzez przeprowadzanie działań niezbędnych do rozwiązania zdiagnozowanych problemów, warsztaty dla nauczycieli oraz inne formy spotkań grupowych (wykłady, konsultacje grupowe)
III etap:
Przełożenie nowych umiejętności nauczycieli na szkolną praktykę. Aby efekt doskonalenia został osiągnięty w optymalnym stopniu, nauczyciel będzie mieć możliwość wymiany doświadczeń i rozmowy na temat działań sprawdzających się w praktyce i napotkanych trudności poprzez: konsultacje indywidualne oraz wspólną analizę trudności związanych z wykorzystaniem w bieżącej pracy nowych procedur i zasad działania.
IV etap:
Z realizacji RPW SORE sporządzi sprawozdanie oraz wspólnie z dyrektorem i nauczycielami przygotowane zostaną rekomendacje do pracy w kolejnym roku szkolnym.
W roku 2014/15 proces wspomagania będzie przebiegał analogicznie do roku 2013/14.
Zadanie II: Prowadzenie lokalnych sieci współpracy i samokształcenia
W celu zapewnienia wspólnego rozwiązywania problemów i wymiany doświadczeń, w tym upowszechniania dobrych praktyk w szkołach/przedszkolach zorganizowane zostaną 4 tematycznie różne sieci współpracy i samokształcenia tj. zespoły co najmniej 20 nauczycieli z różnych szkół/przedszkoli z terenu powiatu lipnowskiego, którzy współpracują ze sobą szczególnie w zakresie rozwiązywania problemów i dzielenia się doświadczeniem. Sieci będą miały charakter tematyczny i będą adresowane do nauczycieli (3 sieci) i dyrektorów (1 sieć).
Pracami każdej sieci będzie kierował Koordynator Sieci.
W ramach każdej sieci odbędzie się 6 spotkań w trakcie realizacji projektu.
Między spotkaniami członkowie sieci będą pracować na platformie internetowej udostępnionej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie (ORE).
Zadanie III: Opracowanie i monitorowanie Powiatowego Programu Wspomagania
Realizacja wszystkich zadań z zakresu wsparcia szkół/przedszkoli wymaga podjęcia czynności związanych z dokonaniem szczegółowej analizy posiadanych zasobów (instytucjonalnych, kadrowych, technicznych itp.). Na podstawie dokonanej analizy oraz po przeprowadzeniu diagnozy we wszystkich szkołach/przedszkolach, wskazaniu tematów ofert i przygotowaniu RPW zostanie opracowany Powiatowy Program Wspomagania, który będzie zawierał następujące elementy:
- wskazanie tematów i harmonogramu wdrażania RPW,
- wskazanie tematów sieci współpracy i samokształcenia
- opis sposobu realizacji zadań z zakresu kompleksowego wsparcia szkół/przedszkoli
- wskazanie zasobów (instytucjonalnych, kadrowych, technicznych itp.), które będą wykorzystywane w trakcie realizacji zadań z zakresu wsparcia.
Powiatowy Program Wspomagania będzie zawierał również raport końcowy z przeprowadzonego procesu wspomagania na terenie Powiatu Lipnowskiego.
Powiatowy Program Wspomagania zostanie opublikowany na zakończenie realizacji projektu.
Przebieg każdego zadania będzie monitorowany pod kątem osiągnięcia założonych wskaźników.
Zakładamy, iż z projektu skorzysta co najmniej 366 nauczycieli. Wsparcie w ramach projektu otrzyma co najmniej 30 szkół i 3 przedszkola.
Biuro Projektu:
Pl. 11 - go Listopada 9
87 - 600 Lipno
tel. (54) 2872492
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koordynator projektu
Anna Smużewska
Dokumenty do pobrania
Regulaminy i dokumenty
- Oświadczenie uczestnika projektu - nowe.pdf
- Szczegółowy regulamin przyznawania pomocy w ramach projektu.pdf
- Oświadczenie uczestnika projektu.pdf
- Zgłoszenie - deklaracja nauczyciela do RPW.pdf
- Zgłoszenie - deklaracja nauczyciela do sieci.pdf
- Zgłoszenie - deklaracja szkoły.pdf
Prezentacje
- Prezentacja - informacja o projekcie dla organów prowadzących 05.12.2013 cz. I.pdf
- Prezentacja - informacja o projekcie dla organów prowadzących 05.12.2013 cz. II.pdf
Prasa o nas
Prowadzenie lokalnych sieci współpracy i samokształcenia
Tematy realizowane w sieciach współpracy i samokształcenia:
Sieć Dyrektorów Powiatu Lipnowskiego: „Pozapedagogiczne obowiązki dyrektora szkoły”
Nauczyciel w sieci – nauczanie zintegrowane: „Praca z uczniem młodszym”
Pedagodzy i wychowawcy: „Jak radzić sobie ze szkolną absencją? – bezpieczeństwo w szkole”
Nowoczesne technologie w edukacji: „Praca z nowoczesnymi technologiami TIK – bezpieczny Internet”
W roku szkolnym 2013/2014 w ramach pracy każdej sieci odbyły się trzy spotkania, na których uczestnicy zapoznali się z zasadami sieciowania oraz zdobyli praktyczne umiejętności pracy na platformie internetowej udostępnionej przez ORE doskonaleniewsieci.pl, na kolejnym spotkaniu odbyły się warsztaty z udziałem eksperta w wybranym temacie, ostatnie spotkanie poświęcone było podsumowaniu rocznej pracy sieci i wyciągnięciu wniosków ewaluacyjnych na kolejny rok.
W roku szkolnym 2014/2015 zaplanowane są również trzy spotkania uczestników w ramach każdej sieci, w jednym ze spotkań weźmie udział przedstawiciel Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie.
W październiku 2014 r. odbyły się spotkania uczestników sieci prowadzone przez Koordynatorów Sieci, na których podsumowano i omówiono wyniki przeprowadzonych ankiet diagnozy potrzeb wraz z wnioskami dotyczącymi preferencji użytkowników sieci oraz oczekiwań dotyczących pracy w drugim roku działania sieci. Wnioski z diagnozy po dyskusji posłużyły w grupowych zajęciach warsztatowych do opracowania ogólnych celów i ramowego planu pracy sieci na jej drugi rok pracy. W czasie praktycznych zajęć warsztatowych uczestnicy spotkania ćwiczyli umiejętności wstawiania elementów graficznych i linków internetowych na platformie „doskonaleniewsieci.pl”, co pomoże im w dalszej pracy na platformie.
Roczny Plan Wspomagania
Przeprowadzenie procesu wspomagania w szkołach/przedszkolach
W roku szkolnym 2014/2015 udział w zadaniu kontynuują 32 szkoły / przedszkola realizując następujące oferty doskonalenia:
- Jak pomóc uczniowi osiągnąć sukces edukacyjny? (sp – 5, gimnazjum – 1)
- Szkoła Podstawowa w Chrostkowie
- Szkoła Podstawowa w Czarnem
- Szkoła Podstawowa w Mysłakówku
- Szkoła Podstawowa w Skępem
- Szkoła Podstawowa w Zadusznikach
- Publiczne Gimnazjum w Chrostkowie
- Ocenianie kształtujące (sp – 2, lo – 1)
- Szkoła Podstawowa w Bobrownikach
- Szkoła Podstawowa w Ciełuchowie
- Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Lipnie
- Ocenianie kształtujące część II (sp – 2, gimnazjum – 1)
- Szkoła Podstawowa w Kikole
- Szkoła Podstawowa w Tłuchowie
- Publiczne Gimnazjum w Wielgiem
- Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki (sp – 10, gimnazjum – 2)
- Szkoła Podstawowa Nr 2 w Lipnie
- Szkoła Podstawowa Nr 5 w Lipnie
- Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu
- Szkoła Podstawowa w Maliszewie
- Szkoła Podstawowa w Radomicach
- Szkoła Podstawowa w Stalmierzu
- Szkoła Podstawowa w Wielgiem
- Szkoła Podstawowa w Woli
- Szkoła Podstawowa w Wólce
- Szkoła Podstawowa w Zajeziorzu
- Publiczne Gimnazjum w Kikole
- Gimnazjum w Tłuchowie
- Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki – kontynuacja (sp – 1)
- Szkoła Podstawowa w Trzebiegoszczu
- Wspieranie pracy wychowawców klas – bezpieczna szkoła (zsz – 1, technikum – 1)
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie
- Technikum w Zespole Szkół w Skępem
- Rodzice są partnerami szkoły/przedszkola (przedszkole – 3, gimnazjum – 1)
- Przedszkole Miejskie Nr 3 w Lipnie
- Publiczne Przedszkole w Skępem
- Publiczne Przedszkole w Wielgiem
- Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Lipnie
- Jak i po co prowadzić ewaluacje wewnętrzną? (technikum – 1)
- Technikum w Zespole Szkół w Dobrzyniu n/Wisłą
W roku szkolnym 2013/2014 szkoły / przedszkola realizują następujące oferty doskonalenia:
1. Jak pomóc uczniowi osiągnąć sukces edukacyjny? (sp – 3, gimnazjum – 2)
– Szkoła Podstawowa w Maliszewie
– Szkoła Podstawowa w Wielgiem
– Szkoła Podstawowa w Radomicach
– Publiczne Gimnazjum w Kikole
– Gimnazjum w Tłuchowie
2. Ocenianie kształtujące (sp – 8, gimnazjum – 1)
– Szkoła Podstawowa w Kikole
– Szkoła Podstawowa w Tłuchowie
– Szkoła Podstawowa w Wólce
– Szkoła Podstawowa w Czermnie
– Szkoła Podstawowa w Zajeziorzu
– Szkoła Podstawowa w Woli
– Szkoła Podstawowa Nr 5 w Lipnie
– Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu
– Publiczne Gimnazjum w Wielgiem
3. Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki (sp – 8, zsz – 1, technikum – 2;)
– Szkoła Podstawowa w Chrostkowie
– Szkoła Podstawowa w Skępem
– Szkoła Podstawowa w Mysłakówku
– Szkoła Podstawowa Nr 2 w Lipnie
– Szkoła Podstawowa w Zadusznikach
– Szkoła Podstawowa w Trzebiegoszczu
– Szkoła Podstawowa w Ciełuchowie
– Szkoła Podstawowa w Bobrownikach
– Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie
– Technikum w Zespole Szkół w Skępem
– Technikum w Zespole Szkół w Dobrzyniu n/Wisłą
4. Wspieranie pracy wychowawców klas – bezpieczna szkoła (sp – 1, gimnazjum – 1)
– Szkoła Podstawowa w Stalmierzu
– Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Lipnie
5. Praca z uczniem młodszym (przedszkole – 2)
– Przedszkole Miejskie Nr 3 w Lipnie
– Przedszkole w Wielgiem
6. Współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym (gimnazjum – 1)
– Publiczne Gimnazjum w Chrostkowie
7. Rodzice są partnerami szkoły (sp – 1)
– Szkoła Podstawowa w Czarnem
8. Współpraca nauczycieli w prowadzeniu procesów edukacyjnych (LO – 1)
szkoła ponadgimnazjalna – 1 (LO)
– Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Lipnie
9. Jak i po co prowadzić ewaluacje wewnętrzną? (przedszkole – 1)
– Przedszkole w Skępem
Szkolni Organizatorzy Rozwoju Edukacji (SORE) w powiecie lipnowskim
Anita Betkier
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kinga Gniady
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bożena Cylc
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Iwona Tomaszewska-Baranowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Leszek Kułak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
SP Chrostkowo - warsztaty z ekspertem 17-12-2013
SP Maliszewo - warsztaty z ekspertem 13-12-2013
SP Wielgie - warsztaty z ekspertem 12-12-2013
SP Zajeziorze - warsztaty z ekspertem 16-12-2013
Technikum w Dobrzyniu nad Wisłą - warsztaty z ekspertem 04-12-2013
ZSZ Lipno - warsztaty z ekspertem 09-12-2013
Spotkanie dyrektorów szkół biorących udział w projekcie 07-11-2013
Konferencja informacyjna dla organów prowadzących 05-12-2013
Sieci współpracy i samokształcenia
Prowadzenie lokalnych sieci współpracy i samokształcenia
Powiat utworzył cztery sieci współpracy i samokształcenia:
- Nowoczesne technologie w edukacji,
- Pedagodzy i wychowawcy,
- Nauczyciel w sieci - nauczanie zintegrowane,
- Sieć Dyrektorów Powiatu Lipnowskiego.
W ramach sieci w listopadzie odbyły się spotkania prowadzone przez Koordynatorów Sieci, na których uczestnicy zapoznali się z zasadami sieciowania oraz zdobyli praktyczne umiejętności pracy na platformie internetowej udostępnionej przez ORE doskonaleniewsieci.pl. Na platformie nauczyciele korzystają z forum wymiany doświadczeń, zamieszczanych materiałów samokształceniowych, forum dyskusyjnego.
Koordynatorzy Sieci w powiecie lipnowskim
Dariusz Onoszko
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Janusz Wacławiak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
I spotkanie sieci - Nowoczesne technologie w edukacji 12-11-2013
Spotkanie sieci - Pedagodzy i wychowawcy 13-11-2013
II spotkanie sieci - Pedagodzy i Wychowawcy - ekspert 18-03-2014
II spotkanie sieci - Nowoczesne technologie w edukacji - ekspert 19-03-2014
II spotkanie sieci - Dyrektorów Powiatu Lipnowskiego 20-03-2014