Komunikaty Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Geoportal Powiatu Lipnowskiego

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Nieodpłatna Pomoc Prawna - link do rejestracji

Polecane strony

Powiatowy Zakład Transportu PublicznegoZespół Szkół w LipnieZespół Szkół Technicznych w LipnieZespół Szkół w Dobrzyniu nad WisłąZespół Szkół w SkępemZespół Szkół Specjalnych w LipniePubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Lipnie

Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w LipnieSzpital Lipno Sp. z o.o.Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Parkowa" w LipnieDom Pomocy Społecznej w Nowej WsiPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w LipniePowiatowy Urząd Pracy w LipnieKomenda Powiatowa Policji w LipnieKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w LipnieLipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie RatunkowePowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w LipniePowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w LipniePowiatowy Inspektorat Weterynarii w LipnieKujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ToruniuStowarzyszenie Zielona Lipa MX LipnoWojskowe Centrum Rekrutacji we WłocławkuKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Mieszkańcy Powiatu Lipnowskiego preferują aktywny wypoczynek, zaś w szerzeniu sportu aktywnie uczestniczą działające na naszym terenie stowarzyszenia kultury fizycznej, w tym: uczniowskie kluby sportowe, kluby w formie stowarzyszeń nieprowadzących działalności gospodarczej oraz kluby zarejestrowane w KRS. Przyczyniają się one do rozwijania zdolności i umiejętności swoich członków w wielu dyscyplinach, zarówno tych bardzo popularnych (piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka czy tenis stołowy), jak i egzotycznych, typu muay tai (tajska odmiana kickboxingu), karate Kyokushin czy viet chi dao (wietnamskie sztuki walki).

Na terenie Powiatu Lipnowskiego od 1922 roku funkcjonuje Miejski Klub Sportowy „Mień” Lipno, skupiający miłośników i sympatyków piłki nożnej. Z myślą o przyszłych zawodnikach utworzono również Lipnowską Akademię Piłkarską, cieszącą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców.

Lipno to także motocross na najwyższym poziomie. Początki Lipnowskiego Klubu Sportowego „Jastrząb” sięgają 1969r., kiedy to rozpoczęto organizowanie popularnych imprez motocyklowych, wykorzystując w tym celu motorowery i motocykle produkowane wyłącznie w Polsce.

W 1979r. oficjalnie został powołany motocross w Lipnie, a na początku lat osiemdziesiątych społecznie zbudowano tor crossowy – jeden z najlepszych naturalnych torów w Europie, na którym od wielu lat odbywają się rundy Międzynarodowych Mistrzostw Polski.

W 1992r. klub otrzymał od władz miasta własną siedzibę z hangarami dla motocykli i pomieszczeniami socjalnymi.

Działalność LKS „Jastrząb” Lipno to jego systematyczny rozwój. Zawodnicy biorą udział w licznych zawodach rangi Mistrzostw Świata, Europy i Polski, odnosząc przy tym ogromne sukcesy i zdobywając najwyższe tytuły, m.in. Międzynarodowe Mistrzostwo Czech w klasie 125 junior, IX miejsce w klasie EMX85 – Mistrzostwa Europy (Gabriel Chętnicki) oraz Zespołowe Mistrzostwo Polski (Gabriel Chętnicki, Jakub Barczewski, Wiesław Kowalski). 

Widząc ogromny potencjał sportowy klubu i jego zawodników, w 2015r. władze Powiatu zakupiły dla potrzeb klubu dwa wysokiej klasy motocykle.

Rok 2015 to także dalszy wspaniały rozwój LKS-u, którego zawodnicy zajmują czołowe lokaty i bronią swoich tytułów. Na wyróżnienie zasługuje młody, bardzo utalentowany zawodnik – Gabriel Chętnicki, który z powodzeniem startuje w eliminacjach Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata oraz Marcin Kawczyński – zdobywca Pucharu Polski w klasie senior i Jacek Olszewski – Mistrz Polski, także w klasie senior.   

Powiat może poszczycić się także doskonałą bazą do uprawiania wszelkiego typu sportów wodnych. W gminie Dobrzyń nad Wisłą, na Zalewie Włocławskim na Wiśle w 2008 roku zorganizowano zawody żeglarskie w ramach XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Windsurfingu,  zaś w 2011 roku Kujawsko – Pomorskie Cup w klasie RS:X. Usytuowanie miasta oraz nowo wybudowana przystań sprawiają, że w zawodach w Dobrzyniu nad Wisłą biorą udział zawodnicy z całej Europy. Sympatyków sportów wodnych przybywa również w samym Powiecie Lipnowskim.

Dobrzyński Klub Żeglarski działa od ponad 20 lat i zajmuje się przygotowywaniem młodzieży do udziału w zawodach żeglarskich, windsurfingowych i bojerowych.

Jego początki nie były łatwe, gdyż w Dobrzyniu nad Wisłą nie istniały tradycje żeglarskie. Systematyczna praca młodych ludzi zgromadzonych przy DKŻ zaowocowała wysokimi notami w Pucharze Polski, a także Pucharze Świata czy zawodach kontynentalnych.  W marcu 2012 roku podwójnym sukcesem zawodników DKŻ zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów w windsurfingu zimowym rozegranym w fińskim mieście Kalajoki na wybrzeżu Zatoki Botnickiej.

Kolejne lata przyniosły dalsze sukcesy, m.in. Mistrzostwo Świata juniorów w olimpijskiej klasie windsurfingowej RSX (2014) oraz brązowy medal Mistrzostw Świata w kategorii Under 21 (2015) wywalczone przez Radosława Furmańskiego. Wychowanek DKŻ – Łukasz Przybytek uczestniczył w Letnich Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012 oraz wywalczył kwalifikację olimpijską do Letnich Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016.

Powiat Lipnowski ma również reprezentantów w sportach walki. Tu liderem jest przede wszystkim Lipnowski Klub Kyokushin Karate, który powstał w październiku 1996 roku.

Początki Klubu, podobnie jak DKŻ, były trudne, a grupa liczyła zaledwie kilkanaście osób. Z każdym miesiącem przybywało chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportu, w związku z czym możliwe było utworzenie kilku grup wiekowych. Pierwsze poważne zwycięstwa zawodnicy Klubu odnieśli w 1999 roku - były to medale Mistrzostw Polski Zachodniej.

Obecnie Klub ma na swoim koncie ponad 400 medali, wychował m.in. Mistrza Europy w konkurencji kata kadetów i zarazem drugiego wicemistrza (brązowy medal) w konkurencji kumite (walki) 40 kg kadetów – Szymona Majewskiego; wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski Seniorów oraz Pucharu Polski Seniorów, medalistów turniejów międzynarodowych oraz innych ogólnopolskich zawodów.

W LKKK ćwiczy ponad 130 adeptów (dzieci, młodzież oraz dorośli), a klub zajmuje wysoką pozycję pośród klubów w Polsce.

Wzrost popularności karate w Powiecie przyczynił się do powstania drugiego klubu zrzeszającego sympatyków tego sportu. Mowa o Centrum Sztuk Walki w Lipnie, które powstało z inicjatywy młodych ludzi, długoletnich zawodników z najlepszymi osiągnięciami.

Głównym celem CSW jest propagowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych poprzez sport, jak również wychowanie młodych adeptów sztuk walki, startujących w zawodach krajowych i międzynarodowych oraz godne reprezentowanie Powiatu i Miasta Lipna.

CSW w Lipnie prowadzi zajęcia sprzyjające integracji dzieci o lekkim stopniu niepełnosprawności. Poprzez sport osoby te włączone są do rywalizacji, tak drużynowej, jak i indywidualnej oraz mają szansę na udział w zawodach sportowych

Trenerami są Sensei Justyna Archaniołowicz (1 DAN) i Sempai Przemysław Sobiecki (2 KYU) zawodnicy karate kyokushin z najwyższymi osiągnięciami, uczestnicy zawodów rangi mistrzowskiej oraz zdobywcy licznych medalami.

Klub posiada licencję Polskiego Związku Karate, ma na swoim koncie wiele medali wśród młodzieży oraz seniorów. W grudniu 2015 roku zawodnicy CSW debiutowali na Mistrzostwach Europy w Katowicach oraz w Pucharze Europy.

W klubie panuje rodzinna atmosfera, np. najmłodsza grupa ćwiczących na zajęcia może również zaprosić swoich rodziców.

Centrum Sztuk Walki wychodzi na przeciw dużym rodzinom, m. in. poprzez przystąpienie do programu „Lipnowska KARTA DUŻEJ RODZINY”.

Przyjacielem klubu jest Shihan Jacek Czerniec (5DAN) z Lubelskiego Klubu Karate Kyokushin, który w maju 2015 roku odwiedził Lipno.

Coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców Powiatu cieszą się także inne style sztuki walki, takie jak wspomniany już tajski boks, kickboxing i MMA, czyli mieszane sztuki walki. W 2011 roku powstało stowarzyszenie Lipnowski Klub Sportowy „OMERTA” zrzeszający miłośników w/w sportów.

Powołano do życia także Klub Sportowy „Czarny Orzeł”, w którym trenują miłośnicy Viet Chi Dao, czyli wietnamskich sztuk walki. Klub istnieje od 2015 roku i prowadzi zajęcia z tradycyjnej szkoły walki, tj. realnej walki i samoobrony oraz Viet Boxingu  - sportowej odmiany Viet Chi Dao, a także Combat System Poland – systemu walki przeznaczonego dla służb mundurowych. Zajęcia prowadzone są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W powiecie lipnowskim zajęcia odbywają się w budynku basenu miejskiego w Lipnie oraz w świetlicy wiejskiej w Czarnem, gm. Wielgie.

Zawodnicy klubu w 2015 roku zdobyli łącznie 43 medale – w tym 13 złotych, 12 srebrnych i 18 brązowych. Uczestniczyli w trzech ligach zawodowych dla dzieci (Young grapplers), Amatorskiej Lidze MMA, a także Viet Boxing Cup.

W 2016 roku KS „Czarny Orzeł” będzie gospodarzem zawodów Viet Boxing (luty) oraz Young grapplers (jesień).

Klub posiada własny oktagon – specjalną tzw. „klatkę”, w której zawodnicy mają możliwość przygotowywania się do zawodów na poziomie krajowym i światowym.

Zawodnicy „Czarnego Orła” uczestniczyli także w stażach krajowych i międzynarodowych z czołowymi zawodnikami takich federacji jak np. Konfrontacja Sztuk Walki (KSW).

Instruktorem jest Jarosław Krzeszewski, który posiada stopień 3 Dang Viet Chi Dao i Viet Boxing. Jest także instruktorem sportu i rekreacji oraz Combat System Poland. 

Sport w Powiecie Lipnowskim to także działalność powstałego w 1948 roku Ludowego Zespołu Sportowego „Jastrzębie”, którego zawodnicy reprezentują Powiat na parkietach siatkarskich oraz przy stołach tenisowych.

Nowością na terenie powiatu jest powstały we wrześniu 2016 roku i prężnie się rozwijający Lipnowski Klub Strzelecki "VIS". Klub swoją nazwę zawdzięcza legendarnemu polskiemu pistoletowi samopowtarzalnemu Vis wz. 35, a tworzony jest przez ludzi, których wielką pasją jest strzelanie. Kadrę klubu tworzy osiem osób, które są instruktorami i prowadzącymi strzelanie. Dzięki działalności LKS "VIS" mieszkańcy powiatu (i nie tylko) mogą pod okiem profesjonalistów stawiać swoje pierwsze kroki w strzelectwie, a następnie przy pomocy członków klubu uzyskać pozwolenie na zakup własnej broni. Warto dodać, że aby skorzystać z oferty strzelnicy klubu, która znajduje się w miejscowości Złotopole, gm. Lipno nie trzeba posiadać pozwolenia na broń. Wystarczy dowód osobisty, chęci oraz jak mówią członkowie klubu "parę groszy na amunicję".

Aktywność fizyczna i sportowa w Powiecie Lipnowskim nie opiera się wyłącznie na klubach i stowarzyszeniach mieszczących się na terenie miasta Lipna. Własne kluby sportowe posiadają także inne gminy. W Bobrownikach istnieje  Klub Sportowy „Wiślanin”, w Dobrzyniu nad Wisłą „Ludowy Klub Sportowy Wisła Dobrzyń”, w Kikole „Ogończyk Kikół”, w Skępem Klub Sportowy „Błękitni Skępe”, w Tłuchowie – gminny Zespół Sportowy „Tłuchowia”, zaś w Wielgiem „Wicher”.

Sport w Powiecie Lipnowskim funkcjonuje również w oparciu o Powiatowy Szkolny Związek Sportowy, będący organizatorem systemu rozgrywek sportowych UKS-ów. W ramach powiatowych igrzysk szkół podstawowych, powiatowej gimnazjady i licealiady corocznie w zmaganiach sportowych uczestniczy kilka tysięcy dziewcząt i chłopców.

Mimo panującego w ostatnich latach zastoju w dziedzinie aktywnego uprawiania sportu w powiatach z przewagą gmin wiejskich i rodzących się na tym tle patologii społecznych, sport na terenie Powiatu Lipnowskiego rozwija się prężnie, co może być wzorem dla innych. Powiat Lipnowski posiada bogatą ofertę miejsc i dziedzin sportowych, w których młodzież i nie tylko, może rozwijać swoje sportowe zainteresowania oraz uprawiać szeroko pojmowaną aktywność fizyczną.

Informacje

Internetowa rejestracja wizyty w wydziale komunikacji i transportu

Oferta edukacyjna Powiatu Lipnowskiego

Transmisje z sesji Rady Powiatu w Lipnie


Powiat Lipnowski
Gmina Bobrowniki Gmina Chrostkowo Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą Gmina Kikół Gmina Lipno Gmina Miasto Lipno Miasto i Gmina Skępe Gmina Tłuchowo Gmina Wielgie