Komunikaty Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Geoportal Powiatu Lipnowskiego

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Nieodpłatna Pomoc Prawna - link do rejestracji

Polecane strony

Powiatowy Zakład Transportu PublicznegoZespół Szkół w LipnieZespół Szkół Technicznych w LipnieZespół Szkół w Dobrzyniu nad WisłąZespół Szkół w SkępemZespół Szkół Specjalnych w LipniePubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Lipnie

Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w LipnieSzpital Lipno Sp. z o.o.Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Parkowa" w LipnieDom Pomocy Społecznej w Nowej WsiPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w LipniePowiatowy Urząd Pracy w LipnieKomenda Powiatowa Policji w LipnieKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w LipnieLipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie RatunkowePowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w LipniePowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w LipniePowiatowy Inspektorat Weterynarii w LipnieKujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ToruniuStowarzyszenie Zielona Lipa MX LipnoWojskowe Centrum Rekrutacji we WłocławkuKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Powiat Lipnowski to miejsce, gdzie piękno przyrody nierozerwalnie łączy się z barwną historią i tradycją. Pasmo wzniesień ciągnące się od okolic Grodzenia, przez Chrostkowo w kierunku Rypina nadaje temu regionowi malowniczy charakter. To miejsce pod wieloma względami fascynujące. Pofałdowany, polodowcowy teren bogaty w srebrzyste jeziora, potoki i przecinające go rzeki, przyciąga licznymi atrakcjami turystycznymi. Różnorodność fauny i flory, rozległe obszary leśne cieszące się powodzeniem grzybiarzy, to sprzyjające warunki do rozwijania swoich pasji. Rowerzyści, amatorzy sportów wodnych, a także wędkarze i turyści z pewnością znajdą coś dla siebie. W urzekających miasteczkach i wioskach, z których większość ma swoje korzenie w odległym średniowieczu, życie nadal toczy się w spokojnym, własnym rytmie. Wiele z tych miejsc zachowało cenne zabytki architektury; kościoły, kaplice, ruiny zamków. Burzliwa historia pozostawiła sporo śladów na tej ziemi, gdzie od wieków mieszają się wątki wielokulturowe. Koneserzy aktywnego wypoczynku docenią atmosferę tego regionu delektując się charakterystyczną, biesiadną atmosferą i nieskażoną przyrodą.

Ziemia Lipnowska - malowniczy zakątek naszej Ojczyzny, stanowi swego rodzaju oazę spokoju wabiącą licznymi osobliwościami przyrodniczymi, krajobrazowymi, turystycznymi i kulturalnymi. Wielbicielom tej ziemi natura ofiarowuje niezapomniane chwile o każdej porze roku. Lipnowski krajobraz dostarczy wędrowcy wiele romantycznych przeżyć. Są tu miejsca, które tworzą niepowtarzalną scenerię, nastrój natchnień i zadumy nad pięknem i rozmaitością form życia.

Wszystkim czytelnikom niniejszego informatora, a głównie turystom pragniemy zaproponować trzy trasy do wędrówki po naszym Powiecie. Pierwsza z nich to klasyczny „szlak turystyczny Powiatu Lipnowskiego”, na którym można zobaczyć najwięcej, ale jednocześnie trzeba poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Dla tych, którzy interesują się sztuką sakralną i posiadają mniej czasu na zwiedzanie proponujemy dwie trasy: „szlak franciszkański” oraz „szlak drewnianych kościołów”. Opisy tras oraz sposób ich oznaczenia na mapie znajdują się poniżej:

SZLAK TURYSTYCZNY POWIATU LIPNOWSKIEGO – – –

SZLAK FRANCISZKAŃSKI – – –

SZLAK DREWNIANYCH KOŚCIOŁÓW – – –

Urzekające krajobrazy; bogactwo zwartych kompleksów leśnych oraz spora ilość jezior i rzek decydują o wyjątkowej atrakcyjności Powiatu. Malowniczo usytuowana, w międzyrzeczu Wisły, Drwęcy i Skrwy pradawna Ziemia Dobrzyńska, do której przynależy Powiat Lipnowski, leży na pograniczu dawnych grup plemiennych: Wielkopolan, Pomorzan i Mazowsza. Od południa i zachodu graniczy z Kujawami, z Ziemią Chełmińską i Michałowską od północy, z kolei od strony wschodniej z Mazowszem. Położona na szlaku nadwiślańskim mazowiecko – kujawsko – chełmińskim, w przeszłości najsilniej związana była z Mazowszem Płockim. Położenie regionu oraz działanie historii sprawiły, że od wieków utrzymały się różnorodne wpływy kulturowe. W wielu miejscowościach zachowały się regionalne przykłady architektury drewnianej. Cenne zabytki, takie jak: ruiny zamku krzyżackiego w Bobrownikach, liczne grodziska wczesnośredniowieczne, obiekty architektury sakralnej, a także imponujące zespoły pałacowo-parkowe.

Rozpoczynając wędrówkę po tej ziemi udajemy się do prastarego Dobrzynia nad Wisłą, dawnej stolicy Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie widok z Góry Zamkowej nas urzeknie. Tu historia splata się z pięknym, nadwiślańskim krajobrazem. Opuszczając gościnny Dobrzyń udajemy się do Płomian, gdzie znajduje się dwór zbudowany dla Adama Chełmińskiego. Klasycystyczny, parterowy, a obok niego niewielki domek z cegły, bogato zdobiony ornamentami. Dalej w Chalinie zobaczymy dwór z pięknym drzewostanem. Natomiast w Tłuchówku stary, dobrze zachowany, młyn wodny.

Nasza wędrówka trwa dalej. Docieramy do perły tej ziemi – Skępego. Jest to jedno z najbardziej interesujących miejsc regionu o długoletniej tradycji sięgającej epoki średniowiecza. Duży wpływ na jego rozwój miały rody: Kościeleckich i Zielińskich. Jednym z architektonicznych symboli nie tylko Skępego, ale i całego regionu jest Sanktuarium Maryjne oo. Bernardynów z XVI wieku. Tu na pielgrzymów czeka cudowna gotycka figura Madonny Skępskiej. U jej stóp rozpoczyna się „szlak franciszkański” związany ściśle z dziedzictwem kultury materialnej i duchowej. Przebiega on między klasztorami, zabytkami i kościołami, takimi jak: Skępe, Obory, Trutowo. Pomiędzy nimi znajdują się malowniczo położone miejscowości z wielkim potencjałem turystycznym.

Opuszczając Skępe mijamy trzy jeziora, „Dąb Napoleona” – piękny pomnik przyrody oraz malowniczy rezerwat leśny zwany „Stary Zagaj”. Dalej, w okolicach Żuchowa podziwiać można „Przełom Mieni”; rezerwat krajobrazowy, gdzie na krótkim odcinku około 2 km rzeka spada aż 26 m, a dolina rzeki wżyna się w otaczający teren na głębokość 20 m. Jest tu też zabytkowy młyn. Niedaleko, w Karnkowie – gnieździe rodu Karnkowskich – zobaczyć można barokowy kościół i pałac.

Krętą wiejską drogą wśród pół, docieramy do Wierzbicka, gdzie eklektyczny w stylu pałac z końca XIX wieku oraz otaczający go park krajobrazowy nas zadziwi. Niedaleko, w Głodowie, podziwiać można grodzisko zwane „Szańcem Szwedzkim” i dworek Pląskowskich, a w jego otoczeniu park krajobrazowy z XVIII wieku.

Odwiedzając Lipno, stolicę Powiatu, nie sposób pominąć kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku, z wielkim manierystycznym ołtarzem, w którym znajduje się obraz pędzla Wojciecha Gersona, a także neogotyckiego kościoła ewangelicko – augsburskiego. Warto zobaczyć także klasycystyczny ratusz, kino „Nawojka”, park miejski im. Gabriela Narutowicza, a w nim „Dąb Wolności” i altankę z 1924 roku. W Lipnie można obejrzeć dom, w którym mieszkał Wincenty Rapacki, szkołę, do której uczęszczał Prezydent RP, laureat Nagrody Nobla – Lech Wałęsa oraz Wzgórze św. Antoniego. Lipno to także miejsce, w którym urodziła się znana na całym świecie aktorka kina niemego, Pola Negri.

Ze stolicy Powiatu udajemy się w kierunku północnym. W Grodzeniu zobaczymy XVIII – wieczną kapliczkę, w Nietrzebie pomnik powstańców styczniowych oraz zabytkowy młyn wodny. Natomiast w Chrostkowie drewniany kościółek pw. św. Barbary, a w Makówcu pomnik ofiar II wojny światowej. Dalej udajemy się do Kikoła, gdzie na uwagę zasługuje klasycystyczny pałac Zboińskich, w którym w 1825r. koncertował Fryderyk Chopin. Jest tu też piękny kościół pw. św. Wojciecha, neogotycki, z rokokową chrzcielnicą w kształcie anioła podtrzymującego czarę. Nieopodal Kikoła, nad jeziorem, stoi figura św. Jana Nepomucena, a niedaleko, w Konotopiu kapliczka z figurą Matki Boskiej Bolesnej. Udając się w kierunku Torunia dojedziemy do Woli, gdzie dumnie rozpościera się nad DK nr 10 przepiękna sosna – logo Powiatu Lipnowskiego. Z Woli docieramy do Trutowa, gdzie na wzgórzu widnieje klasztor i kościół oo. Karmelitów. W kościele pw. św. Anny znajduje się imponująca polichromia i barokowa ambona w kształcie łodzi. Obok Trutowa, w Lubinie zobaczymy uroczy, eklektyczny pałac. Z kolei w drodze z Kikoła do Bobrownik mijamy Sumin, a w nim średniowieczne grodzisko, dwór z XIX w. i kościół.

Docieramy do Bobrownik, jednej ze starszych miejscowości Powiatu Lipnowskiego. Zwiedzamy tu ruiny krzyżackiego zamku. Krzyżacy w 1403r. nadali osadzie Bobrowniki prawa miejskie (utracone w 1867r.). Przez wieki rezydowali tu starostowie grodowi. Obecnie jest to wieś gminna, w której zobaczyć warto kościół pw. św. Anny ufundowany przez Kajetana Sierakowskiego herbu Ogończyk i jego żonę Annę Teodorę. Obok na placu Wolności stoi pomnik ofiar II wojny światowej. Występuje tu kompleks leśny, a niedaleko skorzystać możemy z przeprawy promowej przez Wisłę.

Z Bobrownik udać się można na „szlak drewnianych kościołów”, który wiedzie od Brzeźna przez Ostrowite, Wielgie aż do Czarnego. Zachowały się tu XVIII – wieczne, drewniane kościółki, mające często barokowe wyposażenie. Perłą wśród nich jest kościółek w Czarnem.

Powiat Lipnowski ma nie tylko bogatą historię, ale i niezaprzeczalne walory turystyczne. Imponujące cechy przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe powodują, że nasz region ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc aktywnego wypoczynku, które oddziaływają na wyobraźnię i zachęcają do czynienia odkryć w różnych dziedzinach. Jest tu wiele urokliwych miejsc widokowych i wypoczynkowych.

Podobno miejsce urodzenia to „centrum wszechświata”; tu nawiązujemy pierwsze przyjaźnie, wspominamy pierwszych nauczycieli i powracamy do znanych nam krajobrazów. Taki jest również lipnowski krajobraz, a ze względu na swoją wartość przyrodniczą i narodową powinien być otoczony szczególną troską.

Internetowa rejestracja wizyty w wydziale komunikacji i transportu

Informacje

Transmisje z sesji Rady Powiatu w Lipnie

Oferta edukacyjna Powiatu Lipnowskiego

Celebrities from Lipno

lech_walesa.jpg


Powiat Lipnowski
Gmina Bobrowniki Gmina Chrostkowo Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą Gmina Kikół Gmina Lipno Gmina Miasto Lipno Miasto i Gmina Skępe Gmina Tłuchowo Gmina Wielgie