Komunikaty Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Geoportal Powiatu Lipnowskiego

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Nieodpłatna Pomoc Prawna - link do rejestracji

Polecane strony

Powiatowy Zakład Transportu PublicznegoZespół Szkół w LipnieZespół Szkół Technicznych w LipnieZespół Szkół w Dobrzyniu nad WisłąZespół Szkół w SkępemZespół Szkół Specjalnych w LipniePubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Lipnie

Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w LipnieSzpital Lipno Sp. z o.o.Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Parkowa" w LipnieDom Pomocy Społecznej w Nowej WsiPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w LipniePowiatowy Urząd Pracy w LipnieKomenda Powiatowa Policji w LipnieKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w LipnieLipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie RatunkowePowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w LipniePowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w LipniePowiatowy Inspektorat Weterynarii w LipnieKujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ToruniuStowarzyszenie Zielona Lipa MX LipnoWojskowe Centrum Rekrutacji we WłocławkuKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

środa, 06 grudzień 2023

"Bitwa na drobiowe smaki" - III miejsce uczennic TŻiUG z Dobrzynia nad Wisłą

"Bitwa na drobiowe smaki" - III miejsce uczennic TŻiUG z Dobrzynia nad Wisłą "Bitwa na drobiowe smaki" - III miejsce uczennic TŻiUG z Dobrzynia nad Wisłą fot. ZS w Dobrzyniu nad Wisłą (nadesłane)

Wielki sukces w ogólnopolskim konkursie kulinarnym "Bitwa na drobiowe smaki" uczennic z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Zespołu Szkół im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą. Drużyna Darii Janiszewskiej i Alicji Skrzyńskiej pod kierunkiem Pani Katarzyny Piątkowskiej - nauczyciela ZS Dobrzyń nad Wisłą, przez dwa dni zmagań konkursowych w stolicy wywalczyła III miejsce w etapie wojewódzkim. Uczennice: Daria i Alicja zachwyciły jury swoim kunsztem kulinarnym sporządzając sakiewki z kurczakiem i pieczarkami, zupę krem z soczewicy, potrawkę z kurczaka, zapiekankę z kaszą oraz zasmażane warzywa.

"Bitwa na drobiowe smaki" to ogólnopolski konkurs kulinarny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych o profilu gastronomicznym. Konkurs ten realizowany jest przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. Składa się z 12. etapów regionalnych i etapu finałowego. Oprócz części konkursowej, polegającej na przygotowaniu potraw z drobiu, uczestnicy brali udział także w części edukacyjnej, czyli live cooking w wykonaniu Mistrzów Kuchni z międzynarodowej organizacji, warsztatach pod okiem doświadczonych kucharzy oraz w wykładach dietetyka poświęconych tematyce zdrowej diety.

Dania konkursowe przygotowane przez młodych kucharzy ze szkół gastronomicznych budziły podziw profesjonalnych szefów kuchni. Podczas zmagań, członkowie jury oceniali potrawy przygotowane na bazie polskiego drobiu, pod kątem kreatywności, techniki, smaku oraz tekstury. Dla sędziów ważne też było tempo pracy, utrzymywanie porządku na stanowisku, stosowanie zasad zero waste oraz podział pracy w dwuosobowym zespole. Uczestnicy konkursu nieustannie pracowali pod czujnym okiem kamer, a profesjonalni operatorzy bacznie obserwowali ich kulinarne poczynania.

"Bitwa na drobiowe smaki" została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz organizacji Euro Toques Polska. Patronaty medialne nad konkursem objęły czasopisma: Szef Kuchni, Magazyn Hotel, Restauracja- pismo biznesu gastronomicznego oraz portal NewsGastro.pl.

Główne założenia "Bitwy na drobiowe Smaki" to nauka poprzez doświadczenie i obserwację -aktywny udział w pokazach live cookingu przygotowanych przez profesjonalnych kucharzy (jurorów), motywowanie młodych kucharzy do doskonalenia umiejętności kulinarnych, zachęcanie uczniów szkół gastronomicznych do wykorzystania mięsa drobiowego w codziennej diecie  oraz podczas rozwijania swojej ścieżki zawodowej. Pozostałe cele to zaprezentowanie młodym adeptom sztuki kulinarnej oryginalnych i kreatywnych sposobów wykorzystania mięsa drobiowego, promocja polskiego mięsa drobiowego oraz obalenie mitów na temat mięsa drobiowego.

Uczennicom i opiekunowi Zespołu Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów gastronomicznych.

 

Tekst i fotografie: Zespół Szkół im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą (nadesłane)

Internetowa rejestracja wizyty w wydziale komunikacji i transportu

Informacje

Transmisje z sesji Rady Powiatu w Lipnie

Oferta edukacyjna Powiatu Lipnowskiego


Powiat Lipnowski
Gmina Bobrowniki Gmina Chrostkowo Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą Gmina Kikół Gmina Lipno Gmina Miasto Lipno Miasto i Gmina Skępe Gmina Tłuchowo Gmina Wielgie