Komunikaty Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Geoportal Powiatu Lipnowskiego

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Nieodpłatna Pomoc Prawna - link do rejestracji

Polecane strony

Powiatowy Zakład Transportu PublicznegoZespół Szkół w LipnieZespół Szkół Technicznych w LipnieZespół Szkół w Dobrzyniu nad WisłąZespół Szkół w SkępemZespół Szkół Specjalnych w LipniePubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w LipniePoradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w LipnieSzpital Lipno Sp. z o.o.Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Parkowa" w LipnieDom Pomocy Społecznej w Nowej WsiPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w LipniePowiatowy Urząd Pracy w LipnieKomenda Powiatowa Policji w LipnieKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w LipnieLipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie RatunkowePowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w LipniePowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w LipniePowiatowy Inspektorat Weterynarii w LipnieKujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ToruniuStowarzyszenie Zielona Lipa MX LipnoWojskowa Komenda Uzupełnień we WłocławkuKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

czwartek, 25 maj 2023

Uczniowie ZST w Lipnie z wizytą w Poznaniu i Berlinie

Uczniowie ZST w Lipnie z wizytą w Poznaniu i Berlinie Uczniowie ZST w Lipnie z wizytą w Poznaniu i Berlinie fot. ZST w Lipnie

W dniu 23 maja br. uczniowie ZST w Lipnie wraz z opiekunami, rozpoczęli dwudniową wycieczkę szlakiem Poznań - Berlin.

Pierwszym punktem wycieczki był Poznań, w którym uczniowie zwiedzali stadion piłkarski, który obecnie użytkuje klub piłkarski Lech Poznań, wcześniej także Warta Poznań. W 2012 r. był on areną rozgrywek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, rozegrane na nim zostały 3 mecze fazy grupowej. Nie mogło też zabraknąć wizyty w Muzeum, w którym uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się czegoś o historii klubu, a także podziwiali zdobyte przez Lecha trofea i inne pamiątki.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego  Rynku w Poznaniu, gdzie uczniowie usłyszeli od przewodnika najciekawsze opowieści o ratuszu (dawnej siedzibie rady miejskiej i jednego z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w środkowej Europie), koziołkach poznańskich, pręgierzu, Studzience Bamberki.

Następnie zwiedzili Ostrów Tumski z Bazyliką archikatedralną pw. świętych apostołów Piotra i Pawła, która jest najstarszym zabytkiem miasta. Świątynia jest najstarszą nekropolią władców z dynastii piastowskiej.

Natomiast w środę 24 maja br. uczestnicy wyjazdu udali się na podbój Berlina. Pierwszym punktem było założone w 1982 r. Niemieckie Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum), które kontynuuje tradycję licznych zbiorów z zakresu historii techniki, przechowywanych do II wojny światowej w Berlinie i których część eksponatów obecne muzeum przejęło. W muzeum prezentowane są ekspozycje nt. techniki komunikacji, produkcji, energii i transportu. Muzeum stanowi skarbnicę wiedzy i wrażeń zarówno dla młodszych, jak i starszych zwiedzających.

Drugi etap to zwiedzania miasta i poznanie historii Berlina.

Serdeczne podziękowania dla Biura Turystycznego Martrans za zorganizowanie wycieczki i dostarczenie niezapomnianych wrażeń.

Tekst i fotografie: ZST w Lipnie

Internetowa rejestracja wizyty w wydziale komunikacji i transportu

Informacje

Transmisje z sesji Rady Powiatu w Lipnie

Oferta edukacyjna Powiatu Lipnowskiego


Powiat Lipnowski
Gmina Bobrowniki Gmina Chrostkowo Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą Gmina Kikół Gmina Lipno Gmina Miasto Lipno Miasto i Gmina Skępe Gmina Tłuchowo Gmina Wielgie