Komunikaty Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Geoportal Powiatu Lipnowskiego

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Nieodpłatna Pomoc Prawna - link do rejestracji

Polecane strony

Powiatowy Zakład Transportu PublicznegoZespół Szkół w LipnieZespół Szkół Technicznych w LipnieZespół Szkół w Dobrzyniu nad WisłąZespół Szkół w SkępemZespół Szkół Specjalnych w LipniePubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w LipniePoradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w LipnieSzpital Lipno Sp. z o.o.Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Parkowa" w LipnieDom Pomocy Społecznej w Nowej WsiPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w LipniePowiatowy Urząd Pracy w LipnieKomenda Powiatowa Policji w LipnieKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w LipnieLipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie RatunkowePowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w LipniePowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w LipniePowiatowy Inspektorat Weterynarii w LipnieKujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ToruniuStowarzyszenie Zielona Lipa MX LipnoWojskowa Komenda Uzupełnień we WłocławkuKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

środa, 15 czerwiec 2022

Jubileuszowy XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Gustawa Zielińskiego w Skępem pod patronatem starosty

Wicestarosta Lipnowski Maria Kulig z laureatką Konkursu Wicestarosta Lipnowski Maria Kulig z laureatką Konkursu fot. nadesłane

11 czerwca 2022 roku do Skępego na Galę wręczenia nagród w tegorocznej, jubileuszowej, dwudziestej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Gustawa Zielińskiego zorganizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Skępem pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starosty Lipnowskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Skępe przybyli laureaci wraz z opiekunami. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Tygodnik CLI. Uroczystość odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowym „Jawor” w Skępem, w przepięknej scenerii Jeziora Wielkiego, z widokiem na skępski klasztor i miejsce w Wiosce, gdzie kiedyś swój dwór miał patron konkursu Gustaw Zieliński.

Z okazji konkursu do Skępego przybyli fundatorzy nagród, którzy osobiście, bądź poprzez swoich przedstawicieli wręczyli laureatom ufundowane przez siebie wartościowe nagrody rzeczowe. Wśród gości konkursowych, którzy przybyli do Skępego byli przedstawiciele reprezentujący zarówno władze europejskie, centralne-krajowe oraz samorządowe wszystkich szczebli samorządu tj. samorząd wojewódzki, powiatowy jak również gminny z gmin powiatu lipnowskiego. 

Galę wręczenia nagród poprowadził Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skępem Jerzy Kowalski, który powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystościach. Po powitaniach uczestników gali w nastrojową atmosferę poetyckich wzruszeń przepięknym śpiewem wprowadziły artystki – uczennice Publicznej Szkoły Muzycznej z Lipna: Karolina Górzyńska, Alicja Leśniewska, Natalia Dobrowolska, Marta Sobocińska i Zuzanna Worek przygotowane pod kierunkiem Anny Dzwonkowskiej.

Po występie artystycznym nastąpiło odczytanie protokołu Jury, po czym laureaci z rąk fundatorów otrzymali cenne nagrody rzeczowe w postaci m.in. sprzętu elektronicznego: tabletów, zegarków typu smartwatch, i innych. Tradycją skępskiego konkursu poetyckiego jest czytanie przez nagrodzonych zwycięskich wierszy. Również w tym roku goście wysłuchali nagrodzonych utworów poetyckich w wykonaniu ich autorów.

Na zakończenie w stronę organizatorów popłynęły gratulacje i jubileuszowe życzenia od przybyłych na uroczystość przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

W tym roku w poetyckie szranki stanęło 91 młodych poetów, którzy nadesłali 271 utworów poetyckich. Jury przyznało 22 nagrody w dwóch kategoriach wiekowych.

Pierwsza Kategoria od 10 do 22 roku życia. W tym przedziale wiekowym nagrody otrzymali:

- I miejsce – ,,Nagroda Banku Spółdzielczego w Skępem” – Aleksandra Pochwatka z Lublina,

- II miejsce – „Nagroda Posła do Parlamentu Europejskiego Radosława Sikorskiego – Nadia Kucharska z Ostrowa Wielkopolskiego ,

- III miejsce –,,Nagroda Starosty Lipnowskiego” – Anna Oleksiuk z Międzyrzeca Podlaskiego,

- III miejsce – „Nagroda Wójta Gminy Kikół” – Lena Kulik, uczennica Polsko-Francuskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie

- III miejsce – „Nagroda Waldemara Łykowskiego właściciela Firmy FHU „Akryl” Farby i Lakiery” – Anna Bieńkowska,  uczennica Polsko-Francuskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie.

W tej kategorii wiekowej przyznane zostały również wyróżnienia:

- Wyróżnienie - "Nagroda Wójta Gminy Tłuchowo"- Julia Bąk, uczennica Polsko-Francuskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie.

- Wyróżnienie - "Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą” - Antonina Mrowiec, ze Stalowej Woli, uczennica. Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli.

- Wyróżnienie - "Nagroda Wójta Gminy Wielgie" Kacper Życzyński, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12  w Stalowej Wola

- Wyróżnienie – „Nagroda Michała Orzechowskiego - właściciela Zajazdu Mihałufka, – Magdalena Rataj uczeń . Szkoły Podstawowej nr 7 im. Generała Józefa Bema w  Ostrowie Wielkopolskim.

- Wyróżnienie - "Nagroda Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lipnie " Dominik Lewandowski z Woli Nakonowskiej, uczeń Szkoły Podstawowej w Wilkowicach.

- Wyróżnienie - "Nagroda Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej w Dobrzyniu nad Wisłą – Sebastian Chyła z. Chłopskiej Woli, uczeń. Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli.

- Wyróżnienie - "Nagroda Senatora RP Józefa Łyczaka" - Tymon Baranowski uczeń Polsko-Francuskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej „La Fontaine”  w Warszawie  za zestaw wierszy

- Wyróżnienie - "Nagroda Posła na Sejm RP Tomasza Lenza" - Wiktoria Kozłowska z. Łochocina, uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wichowie

- Wyróżnienie - "Nagroda Posła na Sejm RP Arkadiusza Myrchy" – Kalina Alicja Wawrzonkowska z Bydgoszczy , uczennica. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Bydgoszczy.

W kategorii wiekowej od 16 – do 21 roku życia przyznano następujące nagrody:

- I miejsce - „Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego” – Izabela Chyła z Chłopskiej Woli.

- II miejsce - „Nagroda Starosty Lipnowskiego” – Martyna Kaja Kumor z. Bądkowa, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku,

- III miejsce – „Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Skępe” – Maja Siwik z Wilkowa  uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy.

Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymali::

- Wyróżnienie - "Nagroda Posła do Parlamentu Europejskiego Kosmy Złotowskiego" – Jakub Miklus ze Stalowej Wola, uczeń Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Stalowej Woli.

- Wyróżnienie - "Nagroda Posła do Parlamentu Europejskiego Kosmy Złotowskiego" - Zuzanna Kopczyńska z. Łodzi.

- Wyróżnienie - "Nagroda Posła do Parlamentu Europejskiego Kosmy Złotowskiego" – Małgorzata Chodyka z. Międzyrzeca Podlaskiego uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej

- Wyróżnienie - "Nagroda Posła do Parlamentu Europejskiego Kosmy Złotowskiego" – Dominika Liszkiewicz z Piły, ucz. I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie w Pile.

Jury przyznało "Nagrodę specjalną Burmistrza Miasta i Gminy Skępe dla twórcy z terenu Miasta i Gminy Skępe". Nagrodę tą otrzymała Jessika Stefania Kosatka ze Skępego.

- Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Gustawa Zielińskiego w Skępem należy do grona prestiżowych polskich konkursów poetyckich skierowanych do dzieci i młodzieży, co często w swych wypowiedziach podkreślają uczestnicy konkursu, rodzice i nauczyciele. Dla Skępego, dla powiatu, a nawet regionu to doskonała forma promocji. Z roku na rok staje się on coraz bardzie rozpoznawalną wizytówką Ziemi Dobrzyńskiej. Trwa on nieprzerwanie od dwudziestu lat, co można przełożyć na liczby mówiąc, iż poprzez konkurs udało się dotrzeć z informacją o Skępem, o powiecie i regionie do wielu tysięcy ludzi, a kilkaset na zawsze będzie miało swój związek i wspomnienia ze Skępem poprzez otrzymane nagrody i wyróżnienia. Jak wiemy z rozmów z laureatami wielu z nich często turystycznie wraca do Skępego, a jeszcze większa grupa zapewnia, że to nie był ich ostatni pobyt na naszej ziemi - powiedział Jerzy Kowalski, Organizator Konkursu.

 

 Tekst i fotografie: nadesłane (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skępem)

Internetowa rejestracja wizyty w wydziale komunikacji i transportu

Informacje

Transmisje z sesji Rady Powiatu w Lipnie

Oferta edukacyjna Powiatu Lipnowskiego


Powiat Lipnowski
Gmina Bobrowniki Gmina Chrostkowo Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą Gmina Kikół Gmina Lipno Gmina Miasto Lipno Miasto i Gmina Skępe Gmina Tłuchowo Gmina Wielgie