Polecane strony

środa, 29 styczeń 2020

Pamiętamy o powstańcach styczniowych

Okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów ZST oraz PSM w Lipnie Okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów ZST oraz PSM w Lipnie fot. Daria Sumińska | Wydział Rozwoju, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki

Powstanie Styczniowe (1863-64) było największym polskim zrywem narodowym, który miał charakter wojny partyzanckiej. Również Ziemia Dobrzyńska zapisała się na mapie działań powstańczych jako miejsce ważne i arena licznych potyczek. Według ks. Czesława Lissowskiego w działaniach powstańczych na Ziemi Dobrzyńskiej brali udział światli ziemianie i specjalni agenci. Teren Ziemi Dobrzyńskiej, W tym powiatu lipnowskiego dzięki swym naturalnym walorom, w szczególności z uwagi na duże zalesienie terenu, stał się w naturalny sposób terenem działania partii powstańczych, których dowódcy korzystali z tego, że w powiecie było w owym czasie niewiele wojsk rosyjskich.

Jedną z większych bitew do jakich doszło podczas powstania styczniowego na ziemiach powiatu lipnowskiego była m.in. bitwa pod Nietrzebą. W związku z tym 22 stycznia br. Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Lipnie podinsp. Zdzisławem Ciesielskim oraz Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie bryg. Piotrem Rutkowskim złożył kwiaty na Mogile Powstańczej oddając hołd poległym.

Pamięć o powstańcach uczciła również młodzież Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie podczas okolicznościowej akademii (24.01.2020r.) przygotowanej wraz uczniami Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Lipnie.

 

fot. Daria Sumińska | Magdalena Jasińska

Informacje


Powiat Lipnowski
Gmina Bobrowniki Gmina Chrostkowo Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą Gmina Kikół Gmina Lipno Gmina Miasto Lipno Miasto i Gmina Skępe Gmina Tłuchowo Gmina Wielgie