Komunikaty Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Geoportal Powiatu Lipnowskiego

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Nieodpłatna Pomoc Prawna - link do rejestracji

Polecane strony

Powiatowy Zakład Transportu PublicznegoZespół Szkół w LipnieZespół Szkół Technicznych w LipnieZespół Szkół w Dobrzyniu nad WisłąZespół Szkół w SkępemZespół Szkół Specjalnych w LipniePubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Lipnie

Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w LipnieSzpital Lipno Sp. z o.o.Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Parkowa" w LipnieDom Pomocy Społecznej w Nowej WsiPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w LipniePowiatowy Urząd Pracy w LipnieKomenda Powiatowa Policji w LipnieKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w LipnieLipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie RatunkowePowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w LipniePowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w LipniePowiatowy Inspektorat Weterynarii w LipnieKujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ToruniuStowarzyszenie Zielona Lipa MX LipnoWojskowe Centrum Rekrutacji we WłocławkuKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 919.
wtorek, 29 sierpień 2017

Powiatowo-Gminne Dożynki Tłuchowo 2017 już za nami...

Wnętrze wieńca dożynkowego Wnętrze wieńca dożynkowego fot. Damian Siedlecki | Wydział Rozwoju, Promocji, Sportu i Turystyki

Piękna pogoda sprzyjała powiatowo-gminnym uroczystościom dożynkowym, które odbyły się 26.08.2017r. w Tłuchowie. Atrakcji było co niemiara, zarówno dla ducha,  ciała, jak i podniebienia.  

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele pw. WNMP w Tłuchowie, po której barwny korowód przemaszerował na plac dożynkowy, którym stał się gminny stadion, gdzie rozpoczęły się dalsze uroczystości.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu przy akompaniamencie orkiestr dętych, mieszkańców i przybyłych gości powitali wspólnie gospodarz terenu Wójt Gminy Tłuchowo Krzysztof Dąbkowski oraz Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski.

- Dożynki to nie tylko zabawa, to przede wszystkim podziękowanie za trud i pracę jaką gospodarze wkładają, w tych niełatwych dla rolnictwa czasach, w to, żebyśmy my – nie rolnicy mogli jeść przepyszny chleb oraz  za to jak dbają o ziemię i jak pracują dla naszego, typowo rolniczego powiatumówił starosta Krzysztof Baranowski.

Następnie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu „Rolnik Powiatu Lipnowskiego 2017”, po którym odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Powiatu Lipnowskiego i Gminno Parafialnej Orkiestry Dętej z Tłuchowa.

Kolejnymi punktami sobotnich dożynek były występy niezwykle utalentowanych dzieci, młodzieży i seniorów z gminy Tłuchowo, atrakcją był też konkurs ekologiczny cieszący się niesłabnącym powodzeniem, współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Około godziny 19 ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W kategorii wieniec tradycyjny zwyciężył wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Chrostkowa, w kategorii wieniec współczesny zwyciężył wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Trutowa (gm. Kikół). Oba wieńce 3 września br. będą reprezentowały nasz powiat podczas Dożynek Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Świeciu. Ponadto po raz kolejny odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zdaniem publiczności, w którym zwyciężył, ilością 130 głosów, wieniec przygotowany przez Stowarzyszanie „Wierzbiczanki” z miejscowości Wierzbick, gm. Lipno.

Tuż po godzinie 20 na scenie ponownie zaprezentowali się lokalni artyści, a ok. 21:30 rozpoczął się niezwykle energiczny, zachęcający do wspólnej zabawy koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Power Play, na który czekała bardzo licznie zebrana widownia.

Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem BREVIS, która trwała do godziny 24:00.

Fotogaleria dostępna (tutaj!) oraz na naszym facebookowym profilu.


WYNIKI KONKURSÓW DOŻYNKOWYCH

Konkurs na wieniec dożynkowy:

W kategorii wieniec tradycyjny:

  • I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Chrostkowo”
  • II miejsce – Sołectwo Trzcianka gm. Tłuchowo
  • III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Chalinianki”, gm. Dobrzyń n.W

W kategorii wieniec współczesny:

  • I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Trutowo”, gm. Kikół
  • II miejsce - Koło Kobiet z Rachcina gm. Bobrowniki
  • III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Stalmierz”, gm. Chrostkowo

Wyróżnienie:

  • Grupa Artystyczna „Brzydkie kaczątka” z Jasienia, gm. Tłuchowo

Wieniec publiczności (130 głosów):

  • Stowarzyszenie „Wierzbiczanki”, gm. Lipno

Laureaci Konkursu „Rolnik Powiatu Lipnowskiego ‘2017”

w kategorii produkcja roślinna:

Karolina i Tomasz Czachorowscy –posiadają gospodarstwo o pow. 300ha w Ruszkowie gm. Dobrzyń n. W. Przejęli je po rodzicach p. Tomasza i sukcesywnie powiększają. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej (tj. zboża - 110 ha, rzepak - 90ha, groch – 20ha, buraki cukrowe – 27ha, kukurydza – 53ha). Rolnicy posiadają dobrze wyposażoną bazę techniczną: 4 silosy zbożowe o pojemności 250 ton, 2 ciągniki John Deere, suszarnię, opryskiwacz Mamut 5000l, ładowarkę teleskopową, sprzęt uprawowy, agregat siewno – uprawowy. Pan Tomasz jest członkiem Rady Mieszkańców oraz Rady Rodziców.

w kategorii produkcja zwierzęca:

Helena i Marek Politowscy – posiadają gospodarstwo o pow. 33,9 ha w Tomaszewie gm. Lipno, jak też dzierżawią 35 ha. Zajmują się produkcją zwierzęcą, tj. bydła mlecznego i opasowego oraz jałowic hodowlanych. Produkcja roślinna przeznaczona jest na paszę i wykorzystywana w gospodarstwie. Gospodarstwo ma dobrze wyposażoną bazę techniczną, tj.: budynki gospodarcze oraz park maszynowy niezbędny do prowadzenia gospodarstwa. Pan Marek został odznaczony medalem „Zasłużony dla rolnictwa” podczas Dożynek Województwa Kujawsko – Pomorskiego w 2010 roku, zajął II miejsce w gminnym konkursie „Najlepszy rolnik Gminy Lipno 2016 roku”, otrzymał dyplom za zajęcie IX miejsca w dostawach mleka w 2015 roku oraz dyplom za zajęcie VI miejsca w dostawie mleka w roku 2016. Rolnicy mają dwoje dorosłych dzieci – córka Anna i syn Dawid. Pani Helena oprócz codziennych obowiązków odpowiedzialna jest za prowadzenie dokumentacji i pozyskiwanie informacji niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego, a kiedy tylko ma chwilę wolnego czasu poświęca go na pielęgnację przydomowego ogródka.

w kategorii agroturystyka:

Aleksandra Wronkowska – Mordal – z Glewa gm. Dobrzyń n.W zajmuje się działalnością agroturystyczną, organizacją imprez okolicznościowych, plenerowych. W ramach swojej działalności prowadzi naukę jazdy konnej oraz konne spacery plenerowe. Pani Aleksandra zajęła III miejsce w konkursie gospodarstw agroturystycznych w województwie Kujawsko – Pomorskim w 2011r., jak również tytuł Rolnika Powiatu w kategorii agroturystyka w 2010 roku. Pani Aleksandra prowadzi Fundację PROMETEUSZ działającą na rzecz mieszkańców wsi.

 

Rolnicy wyróżnieni w konkursie to:

Klaudia i Krystian Witkowscy – z Chojna, gm. Chrostkowo posiadają gosp. o pow. 30 ha, zajmują się produkcją zwierzęcą (bydło opasowe) w ilości ok. 50 szt. Produkcja roślinna przeznaczona jest na paszę dla zwierząt. Gospodarstwo wyposażone jest w nową oborę wolnostanowiskową – na rusztach oraz wóz paszowy, za pomocą którego karmione są zwierzęta.

Anna i Leszek Witkowscy – prowadzą wielokierunkowe gospod. rolne w Lubiankach, gm. Chrostkowo, specjalizujące się zarówno w produkcji zwierzęcej (bydło mleczne – 40 szt., trzoda chlewna – 20 szt.) jak i w produkcji roślinnej (kukurydza, trawy, zboża – jęczmień, pszenżyto, pszenica). Gospodarze nie boją się nowych wyzwań, potrafią pokonywać trudności, z ufnością patrzą w przyszłość. Na chwilę obecną produkują 150 tys. litrów mleka rocznie, którego odbiorcą jest Agromlecz w Lipnie. Gospodarstwo p. Witkowskich obecnie liczy 23,7 ha, a w planach jest powiększenie areału.  Gospodarze są otwarci na wszelkie nowinki techniczne, gdyż zdają sobie sprawę, że tylko wiedza przekłada się na dynamiczny rozwój gospodarstwa. Posiadają własny park maszynowy do produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wśród sąsiadów Państwo Witkowscy cieszą się bardzo dobrą opinią, ponieważ chętnie służą pomocą oraz radą.

Agnieszka i Władysław Krazińscy – posiadają od 1990r. gospodarstwo o pow. 40ha w Windudze gm. Bobrowniki. Specjalizują się w produkcji mleka (150 tys. litrów rocznie), hodowli krów i jałowic (50 szt.), jak również uprawie zbóż i użytków zielonych. Gospodarstwo jest bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt. Do rozwoju swojego gospodarstwa rolnicy korzystają z dofinansowań z Unii Europejskiej (3-krotnie uzyskali dofinansowanie). Gospodarze otrzymali wyróżnienie w III edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, pod nazwą „Agricola – syn ziemi”. Pan Władysław jest aktywny w działalności społecznej: w latach 2010 – 2014 pełnił funkcję Radnego Gminy Bobrowniki, od 2014 do chwili obecnej jest członkiem orkiestry OSP w Bobrownikach, Członkiem Zarządu w OSP Rachcin. Pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Rachcin. Założyciel zespołu muzycznego „Somgorsi”.


Konkurs ekologiczny "NATURA - TO MNIE KRĘCI"

I miejsce - Zuzanna Słupecka, (Kukowo, gm. Skępe)

II miejsce - Elżbieta Bodenszac (Łąkie, gm. Skępe)

III miejsce - Maria Stuczyńska (Łochocin, gm. Lipno)

Informacje

Internetowa rejestracja wizyty w wydziale komunikacji i transportu

Oferta edukacyjna Powiatu Lipnowskiego

Transmisje z sesji Rady Powiatu w Lipnie


Powiat Lipnowski
Gmina Bobrowniki Gmina Chrostkowo Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą Gmina Kikół Gmina Lipno Gmina Miasto Lipno Miasto i Gmina Skępe Gmina Tłuchowo Gmina Wielgie