Kujawsko-pomorski przegląd kapel
Zapraszamy zespoły muzyczne z naszego regionu do wzięcia udziału w Kujawsko-Pomorskim Przeglądzie Kapel. Nagrodą główną w konkursie jest 5000 zł. Do wygrania są również nagranie profesjonalnego singla w studiu nagraniowym oraz nagrody rzeczowe. Aby wziąć udział w przeglądzie wystarczy do 5 października przesłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. nagranie lub link do nagrania w dowolnym formacie (audio lub video) wraz z nazwą miejscowości, którą zespół reprezentuje. Regulamin Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Kapel w załączeniu.
W konkursie mogą wziąć udział jedynie zespoły, które jeszcze nie posiadają profesjonalnych teledysków oraz nagrań komercyjnych (dostępnych w sprzedaży) i w których przynajmniej połowa członków mieszka, studiuje lub pracuje w województwie kujawsko-pomorskim. Zachęcamy do zgłaszania się zespoły, prezentujące dowolne gatunki muzyczne. W przypadku pytań prosimy kierować je drogą mailową na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Finał konkursu, w którym wystąpi 10 kapel, odbędzie się 12 października na placu dominikańskim, naprzeciwko I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Konkurs odbywa się pod patronatem Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Debata o Unii Europejskiej
Marszałek województwa Piotr Całbecki oraz prezydent Torunia Michał Zaleski zapraszają mieszkańców regionu do udziału w Debacie Obywatelskiej poświęconej kierunkom Polityki Spójności Unii Europejskiej po 2020 roku. Spotkanie odbędzie się w środę (26 września) w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Urząd Marszałkowski czeka na zgłoszenia.
- Debata, wpisująca się w cykl podobnych spotkań odbywających się w całej Unii Europejskiej, będzie ważnym forum wymiany opinii na temat kształtu nowej polityki spójności i unijnego budżetu po 2020 roku. To przełomowy moment, w którym waży się przyszłość europejskiego wsparcia dla naszego regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W instytucjach unijnych oraz w poszczególnych krajach członkowskich trwa debata nad kierunkami unijnej polityki spójności po roku 2020. Polityka ta będzie miała bezpośredni wpływ na proces rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu, przekładając się w wielu przypadkach na poprawę jakości życia członków wspólnoty regionalnej. Nowa polityka spójności ma się teraz koncentrować na 5 celach politycznych:
- bardziej inteligentna Europa, dzięki innowacjom, cyfryzacji, transformacji gospodarczej oraz wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw;
- bardziej przyjazna dla środowiska bezemisyjna Europa, wdrażająca porozumienie paryskie i inwestująca w transformację sektora energetycznego, w odnawialne źródła energii oraz w walkę ze zmianą klimatu;
- lepiej połączona Europa, z siecią transportu strategicznego i siecią cyfrową;
- Europa o silniejszym wymiarze społecznym, realizująca cele europejskiego filaru praw socjalnych i inwestująca w wysokiej jakości zatrudnienie, edukację, umiejętności, integrację społeczną i równy dostęp do opieki zdrowotnej;
- Europa bliżej obywateli dzięki wspieraniu lokalnych strategii rozwoju i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w całej Unii Europejskiej.
Debata Obywatelska poświęcona kierunkom Polityki Spójności UE po 2020 roku odbędzie się 26 września (w godz. 10-12) w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, lokalnych i regionalnych władz samorządowych, mieszkańców oraz partnerów społeczno-gospodarczych. Wśród prelegentów będzie Wolfgang Munch - zastępca dyrektora Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
Do udziału w debacie zapraszamy mieszkańców regionu zainteresowanych rozwojem naszego województwa, a także tematyką unijną. Zgłoszenia pod numerem telefonu 56 62 15 946 lub adresem email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (prosimy o podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu). Termin zgłoszeń upływa 24 września. Pierwsze dziesięć osób otrzyma upominki ufundowane przez marszałka województwa.
Departament Rozwoju Regionalnego oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Szkoła w Maliszewie równolatką Niepodległej
Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty uczestniczył w uroczystości 100-lecia Szkoły Podstawowej im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie. Zaproszenie na tę podniosłą uroczystość przyjęło też wielu innych dostojnych gości. Obecni byli dyrektorzy okolicznych szkół: z Jastrzębia, Radomic, Trzebiegoszcza, Wichowa, Karnkowa.
Szkoła została wyróżniona Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanym dla równolatków Niepodległej, które na ręce dyrektor Iwony Kornackiej przekazała Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.
Goście obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez dyrektor placówki, która przypomniała dzieje szkoły od początku jej istnienia do czasów obecnych. Prezentacja przeplatana była występami artystycznymi uczniów.
W czasie uroczystości absolwenci – seniorzy otrzymali dyplomy Ucznia Honoris Causa, a panowie: Kazimierz Mątowski, Zbigniew Agaciński i Rafał Has zostali przyjęci w poczet Kawalerów Orderu Róży.
Wszyscy otrzymali pamiątki, dyplomy, certyfikaty i drobne upominki związane z obchodami stulecia szkoły.
Po uroczystości przybyli goście mogli zwiedzić sale lekcyjne, przejrzeć kroniki, Złotą Księgę Rodziców i Złotą Księgę Uczniów, obejrzeć przygotowane wystawy oraz dokonać wpisu do księgi pamiątkowej.
źródło:uglipno.pl
Odkrywcy u bram
Rusza jedenasta edycja organizowanego przez Urząd Marszałkowski konkursu „ODKRYWCA”. Urząd Marszałkowski wyróżnia w nim tych, dzięki którym Kujawy i Pomorze stają się regionem coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie. - Czekamy na zgłoszenia kandydatów - mówi Beata Krzemińska, rzecznik marszałka.
Celem konkursu jest nagrodzenie osób, zespołów osób, instytucji, stowarzyszeń, samorządów oraz przedsiębiorców przyczyniających się do budowania wizerunku marki turystycznej województwa w kraju i za granicą oraz rozwoju turystyki i gospodarki turystycznej w regionie. Wyróżnienia i nominacje są przyznawane w następujących kategoriach i podkategoriach:
. działalność na rzecz rozwoju turystyki i popularyzacji krajoznawstwa:
- osoba fizyczna,
- osoba prawna/instytucja;
· inwestycja sprzyjająca rozwojowi turystyki;
· przedsięwzięcie biznesowe;
· wydarzenie turystyczne i promocyjne
Zgodnie z tegorocznym regulaminem kapituła konkursu przyznaje po trzy nominacje do wyróżnienia w każdej kategorii i podkategorii i rekomenduje wyróżnienia Zarządowi Województwa. Ostatecznie o wynikach konkursu decyduje Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Zgłoszenia kandydatur mogą być dokonywane bezpośrednio przez samego kandydata, bądź też kandydaci mogą być zgłoszeni przez inny podmiot. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 8 października 2018 r. wyłącznie drogą elektroniczną na adres e-mailowy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., temat: Konkurs „ODKRYWCA 2018”.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się jesienią podczas Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W ubiegłym roku laureatem Konkursu w kategorii „działalność na rzecz rozwoju turystyki i popularyzacji krajoznawstwa” został Powiat Świecki. W kategorii „inwestycja sprzyjająca rozwojowi turystyki wyróżnienie otrzymało Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o., Gmina Miasta Toruń. W kategorii „wydarzenie turystyczne i promocyjne wyróżnienie otrzymali: Muzeum Ziemi Pałuckiej za „Wenecką Noc z Parowozami” i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna za „Inaugurację w naszych Konstelacjach. Megaweekend w regionie”.
Więcej informacji na temat konkursu „ODKRYWCA 2018”: .www.odkrywca.kujawsko-pomorskie.pl
źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Opieka długoterminowa - pieniądze z RPO
Powiat lipnowski stanowi wspólny podregion z powiatami aleksandrowskim, radziejowskim, rypińskim oraz włocławskim. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 4 mln 600 tysięcy złotych.
Utworzenie systemu wsparcia dla osób wymagających opieki długoterminowej jest tematem zbliżającego się konkursu w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki wsparciu powstaną Centra Koordynacji Opieki Medycznej, odpowiedzialne za funkcjonowanie Dziennych Domów Opieki Medycznej, a także za pomoc domową dla osób wymagających opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej. Nabór wniosków rusza 17 września.
W wyniku konkursu powstaną Dzienne Domy Opieki Medycznej. W jednym domu tego typu znajdzie się miejsce dla co najmniej 15 miejsc dla pacjentów bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej oraz dla pacjentów, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego. Jednocześnie w Dziennym Domu Opieki Medycznej nie może przebywać więcej niż 25 pacjentów. Oprócz domów konkurs zakłada świadczenie domowej opieki medycznej.
- Opieka nad osobami potrzebującymi długoterminowego wsparcia medycznego to wyzwanie współczesności. Jedną z odpowiedzi jest nasz konkurs, w wyniku którego powstaną zupełnie nowe placówki odpowiedzialne za pomoc potrzebującym i ich rodzinom, czyli Domy Dziennej Opieki Medycznej – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Funkcjonowaniem Domów Dziennej Opieki Medycznej i opieki domowej zajmą się Centra Koordynacji Opieki Medycznej dla osób niesamodzielnych, po jednym dla każdego z następujących subregionów:
· subregionu bydgoskiego (miasto Bydgoszcz, powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski),
· subregionu toruńskiego (miasto Toruń, powiaty: chełmiński, golubsko-dobrzyński, toruński, wąbrzeski),
· subregionu włocławskiego (miasto Włocławek, powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, rypiński, włocławski)
· subregionu inowrocławskiego powiaty inowrocławski, mogileński, żniński),
· subregionu grudziądzko-brodnickiego (miasto Grudziądz, powiaty: brodnicki, grudziądzki).
Wnioski o dofinansowanie mogą składać wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), jeśli wniosą wkład własny w wysokości 10% wartości projektu. Przy tym albo wnioskodawca, albo partner musi być podmiotem wykonującym działalność leczniczą.
W ramach Centrów Koordynacji Opieki Medycznej świadczone będą usługi dla osób niesamodzielnych, z jednej strony poprzez utworzenie i funkcjonowanie Dziennych Domów Opieki Medycznej, z drugiej poprzez świadczenie usług domowej opieki medycznej, w postaci usług pielęgnacyjnych w domu w ramach opieki długoterminowej i/lub usług w ramach opieki paliatywnej/hospicyjnej domowej. Usługi zdrowotne będą świadczone na poziomie lokalnych społeczności. Oznacza to umożliwienie osobom zależnym życia w środowisku lokalnym, bez izolacji od rodziny, a gdy z przyczyn obiektywnych nie jest to możliwe, zagwarantowanie tym osobom warunków życia jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych i rodzinnych oraz umożliwienie podtrzymywania więzi rodzinnych i sąsiedzkich.
Zakładana minimalna liczba Dziennych Domów Opieki Medycznej to 9, z czego najwięcej (trzy) powstanie na terenie subregionu bydgoskiego, po dwa w subregionach toruńskim i włocławskim oraz po jednym w subregionach inowrocławskim i grudziądzko-brodnickim. Dzienny Dom Opieki Medycznej może być prowadzony przez podmiot leczniczy posiadający umowę na świadczenie opieki zdrowotnej zawartą z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kwota środków przewidzianych na dofinansowanie projektów to 23,4 mln złotych. Wartość składanych projektów nie może być mniejsza niż 1 000 000 zł, a maksymalne kwoty uzależnione są od subregionów:
· dla subregionu bydgoskiego: 8 280 000 zł,
· dla subregionu toruńskiego: 4 830 000 zł,
· dla subregionu włocławskiego: 4 600 000 zł,
· dla subregionu inowrocławskiego: 2 990 000 zł,
· dla subregionu grudziądzko-brodnickiego: 2 300 000 zł.
źródło: Biuro Prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Nagrodzono też naszych krwiodawców
Podniosła uroczystość odbyła się we Włocławku. Stu honorowych krwiodawców z powiatów włocławskiego, lipnowskiego i radziejowskiego zostało uhonorowanych przez ministra zdrowia. Podczas uroczystości w salach Centrum Kultury „Browaru B" krwiodawcy odebrali medale i nagrody z rąk Pawła Wojtylaka, dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu” otrzymały osoby, które oddały już ponad dwadzieścia litrów krwi. Wśród nagrodzonych są Krwiodawcy, szczycący się oddaniem którzy oddali nawet 80 litrów.
Sięgnij po stypendium. Do 500 złotych dla ucznia!
Ruszyły nabory wniosków w ramach marszałkowskich programów stypendialnych dla zdolnej młodzieży w roku szkolnym 2018/2019. Urząd Marszałkowski realizuje obecnie trzy takie projekty – dla uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych, języków obcych i przedsiębiorczości, dla uczniów szkół zawodowych oraz dla humanistów. Wysokość wsparcia to nawet 500 złotych miesięcznie.
- Dobra edukacja to klucz do dobrej przyszłości. Zależy nam, by uzdolnieni młodzi ludzie mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał. Najwyższa kwota pomocy, którą będziemy przyznawać w ramach trzech naszych projektów stypendialnych to 500 złotych miesięcznie. Na wnioski czekamy do końca września – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.
Prymus Pomorza i Kujaw
Pomysł przyznawania stypendiów powstał z myślą o uczniach, którzy uzyskują dobre wyniki w nauce z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Marszałkowskie stypendia (w wysokości od 200 do 500 zł miesięcznie) otrzymują uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz zawodowych, branżowych, liceów i techników. W ciągu dwóch pierwszych edycji programu z tej pomocy skorzystało już 3,2 tysiąca najzdolniejszych młodych ludzi. W roku szkolnym 2018/19 otrzyma ją 1,5 tysiąca uczniów. WIĘCEJ - prymus.kujawsko-pomorskie.pl, tel. 668 506 961,
Humaniści na start!
Nie zapominamy też o młodych mieszkańcach regionu, którzy osiągają bardzo dobre wyniki z przedmiotów humanistycznych. Chodzi o uczniów z klas VII i VIII podstawówek, III klas gimnazjów oraz liceów ogólnokształcących, którzy z historii i języka polskiego uzyskali średnią co najmniej 4,5 oraz są laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad z przedmiotów humanistycznych albo konkursów organizowanych w naszych regionie. W nowym roku szkolnym comiesięczne stypendium w wysokości od 200 do 500 zł będzie otrzymywać 600 młodych ludzi. WIĘCEJ - humanisci.kujawsko-pomorskie.pl, tel. 883 359 314,
Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza
Kolejny program pogram wsparcia dla zdolnej młodzieży adresowany jest do uczniów techników i szkół zawodowych. Środki z projektu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza” mają pomóc w kształceniu potrzebnych na rynku pracy specjalistów. W pierwszej edycji przedsięwzięcia stypendia (od 200 do 500 zł miesięcznie) otrzymało dotąd 622 uczniów z 72 szkół naszego regionu. W nowym roku szkolnym odbierze je taka sama liczba uczniów. WIĘCEJ - zawodowyprymus.kujawsko-pomorskie.pl, tel. 571 293 087.
Marszałkowskie stypendia edukacyjne:
dla uczniów szkół zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego,
przyznawane na okres 10 miesięcy danego roku szkolnego (rocznie od 2 do 5 tysięcy złotych), a ich wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę,
wsparcie można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – m.in. zakup książek, komputera, udział w dodatkowych zajęciach i konkursach, opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania,
finansowane ze środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Jak aplikować o stypendium:
nabory wniosków od 1 do 30 września,
potrzebne dokumenty: wniosek o przyznanie stypendium (dostępny od 1 września na stronie projektu), zaświadczenia lub dokumenty potwierdzające osiągnięcia w konkursach lub olimpiadach, kopia świadectwa szkolnego,
wydruk elektronicznej wersji wniosku uzupełniony o podpisy wraz z dokumentami można składać osobiście lub przesłać drogą pocztową na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu (pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń).
Dowiedz się więcej na edukacja.kujawsko-pomorskie.pl
Powstaje Kujawsko-Pomorska Karta Zdrowia
Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu przenosi cyfrowe dane obrazowe pacjentów do serwerowni Exea Data Center w Toruniu. To pierwszy etap planu utworzenia kujawsko-pomorskiego repozytorium danych medycznych. Marszałkowski projekt budowy systemu udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej zakłada też utworzenie kujawsko-pomorskiej e-karty pacjenta, która umożliwi mieszkańcom dostęp do wyników badań o każdej porze i z każdego miejsca na świecie.
- Karta jest niczym innymi niż umożliwieniem mieszkańcom dostępu do ich osobistych danych medycznych. Do tego niezbędne jest gromadzenie tych informacji w jednym standardzie i jednym miejscu oraz przetwarzane ich w ten sposób, by były czytelne dla tych, którym mają ostatecznie służyć. Naszym celem jest, by z repozytorium danych medycznych mógł korzystać każdy mieszkaniec województwa – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
Podpisanie umowy na przeniesienie danych pacjentów grudziądzkiego szpitala do bezpiecznej serwerowni w toruńskim Exea Data Center odbyło się 31 sierpnia w Toruniu z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, dyrektora szpitala i wiceprzewodniczącego sejmiku Marka Nowaka oraz prezesa Exea Data Center Tomasza Pasikowskiego. Dane obrazowe pacjentów lecznicy zlokalizowane zostaną w nowoczesnym centrum przetwarzania danych, spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa ISO oraz rygorystyczne wymagania RODO. Podstawowa lokalizacja danych pozostanie nadal na miejscu w szpitalu, jednak w dobie globalizacji cyfrowej oraz rozwoju nowych technologii dyrekcja szpitala postawiła na optymalizację wydatków na IT i zamiast rozbudowywać i utrzymywać własną serwerownię, skorzystała z gotowego centrum Exea i oferowanych przez nie usług. Exea Data Center działa w ramach Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
- Koszt przechowywania danych w Exea jest osiem razy niższy w porównaniu wydatkami, które poniósłby szpital, gdyby miał budować własne repozytorium. Kolejnym krokiem będzie udostępnienie tych danych ich właścicielom, czyli pacjentom – mówi dyrektora szpitala i wiceprzewodniczącego sejmiku Marek Nowak.
Budowa centralnego archiwum danych medycznych w nowoczesnym centrum przetwarzania danych Exea jest pierwszym etapem planu utworzenia kujawsko-pomorskiego repozytorium danych medycznych, tzw. hurtowni danych. Repozytorium będzie centralnym miejscem, gdzie w sposób bezpieczny będą gromadzone, przetwarzane i archiwizowane dane szpitali i innych placówek medycznych z regionu. Nie ma mowy o dalszej dystrybucji czy przekazywaniu danych na zewnątrz. Jedyna planowana wymiana danych będzie następowała pomiędzy znajdującymi się w systemie placówkami medycznymi. Dzięki takiemu podejściu dane pacjenta zostaną przekazane z jednego ośrodka do kolejnego bez konieczności oczekiwania na drukowaną dokumentację lub nagrywania na płyty CD, jak ma miejsce obecnie.
Finalnym efektem utworzenia regionalnego repozytorium danych medycznych będzie powstanie portalu internetowego, za pomocą którego lekarze uzyskają dostęp do pełnej dokumentacji medycznej leczonych pacjentów. Z jego możliwości skorzystają też bezpośrednio mieszkańcy regionu. Umożliwi to wyposażona w liczne funkcjonalności e-karta pacjenta czyli Kujawsko-Pomorska Karta Zdrowia. Dzięki niej pacjenci będą mogli uzyskać pełną informację na temat przebytych procesów leczniczych, a także między innymi zarejestrować się do lekarza oraz na badania profilaktyczne. Pierwsze Kujawsko-Pomorskie Karta Zdrowia pacjenci otrzymają w przyszłym roku.
Partnerami pierwszego etapu marszałkowskiego projektu „Budowa kujawsko-pomorskiego systemu udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej” jest 15 jednostek służby zdrowia z regionu, w tym szpitale wojewódzkie oraz dwa szpitale uniwersyteckie. W tej chwili trwa doposażenie i modernizacja infrastruktury sprzętowej i programowej partnerów przedsięwzięcia. Projekt finansujemy w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Liczymy, że do systemu przyłączy się jak najwięcej placówek służby zdrowia.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Już jutro Dni Lipna i Zenek Martyniuk!
Jutro w Lipnie rządzić będą nie tylko seniorzy!
Domy dziennego pobytu, kluby seniora, centra usług środowiskowych, „zielone” gospodarstwa opiekuńcze,bransoletki życia, szczepienia przeciw pneumokokom, pomoc dla organizacji pozarządowych w realizacji projektów senioralnych to elementy marszałkowskiego programu opieki senioralnej, realizowanego już w tym roku. Seniorzy wyraźnie zyskują na znaczeniu...
Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Wsparcie na realizację projektów senioralnych dostępne jest między innymi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pomoc trafiła dotychczas na przedsięwzięcia o wartości dofinansowania ponad 87 mln złotych. To środki, które pozwoliły między innymi na utworzenie miejsc świadczenia usług społecznych dla 2,7 tysiąca osób starszych i niesamodzielnych.
Wojewódzki pilotażowy program opieki senioralnej objął wsparciem 386 niesamodzielnych osób starszych w trzydziestu gminach w całym regionie. Wśród rozwiązań są opiekun domowy, sieć wsparcia sąsiedzkiego, wolontariat opiekuńczy i wsparcie opieki rodzinnej.
Ale "trzecia młodość" to nie zawsze utracone zdrowie i konieczność opieki. To również czas dla siebie, nowe wyzwania i dobry humor. Dlatego właśnie już jutro, 1 września, burmistrz Paweł Banasik przekaże klucz do miasta seniorom, by przez dwa dni, w ramach Dni Lipna, rządzili w mieście. Gwiazdami imprezy będą m.in. Robert Rozmus, Zenek Martyniuk, zespół Mavers, zespół Activ. Uwaga na zmiany w organizacji ruchu! W tym roku miasto zadbało o to, by osoby bawiące się na Dniach Lipna mogły bezpłatnie dotrzeć na teren PUK Areny darmowym autobusem. Będzie on kursować od godziny 15.00 do 19.00.
Zobaczcie film z dożynek w Bobrownikach!
Powiatowo-gminno-parafialne uroczystości dożynkowe odbyły się w miniony weekend, zaś ich gospodarzem była gościnna i pięknie położona gmina Bobrowniki. Jak sie bawiliśmy? Zobaczcie sami!