Powiat

W ramach marszałkowskiej akcji „Eskapada z przewodnikiem” Ochotnicza Straż Pożarna w Złotopolu w gm. Lipno wraz z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich oraz grupą rekonstrukcyjną zorganizowała wycieczkę krajoznawczą „Śladami bobrów”. Ta niesamowita wyprawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród mieszkańców powiatu lipnowskiego. Niektórzy uczestnicy przyjechali aż z Bydgoszczy i Inowrocławia, by przemierzyć piechotą 8 km i zobaczyć ślady bytowania bobrów.
Przed wyruszeniem w drogę spotkali się z nimi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska oraz Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski.
- Cieszę się, że przyjechali do nas mieszkańcy Bydgoszczy, Inowrocławia i Torunia – zwrócił się do uczestników Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski. – Zapewniam o naszej gościnności i wiem, że zostawiam was w naprawdę dobrych rękach, bo sołectwo Złotopole ze społecznikowskiego zaangażowania.
W Złotopolu ruszyli na poszukiwanie bobrów w ramach „Eskapady z przewodnikiem”
![V POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „SŁOWO I JA…” [patronat Starosty] V POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „SŁOWO I JA…” [patronat Starosty]](https://www.lipnowski.powiat.pl/media/k2/items/src/1e8d844d594065c9fcbe0c269ecac61e.jpg)
25 kwietnia 2025r. podziwialiśmy uczestników V edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Słowo i Ja…”. Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu organizatorek: Doroty Wojtal i Wioletty Ługowskiej. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z powiatu lipnowskiego. W tym roku przystąpiło do niego 33 uczestników. Recytatorzy z ogromnym zaangażowaniem prezentowali utwory nawiązujące treścią do tematyki tegorocznej edycji naszego konkursu: „Wiosna w poezji”.
Podczas recytacji ocenie podlegały: spójność prezentacji, ogólny wyraz artystyczny, dobór repertuaru i jego pamięciowe opanowanie, kultura słowa (dykcja, barwa).
W konkursie wzięli udział uczniowie wyłonieni w drodze eliminacji klasowych. Uczestnicy konkursu oceniani byli w dwu grupach wiekowych:
I grupa - klasy IV, V i VI szkoły podstawowej,
II grupa - klasy VII i VIII szkoły podstawowej.
W jury zasiedli: p. Wanda Mróz i p. Maria Wronczewska. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników biorących udział w konkursie, jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych. Zaszczytne miejsca przypadły:
I grupa - klasy IV, V i VI szkoły podstawowej:
I miejsce – Szymon Laszenko
II miejsce – Zofia Wajer
III miejsce – Lena Trzcińska
Wyróżnienia: Leszek Adamkowski, Kornelia Balcerowska, Eliza Rajkiewicz, Sandra Strulak
II grupa - klasy VII i VIII szkoły podstawowej:
I miejsce – Liliana Sujkowska
II miejsce – Wojciech Grzywiński
III miejsce – Alicja Piotrowska
Wyróżnienia: Emilia Pawlak, Laura Lewandowska
Zwycięzcy otrzymali piękne statuetki oraz nagrody rzeczowe. Pozostałym uczestnikom konkursu wręczono dyplomy za udział w konkursie. Na pochwałę zasługuje wysoki poziom przygotowania wszystkich uczniów.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Starosty Lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego oraz dofinansowane z budżetu Powiatu Lipnowskiego.
Opracowanie na podstawie informacji organizatora: Szkoła Podstawowa nr 3 w Lipnie
Fotografie: Szkoła Podstawowa nr 3 w Lipnie (nadesłane)
V POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „SŁOWO I JA…” [patronat Starosty]

Drodzy Maturzyści,
przystępujecie do najważniejszego egzaminu w Waszej dotychczasowej edukacji.
Życzymy Wam, aby wyniki, które osiągniecie spełniły Wasze oczekiwania i stały się przepustką na wymarzone studia
oraz były znakomitym wstępem w dorosłe życie.
Niech w najbliższych dniach nie zabraknie Wam wiary i siły we własne możliwości.
Powodzenia!
Przewodnicząca Rady Powiatu w Lipnie dr n. o zdr. Mariola Rybka
|
Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski |
Życzenia dla maturzystów

Drodzy Strażacy Państwowej Straży Pożarnej, Druhny i Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych
Z okazji Dnia Strażaka życzymy Wam dużo zdrowia, pomyślności,
wytrwałości i satysfakcji z pełnionej służby obdarzonej tak wielkim zaufaniem społecznym.
Składamy na Wasze ręce wyrazy uznania za trud i ryzyko, jakie podejmujecie w ochronie życia i mienia ludzkiego
oraz ogromne podziękowania za wszystkie bezinteresowne inicjatywy i działania zrealizowane na rzecz mieszkańców.
Być strażakiem to zaszczyt, ale i ogromny obowiązek.
To służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności.
Życzymy Wam spełnienia planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności osobistej
oraz zadowolenia z wypełnianych obowiązków.
Niech podejmowane działania przyniosą Wam wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszych działań i służby ludziom,
w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
Przewodnicząca Rady Powiatu w Lipnie dr n. o zdr. Mariola RYBKA |
Starosta Lipnowski Krzysztof BARANOWSKI |
Życzenia z okazji Dnia Strażaka

„Dzień trzeciego maja, jako rocznica Konstytucji 1791 r., ustanawia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej, jako uroczyste święto po wieczne czasy” – postanowił Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 r., a więc już w pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości. Dobitnie świadczy to o znaczeniu aktu przyjętego przez Sejm Wielki 234 lata temu dla tożsamości ustrojowej wolnej Polski.
Konstytucja 3 maja była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej. Państwo polskie, coraz słabsze, nękane już wówczas działaniami zaborców, miało na nowo dołączyć do grona nowoczesnych, sprawnie zarządzanych organizmów państwowych. Konstytucja zmieniła ustrój państwa z monarchii elekcyjnej na monarchię dziedziczną, wprowadziła będący dziś ogólnoświatowym standardem konstytucyjnym trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczyła też znacząco demokrację szlachecką, zrównała w prawach politycznych mieszczan i szlachtę a chłopom zapewniła ochronę państwa.
„Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – te słowa dobrze znają wszyscy odwiedzający stronę internetową Sejmu. Ta zwięzła definicja suwerenności narodu zawarta w artykule V majowej konstytucji stała się nie tylko mottem polskiego parlamentaryzmu, ale przede wszystkim podstawową zasadą ustrojową, obowiązującą do dziś. „Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu” – stanowi jeden z pierwszych artykułów obecnie obowiązującej konstytucji z 1997 r.
Konstytucja 3 maja stała się jednym z fundamentów polskiej państwowości, a rocznica jej uchwalenia zawsze była okazją do manifestowania patriotyzmu i tożsamości narodowej - zarówno w czasach wolnej Polski, jak i w czasach zniewolenia. Już 5 maja 1791 r. Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni Najwyższej Opatrzności jako wyrazu dziękczynienia za ustanowienie konstytucji, a dzień 3 maja stał się świętem. W pierwszą rocznicę uchwały Sejmu Wielkiego, 3 maja 1792 r. posłowie wmurowali kamień węgielny pod budowę świątyni. Tragiczne losy Polski w kolejnych dwóch stuleciach spowodowały, że wola ówczesnych parlamentarzystów ziściła się dopiero na naszych oczach, w postaci Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
Pod zaborami i w okresie okupacji niemieckiej Polacy obchodzili majowe święto w warunkach konspiracji, pod groźbą utraty wolności a nawet życia. Majowe święto uroczyście obchodzono przez cały okres II Rzeczypospolitej. Władze komunistyczne marginalizowały znaczenie rocznicy uchwalenia konstytucji, 3 maja przestał być świętem. Próby manifestacji patriotycznych podejmowanych tego dnia przez działaczy opozycji demokratycznej były tłumione przez milicję. Sejm X kadencji, już w czasach III Rzeczypospolitej, w formie ustawy zdecydował o przywróceniu temu dniu świątecznego charakteru.
Od 1990 r. Polacy ponownie mogą swobodnie radować się świętem narodowym. 3 maja jest i będzie, „uroczystym świętem po wieczne czasy”. Tak jak tego chcieli posłowie Sejmu Wielkiego, parlamentarzyści II Rzeczypospolitej oraz przedstawiciele narodu wybrani po przełomie 1989 r. Tak jak pragnęły tego pokolenia Polaków oddający hołd konstytucji 3 maja zarówno w wolnej Polsce, jak i w czasach, gdy groziło to śmiercią.
źródło: sejm.gov.pl
234. rocznica uchwalenia Konstytucji
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
FrAMCESTE_May+0200RMaiAMCEST_0C8

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed ...
Read more1 maja. Święto pracy
DoAMCESTE_May+0200RMaiAMCEST_0C8

1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. Święto Pracy wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia ...
Read more"Młodzież zapobiega pożarom"
MiPMCESTE_April+0200RAprPMCEST_0C8

Wczoraj (29.04.2025r.) w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Lipnie odbyły się eliminacje powiatowe XLVII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej został objęty patronatem Starosty Lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego, który przekazał nagrody dla laureatów 3 pierwszych miejsc w trzech ...
Read moreZawiadomienie o XIV sesji Rady Powiatu w Lipnie
MiPMCESTE_April+0200RAprPMCEST_0C8

Zawiadamiam, że na dzień 9 maja 2025 roku (piątek), godz. 10.00 zwołuję XIV sesję Rady Powiatu w Lipnie. Sesja odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Lipnie, ul. Sierakowskiego 10 b, 87-600 Lipno. Porządek obrad XIV sesji: 1. Otwarcie XIV sesji Rady Powiatu ...
Read moreMaturzyści zakończyli rok szkolny. Teraz przed nimi matura!
DiPMCESTE_April+0200RAprPMCEST_0C8

W piątek, 25 kwietnia maturzyści z czterech szkół średnich w powiecie lipnowskim odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Do każdej z nich zawitali przedstawiciele władz powiatowych, by im pogratulować i życzyć powodzenia na maturze. Były podziękowania i łzy wzruszenia. W miniony piątek zakończyli ...
Read moreCOVID
Informacje
- Strategia ORSG
- Powiatowo-Gminne Dożynki Skępe 2024
- Powiatowo-Gminne Dożynki 2023
- Powiatowo-Gminne Dożynki Łochocin 2022
- Powiatowo-Gminne Dożynki Kikół 2019
- SOŁTYSIADA 2019
- Dożynki – Bobrowniki 2018
- X. Jubileuszowa Sołtysiada 2018
- Festiwal Kultury Ranczerskiej 2018
- Dożynki - Tłuchowo 2017
- SOŁTYSIADA 2017
- Festiwal Kultury Ranczerskiej 2017
- Dożynki - gm. Skępe 2016
- SOŁTYSIADA 2016
- Festiwal Kultury Ranczerskiej 2016
- Dożynki - Bobrowniki 2015
- Sołtysiada 2015
- Wilkowyjce 2015
- Dożynki - Karnkowo 2014
- Dożynki - Karnkowo 2012
- Powiat Lipnowski w UE
- Logo
- PO KL
- Działanie 9.2 - Młodzież przyszłością Powiatu Lipnowskiego
- Nowoczesne Urzędy - Kompetentne Kadry w Powiecie Lipnowskim
- Działanie 9.2 - Klucz do sukcesu
- Działanie 9.2 - Powiat Lipnowski PL - Zdobyć więcej
- Działanie 3.5 - Nowoczesne wspomaganie szansą na wszechstronny rozwój szkół
- Stawiam na lepsze jutro w powiecie lipnowskim
- Powiat stawia na młodzież
- Działanie 9.2 - ECDL
- RPO WK-P 2007-2013
- Przeniesienie Oddziałów Psychiatrycznych SP ZOZ w Lipnie
- Przebudowa drogi powiatowej nr 2226C
- Wzrost jakości usług publicznych Powiatu Lipnowskiego w wyniku zastosowania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami
- Doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w ZST w Lipnie oraz pracowni językowych w Zespole Szkół w Lipnie w pomoce i zasoby dydaktyczne
- Przebudowa drogi powiatowej nr 2706C
- Przebudowa drogi powiatowej nr 2705C
- Uzupełnienie ewidencji gruntów i budynków, dystrybucja zbioru danych o działkach, budynkach i lokalach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jako elementy infrastruktury przestrzennej
- RPO WK-P 2014-2020
- 10.2.2. "Kompleksowe wsparcie uczniów z placówek oświatowych podległych Powiatowi Lipnowskiemu"
- 6.2.3. „Pracownie zawodowe na poziomie - trafiona inwestycja Powiatu Lipnowskiego”
- 6.1.2. „Budowa dwóch budynków przeznaczonych na całodobową opiekę i wychowanie dla dzieci i młodzieży na działkach ewidencyjnych nr 1874/7 i nr 1874/16 położonych przy ul. Okrzei i Platanowej w obrębie ewidencyjnym nr 8 Miasta Lipna wraz z wyposażeniem”
- 5.1. „Przebudowa drogi powiatowej nr 2716C Lipno - Kolankowo - Głodowo”
- Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020
- Dostępny samorząd - granty
- „Cyfrowy Powiat”
- Cyberbezpieczny Samorząd
- FEdKP 2021-2027
- Organizacje pozarządowe
- Dyżury aptek w Lipnie
- Banki
- Konkursy ofert
- Numery kont bankowych
- RODO
- Biuro Rzeczy Znalezionych
- WYBORY
- Nieodpłatna Pomoc Prawna | Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie
- AKTYWNA TABLICA
- Strzelnica w powiecie 2023
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Projekt " Wsparcie osób starszych i kadry świadczącej usługi społeczne w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19, łagodzenia jego skutków na terenie województwa kujawsko-pomorskiego"
- RFPIS Polski Ład
- PZU - wsparcie prewencyjne
Prominente aus Lipno
