Komunikaty Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Geoportal Powiatu Lipnowskiego

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Nieodpłatna Pomoc Prawna - link do rejestracji

Polecane strony

Powiatowy Zakład Transportu PublicznegoZespół Szkół w LipnieZespół Szkół Technicznych w LipnieZespół Szkół w Dobrzyniu nad WisłąZespół Szkół w SkępemZespół Szkół Specjalnych w LipniePubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Lipnie

Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w LipnieSzpital Lipno Sp. z o.o.Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Parkowa" w LipnieDom Pomocy Społecznej w Nowej WsiPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w LipniePowiatowy Urząd Pracy w LipnieKomenda Powiatowa Policji w LipnieKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w LipnieLipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie RatunkowePowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w LipniePowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w LipniePowiatowy Inspektorat Weterynarii w LipnieKujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ToruniuStowarzyszenie Zielona Lipa MX LipnoWojskowe Centrum Rekrutacji we WłocławkuKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

2018 rok obfituje w jubileusze – w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 20-lecie powrotu powiatów na mapy administracyjne kraju. Tak się złożyło, że również w tym roku, 7 lipca, odbył się X. Jubileuszowy Zjazd i Turniej Rodzinny Sołtysów i Rad Sołeckich Powiatu Lipnowskiego „SOŁTYSIADA”.

W związku z jubileuszem organizatorzy przygotowali dla sołtysów startujących w turnieju kilka nowych konkurencji. Jak każdego roku rywalizacja sołtysów dostarczyła mnóstwo świetnej zabawy i jeszcze więcej śmiechu.

W sobotnie popołudnie na placu przy ZS w Karnkowie w szranki stanęło 49 z 157 sołtysów z terenu Powiatu Lipnowskiego. Ponownie najliczniejsza okazała się delegacja z największej gminy - współorganizatora, czyli Gminy Lipno, która liczyła aż 19 z 36 sołtysów. Z gminy Bobrowniki w turnieju udział wzięło 3 z 9 sołtysów, z Gminy Chrostkowo 4 z 16 sołtysów. Miasto i Gminę Dobrzyń nad Wisłą reprezentowali sołtysi sołectw: Glewo i Szpiegowo (2 z 24 sołectw), natomiast Gminę Kikół 4 z 16 sołtysów, Miasto i Gminę Skępe sołtys sołectwa Ławiczek, Gminę Tłuchowo 7 z 20, Wielgie zaś 9 z 17 sołtysów.

Pogoda sprzyjała, dlatego bez problemów udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje. Było tradycyjne przeciąganie liny, „sołtysowe taxi” – wyścigi taczek, rzut gumowcem, wyścigi na nartach, szukanie jajek w wozie z sianem, bicie rekordu w ilości osób na wozie – w tym roku zmieściło się na nim 65 osób, pobijając przy tym ubiegłoroczny rekord, który wynosił 64 osoby. Najwięcej śmiechu dostarczyła wprowadzona w ubiegłym roku konkurencja, zaczerpnięta z oczepin weselnych, czyli przebijanie balonów za pomocą lędźwi. Na sołtysów czekały także nowe atrakcyjne konkurencje, tj. „sołtys z jajem” – slalom z jajkiem umieszczonym na łyżce, „Sołtys hula…hop”, mumifikacja, „skacowany sołtys”,  czy jazda na kosiarce w użyczonych przez Komendę Powiatową Policji w Lipnie „alkogoglach”.

Tegoroczne zawody, podobnie jak w ubiegłym roku odbywały się w podziale na dwie drużyny, parzystych i nieparzystych, które rywalizowały o punkty dla wszystkich swoich reprezentantów, o zwycięstwie jednak zdecydowały konkurencje indywidualne.  W turnieju prowadzona była klasyfikacja punktowa z podziałem na kategorię Sołtyska i Sołtys.

Rywalizację wśród pań zdominowały reprezentantki Gminy Lipno, które zajęły dwa pierwsze miejsca. Najlepsza okazała się Wanda Chłopecka (Sołtys Sołectwa Chlebowo), drugie miejsce zajęła Dorota Lendecka (Sołtys Sołectwa Wierzbick), podium uzupełniła Renata Mańska (Sołtys Sołectwa Zaduszniki, gm. Wielgie).

Wśród panów pierwsze miejsce zajął Leszek Dudziński (Członek Rady Sołeckiej Sołectwa Chrostkowo), drugie miejsce zajął Rafał Leśniewski  (Sołtys Sołectwa Nowa Wieś, gm. Wielgie), na najniższym stopniu podium uplasował się Bogumił Balcerowski (Sołtys Sołectwa Szpiegowo, gm. Dobrzyń nad Wisłą).

Na wszystkich, którzy przybyli do Karnkowa czekała moc atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych trochę starszych. Były place zabaw, stoiska jarmarkowe, występy lokalnych artystów, zabawa taneczna i koncert  gwiazdy – Zespołu CLASSIC.

Z okazji Jubileuszowej „Sołtysiady” nagrodzono również (w kategoriach sołtyska i sołtys) najdłużej, aktualnie urzędujących sołtysów. Te zaszczytne tytuły przypadły Jadwidze Orszak z Sołectwa Ławiczek (gm. Skępe) – 31 lat nieprzerwanego sprawowania funkcji sołtysa oraz Ryszardowi Lewandowskiemu z Sołectwa Głęboczek (gm. Chrostkowo), który urząd sołtysa piastuje od 38 lat.

Ponadto w tym roku Organizatorzy docenili także najstarszego i najmłodszego zawodnika Turnieju. Nagrodę w kategorii najstarszy uczestnik zdobyła Anna Wiśniewska z Sołectwa Piątki, gm. Lipno, a najmłodszym uczestnikiem okazała się Ewelina Wróblewska z Sołectwa Hornówek, gm. Kikół. Panie dzieliła różnica wieku wynosząca 49 lat.

Fotorelacja dostępna tutaj!


Informacje

Internetowa rejestracja wizyty w wydziale komunikacji i transportu

Oferta edukacyjna Powiatu Lipnowskiego

Transmisje z sesji Rady Powiatu w Lipnie

Prominente aus Lipno

leszek_balcerowicz.jpg


Powiat Lipnowski
Gmina Bobrowniki Gmina Chrostkowo Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą Gmina Kikół Gmina Lipno Gmina Miasto Lipno Miasto i Gmina Skępe Gmina Tłuchowo Gmina Wielgie