środa, 29 styczeń 2020

Pamiętamy o powstańcach styczniowych

Okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów ZST oraz PSM w Lipnie Okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów ZST oraz PSM w Lipnie fot. Daria Sumińska | Wydział Rozwoju, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki

Powstanie Styczniowe (1863-64) było największym polskim zrywem narodowym, który miał charakter wojny partyzanckiej. Również Ziemia Dobrzyńska zapisała się na mapie działań powstańczych jako miejsce ważne i arena licznych potyczek. Według ks. Czesława Lissowskiego w działaniach powstańczych na Ziemi Dobrzyńskiej brali udział światli ziemianie i specjalni agenci. Teren Ziemi Dobrzyńskiej, W tym powiatu lipnowskiego dzięki swym naturalnym walorom, w szczególności z uwagi na duże zalesienie terenu, stał się w naturalny sposób terenem działania partii powstańczych, których dowódcy korzystali z tego, że w powiecie było w owym czasie niewiele wojsk rosyjskich.

Jedną z większych bitew do jakich doszło podczas powstania styczniowego na ziemiach powiatu lipnowskiego była m.in. bitwa pod Nietrzebą. W związku z tym 22 stycznia br. Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Lipnie podinsp. Zdzisławem Ciesielskim oraz Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie bryg. Piotrem Rutkowskim złożył kwiaty na Mogile Powstańczej oddając hołd poległym.

Pamięć o powstańcach uczciła również młodzież Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie podczas okolicznościowej akademii (24.01.2020r.) przygotowanej wraz uczniami Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Lipnie.

 

fot. Daria Sumińska | Magdalena Jasińska

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Luty 2020 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2
week 6 3 4 5 6 7 8 9
week 7 10 11 12 13 14 15 16
week 8 17 18 19 20 21 22 23
week 9 24 25 26 27 28 29

Zbliżające się wydarzenia

Warto zobaczyć


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie