Oni są stąd… – znane postaci Powiatu Lipnowskiego

Artyści, postaci kultury i sztuki często mają istotny wpływ na rozwój i zachodzące na przełomie epok zmiany, współtworzą nowe nurty, tendencje oraz zjawiska. Znani i cenieni w kraju, jak i poza jego granicami; to właśnie z Powiatu Lipnowskiego wywodzą się czołowi polscy politycy: Lech Wałęsa –  polski polityk i działacz związkowy. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności”, opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983), przez tygodnik „Time” uznany za Człowieka Roku (1981) oraz za jednego ze 100 najważniejszych ludzi stulecia (1999) oraz Leszek Balcerowicz – polski ekonomista (profesor Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie) i polityk, kawaler Orderu Orła Białego, a także przedstawiciel szkoły ekonomicznej zwanej monetaryzmem, wicepremier i minister finansów w trzech rządach, były prezes NBP, poseł na Sejm III kadencji.

W Lipnie i na terenie powiatu urodzili się m. in.: Wincenty Rapacki – aktor i reżyser teatralny, Barbara Apolonia Chałupiec (bardziej znana jako Pola Negri) – aktorka filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego, Henryk Czarnecki – pisarz, scenarzysta filmowy, autor powieści, radiowych słuchowisk, spektakli teatralnych i widowisk telewizyjnych oraz Małgorzata Sadowska – aktorka, i wielu innych zacnych i zasłużonych dla naszego kraju ludzi.

Warto również wspomnieć, że znana powieściopisarka, Ewa Szelburg-Zarembina część swojego życia związała właśnie z naszym regionem. Przed wojną uczyła w Wymyślnie, w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim, którego tradycje trwają tam do dziś.

Z Powiatu Lipnowskiego wywodzi się także wielu sportowców m. in. Łukasz Przybytek – polski żeglarz sportowy, wielokrotny Mistrz Polski, Mistrz  Świata w klasie Optimist (2005), Mistrz Europy w klasie 29-er (2008),  uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w klasie 49er (po raz drugi będzie reprezentował Polskę podczas Igrzysk w brazylijskim Rio de Janeiro /2016/) oraz  Radosław Furmański – polski żeglarz sportowy, wielokrotny Mistrz Polski juniorów/juniorów młodszych, Mistrz Świata juniorów w olimpijskiej klasie windsurfingowej RSX (2014), brązowy medalista Mistrzostw Świata w kategorii Under 21 (2015).

Powiat Lipnowski może pochwalić się wybitnym reprezentantem pięknej dyscypliny sportowej jaką jest motoparalotniarstwo. Jest nim Wojciech Bógdał - indywidualny Mistrz Świata (2015) i Mistrz Europy (2014) w slalomach motoparalotniowych, Mistrz Świata w sztafecie, trzykrotny drużynowy Mistrz Świata. Podwójny mistrz (2015) i podwójny wicemistrz (2014) Polski w slalomach i konkurencjach klasycznych. VI-ty podczas Igrzysk Lotniczych w Dubaju (2015). Z paralotniarstwem związany od trzeciego roku życia za sprawą swojego ojca Dariusza zajmującego się fotografią i filmem lotniczym. W 2013 r. szturmem wszedł do grona najlepszych pilotów motoparalotniowych na świecie potwierdzając swoje kompetencje również w 2014 r., zdobywając tytuł indywidualnego Mistrza Europy w slalomach i drużynowego Mistrza Świata w konkurencjach klasycznych, 4 indywidualnie na świecie, a w 2015 zdobył tytuł indywidualnego Mistrza Świata w slalomach.

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Luty 2019 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2 3
week 6 4 5 6 7 8 9 10
week 7 11 12 13 14 15 16 17
week 8 18 19 20 21 22 23 24
week 9 25 26 27 28

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie