wtorek, 13 luty 2018

Powiatowy Program Wychowania Patriotycznego

Uczniowie ZS w Skępem w czasie wycieczki Uczniowie ZS w Skępem w czasie wycieczki fot. www.zsskepe.pl

29 sierpnia 2017r. Rada Powiatu w Lipnie uchwaliła Powiatowy Program Wychowania Patriotycznego (PPWP), który realizowany jest w latach 2017/2018.

Nauka świadomego patriotyzmu jest doniosłym zadaniem nauczyciela, to on bowiem przygotowuje nowe pokolenia Polaków. Kształtowanie postaw patriotycznych to dziedzina złożonej działalności wychowawczej wymagająca systematycznego pogłębiania wiedzy nauczycieli, znajomości współczesnych osiągnięć teorii potrzeb, teorii wartości i teorii osobowości.

Rada Powiatu w Lipnie postanowiła przyjąć Powiatowy Program Wychowania Patriotycznego w celu upowszechniania wśród dzieci i młodzieży tradycji narodowych i lokalnych, rozwijania poczucia odpowiedzialności i szacunku dla symboli państwowych, kształtowania więzi lokalnych, identyfikacji z miejscem pochodzenia i lokalnym dziedzictwem kulturowym oraz umożliwienia dzieciom i młodzieży aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, społecznych i politycznych.

Powiat lipnowski jest powiatem typowo rolniczym o dużym bezrobociu i ubóstwie, położonym w znacznej odległości od dużych aglomeracji miejskich, znaczących miejsc pamięci narodowej, muzeów, centrów kulturalnych. Biorąc powyższe pod uwagę, aby wyrównać szanse edukacyjne dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lipnowski, a tym samym ułatwić im dostęp do w/w miejsc władze powiatu postanowiły przyjąć PPWP.

Do tej pory w ramach Programu odbyły się wycieczki:

  • uczniów Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie, którzy zwiedzili Kraków (m.in. Wawel, Sukiennice, Rynek Główny, Brama Floriańska, Barbakan), kwartał chrześcijański i żydowski Kazimierza z wejściem do Synagogi, obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau oraz Wadowice.
  • uczniów Zespołu Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem, którzy zwiedzali i zapoznali się z zabytkami Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Oświęcimia, Wieliczki oraz Częstochowy.
  • uczniów Zespołu Szkół im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą, którzy zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kraków (m.in. Barbakan, Kościół Mariacki, Sukiennice, Katedrę i Groby Królewskie, Wzgórze Wawelskie z komnatami Królewskimi i skarbcem) oraz kopalnię soli Wieliczka.

Łączny koszt dofinansowania powyższych wycieczek wyniósł blisko 21 tysięcy złotych.

Obecnie w ramach  PPWP zostały złożone wnioski o dofinansowanie przez Publiczną Szkołę Muzyczną I Stopnia w Lipnie oraz Podstawową Szkołę Specjalną w Lipnie; wyjazdy będą realizowane w najbliższym czasie. 

- Mam nadzieję, że dzięki naszemu Programowi dzieci i młodzież będą chętniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności, poznają wiele ciekawych historycznie miejsc, do których dostęp był dla nich dotychczas ograniczony, a tym samym staną się bardziej świadomymi obywatelami naszej Ojczyzny - Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski.

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Styczeń 2019 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 1 1 2 3 4 5 6
week 2 7 8 9 10 11 12 13
week 3 14 15 16 17 18 19 20
week 4 21 22 23 24 25 26 27
week 5 28 29 30 31

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie