poniedziałek, 25 styczeń 2016

Program polityki zdrowotnej Powiatu Lipnowskiego na lata 2015/2019

Województwo Kujawsko-Pomorskie należy do regionów o wysokiej zachorowalności na nowotwory złośliwe oraz choroby układu krążenia. Podobnie jest w przypadku naszego Powiatu, którego liczba mieszkańców wynosi ponad 67.000 osób, a z danych wynika, iż wśród populacji powiatu największa zachorowalność występuje na nowotwór jelita grubego i raka płuc oraz choroby układu krążenia.

Dlatego na wniosek Starosty Lipnowskiego, którego celem jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców Powiatu Lipnowskiego oraz zapobieganie lub zmniejszenie wskaźnika zachorowalności na nowotwór jelita grubego i raka płuc oraz choroby układu krążenia poprzez przeprowadzenie promocji i edukacji zdrowotnej różnych środowisk, aktywizowanie do działań na rzecz zdrowia oraz wykonanie badań, władze Powiatu w 2015 roku wdrożyły wieloletni programu pn. „Program polityki zdrowotnej Powiatu Lipnowskiego na lata 2015/2019”. Rada Powiatu pojęła uchwałę w sprawie przyjęcia w/w programu, który ma za zadanie zapobieganie lub zmniejszenie zachorowalności na choroby związane ze stylem życia, dotyczące nowotworów jelita grubego i raka płuc oraz chorób układu krążenia.

Na ten cel w Budżecie Powiatu na lata 2015/2019 zabezpieczono środki finansowe w kwocie 350.000,00 zł.

W ramach programu prowadzona jest promocja i edukacja zdrowotna oraz badania profilaktyczne: w przypadku nowotworu jelita grubego - kolonoskopii ze znieczuleniem, w przypadku raka płuc: wykonanie badań tomografii klatki piersiowej i wykonania badań krwi OB. i morfologii.

Natomiast w przypadku chorób układu krążenia badania krwi (poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów, glukozy, pomiar ciśnienia krwi, EKG, Holter i BMI- (badanie rozpocznie się od stycznia 2017 r., ale możliwe jest, że badanie to ulegnie znacznemu przyspieszeniu.

Świadczenia w ramach programu są wykonywane w Szpital Lipno Sp. z o. o. - podmiotu wyłonionego w drodze konkursu.

Pierwsze badania w ramach w/w programu rozpoczęły się we wrześniu ub. roku i do 31 grudnia 2015 roku wykonano: 77 kolonoskopii w tym: 43 kolonoskopie diagnostyczne, 34 kolonoskopie zabiegowe w kierunku raka jelita grubego oraz 145 niskodawkowej tomografii komputerowej wraz z badaniem krwi w kierunku raka płuc. Duży odsetek przebadanych pacjentów skierowano na dalsze konsultacje i badania. Umożliwia to pacjentom podjecie dalszych działań i leczenia.

Tylko w 2015 roku wydatkowano z budżetu Powiatu na badania i promocję programu 107.450,00 zł, ale nie zawsze ważne są pieniądze, lecz cel na który je wydatkowano. Najważniejsze, by uratowano chociażby jedno ludzkie życie.

Badania są kontynuowane w roku bieżący i cieszą się dużym zainteresowaniem. Z tego też powodu, również niektóre Gminy Powiatu w roku bieżącym zabezpieczyły środki na dofinansowanie programu.

Mam nadzieję, że te działania przyczynią się chociażby w niewielkim stopniu do tego by mieszkańcy byli zdrowsi i mieli większy dostęp do świadczeń profilaktycznych nie zawsze finansowanych z NFZ, a często ratujących życie.

 

Red. Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia

Informacje

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Luty 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2 3 4
week 6 5 6 7 8 9 10 11
week 7 12 13 14 15 16 17 18
week 8 19 20 21 22 23 24 25
week 9 26 27 28

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie