poniedziałek, 25 styczeń 2016

Program polityki zdrowotnej Powiatu Lipnowskiego na lata 2015/2019

Województwo Kujawsko-Pomorskie należy do regionów o wysokiej zachorowalności na nowotwory złośliwe oraz choroby układu krążenia. Podobnie jest w przypadku naszego Powiatu, którego liczba mieszkańców wynosi ponad 67.000 osób, a z danych wynika, iż wśród populacji powiatu największa zachorowalność występuje na nowotwór jelita grubego i raka płuc oraz choroby układu krążenia.

Dlatego na wniosek Starosty Lipnowskiego, którego celem jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców Powiatu Lipnowskiego oraz zapobieganie lub zmniejszenie wskaźnika zachorowalności na nowotwór jelita grubego i raka płuc oraz choroby układu krążenia poprzez przeprowadzenie promocji i edukacji zdrowotnej różnych środowisk, aktywizowanie do działań na rzecz zdrowia oraz wykonanie badań, władze Powiatu w 2015 roku wdrożyły wieloletni programu pn. „Program polityki zdrowotnej Powiatu Lipnowskiego na lata 2015/2019”. Rada Powiatu pojęła uchwałę w sprawie przyjęcia w/w programu, który ma za zadanie zapobieganie lub zmniejszenie zachorowalności na choroby związane ze stylem życia, dotyczące nowotworów jelita grubego i raka płuc oraz chorób układu krążenia.

Na ten cel w Budżecie Powiatu na lata 2015/2019 zabezpieczono środki finansowe w kwocie 350.000,00 zł.

W ramach programu prowadzona jest promocja i edukacja zdrowotna oraz badania profilaktyczne: w przypadku nowotworu jelita grubego - kolonoskopii ze znieczuleniem, w przypadku raka płuc: wykonanie badań tomografii klatki piersiowej i wykonania badań krwi OB. i morfologii.

Natomiast w przypadku chorób układu krążenia badania krwi (poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów, glukozy, pomiar ciśnienia krwi, EKG, Holter i BMI- (badanie rozpocznie się od stycznia 2017 r., ale możliwe jest, że badanie to ulegnie znacznemu przyspieszeniu.

Świadczenia w ramach programu są wykonywane w Szpital Lipno Sp. z o. o. - podmiotu wyłonionego w drodze konkursu.

Pierwsze badania w ramach w/w programu rozpoczęły się we wrześniu ub. roku i do 31 grudnia 2015 roku wykonano: 77 kolonoskopii w tym: 43 kolonoskopie diagnostyczne, 34 kolonoskopie zabiegowe w kierunku raka jelita grubego oraz 145 niskodawkowej tomografii komputerowej wraz z badaniem krwi w kierunku raka płuc. Duży odsetek przebadanych pacjentów skierowano na dalsze konsultacje i badania. Umożliwia to pacjentom podjecie dalszych działań i leczenia.

Tylko w 2015 roku wydatkowano z budżetu Powiatu na badania i promocję programu 107.450,00 zł, ale nie zawsze ważne są pieniądze, lecz cel na który je wydatkowano. Najważniejsze, by uratowano chociażby jedno ludzkie życie.

Badania są kontynuowane w roku bieżący i cieszą się dużym zainteresowaniem. Z tego też powodu, również niektóre Gminy Powiatu w roku bieżącym zabezpieczyły środki na dofinansowanie programu.

Mam nadzieję, że te działania przyczynią się chociażby w niewielkim stopniu do tego by mieszkańcy byli zdrowsi i mieli większy dostęp do świadczeń profilaktycznych nie zawsze finansowanych z NFZ, a często ratujących życie.

 

Red. Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia

Informacje

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Czerwiec 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie