czwartek, 02 listopad 2017

Zagrożeni wykluczeniem? To dla nich!

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne fot. Internet

Osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym będą ostatecznymi beneficjentami środków, które rozdysponowane będą w aktualnych konkursach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie działań umożliwiających aktywne włączenie społeczne oraz powrót na rynek pracy. Trwają nabory wniosków o dofinansowanie tego typu przedsięwzięć w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) oraz lokalnych grup działania (LGD).

- Ubóstwo, niepełnosprawność, długotrwałe bezrobocie, brak wykształcenia, czy otoczenie obciążone problemami nałogów i przemocy – to główne czynniki, które utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym zarezerwowaliśmy specjalne środki na wspieranie działań instytucji i organizacji pozarządowych wyspecjalizowanych w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem i ich rodzinami. Zachęcam do sięgania po to wsparcie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W jednym z aktualnych konkursów (w ramach ZIT) o wsparcie mogą się ubiegać jednostki samorządu lokalnego i ich wyspecjalizowane w tego rodzaju interwencji społecznej instytucje. Pomoc trafi na zindywidualizowane i kompleksowe działania o charakterze indywidulanym, rodzinnym i środowiskowym umożliwiające aktywne włączenie społeczne, a także powrót na rynek pracy. Efektem realizacji przedsięwzięć będą konkretne rezultaty, wyrażone między innymi w liczbie osób, które po zakończeniu programu znajdą zatrudnienie lub zdobędą nowe kwalifikacje. Do rozdysponowania jest blisko 7 milionów złotych. Nabór wniosków potrwa do 17 listopada (szczegóły).

Wsparcie z RPO na realizację działań związanych z aktywizacją osób zagrożonych wykluczeniem społecznym otrzymają też lokalne grupy działania (LGD), czyli działające w całym regionie partnerstwa tworzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy. W aktualnym naborze wniosków LGD mogą ubiegać się o środki, które trafią na działalność:
klubów samopomocy,
świetlic środowiskowych,
klubów młodzieżowych,
klubów pracy,
aktywizację społeczno-zawodową,
organizację usług wzajemnościowych i samopomocowych,
przygotowanie innych rozwiązań w zakresie organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej.

W puli jest blisko 87 milionów złotych. Nabór rozpoczął się 31 sierpnia i potrwa do 31 grudnia - informuje Beata Krzemińska, rzecznik marszałka.

Informacje

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Wrzesień 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 35 1 2
week 36 3 4 5 6 7 8 9
week 37 10 11 12 13 14 15 16
week 38 17 18 19 20 21 22 23
week 39 24 25 26 27 28 29 30

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie