czwartek, 02 listopad 2017

Zagrożeni wykluczeniem? To dla nich!

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne fot. Internet

Osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym będą ostatecznymi beneficjentami środków, które rozdysponowane będą w aktualnych konkursach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie działań umożliwiających aktywne włączenie społeczne oraz powrót na rynek pracy. Trwają nabory wniosków o dofinansowanie tego typu przedsięwzięć w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) oraz lokalnych grup działania (LGD).

- Ubóstwo, niepełnosprawność, długotrwałe bezrobocie, brak wykształcenia, czy otoczenie obciążone problemami nałogów i przemocy – to główne czynniki, które utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym zarezerwowaliśmy specjalne środki na wspieranie działań instytucji i organizacji pozarządowych wyspecjalizowanych w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem i ich rodzinami. Zachęcam do sięgania po to wsparcie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W jednym z aktualnych konkursów (w ramach ZIT) o wsparcie mogą się ubiegać jednostki samorządu lokalnego i ich wyspecjalizowane w tego rodzaju interwencji społecznej instytucje. Pomoc trafi na zindywidualizowane i kompleksowe działania o charakterze indywidulanym, rodzinnym i środowiskowym umożliwiające aktywne włączenie społeczne, a także powrót na rynek pracy. Efektem realizacji przedsięwzięć będą konkretne rezultaty, wyrażone między innymi w liczbie osób, które po zakończeniu programu znajdą zatrudnienie lub zdobędą nowe kwalifikacje. Do rozdysponowania jest blisko 7 milionów złotych. Nabór wniosków potrwa do 17 listopada (szczegóły).

Wsparcie z RPO na realizację działań związanych z aktywizacją osób zagrożonych wykluczeniem społecznym otrzymają też lokalne grupy działania (LGD), czyli działające w całym regionie partnerstwa tworzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy. W aktualnym naborze wniosków LGD mogą ubiegać się o środki, które trafią na działalność:
klubów samopomocy,
świetlic środowiskowych,
klubów młodzieżowych,
klubów pracy,
aktywizację społeczno-zawodową,
organizację usług wzajemnościowych i samopomocowych,
przygotowanie innych rozwiązań w zakresie organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej.

W puli jest blisko 87 milionów złotych. Nabór rozpoczął się 31 sierpnia i potrwa do 31 grudnia - informuje Beata Krzemińska, rzecznik marszałka.

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Grudzień 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 48 1 2
week 49 3 4 5 6 7 8 9
week 50 10 11 12 13 14 15 16
week 51 17 18 19 20 21 22 23
week 52 24 25 26 27 28 29 30
week 1 31

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie