środa, 13 wrzesień 2017

Od stycznia 2018 wójtowie muszą zadbać o transport na terenie swoich gmin

Od stycznia 2018 wójtowie muszą zadbać o transport na terenie swoich gmin arch.

Już od dziewięciu miesięcy działa Powiatowy Zakład Transportu Publicznego, dysponujący 17 autobusami. Zgodnie z zapisami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym operatorem na terenie powiatu jest starosta. Zadaniem transportu powiatowego jest łączenie ośrodków gminnych na terenie powiatu. W poszczególnych gminach za transport publiczny odpowiada wójt lub burmistrz, natomiast za połączenia między powiatami odpowiedzialny jest marszałek województwa.

W związku z likwidacją wielu połączeń pomiędzy gminami a Lipnem na liniach zarządzanych przez Kujawsko – Pomorski Transport Samochodowy, na co skarżyli się nasi mieszkańcy, po wielu konsultacjach władze powiatu podjęły decyzję o utworzeniu własnego zakładu, na funkcjonowanie którego mają istotny wpływ. W gminach to wójtowie muszą zdecydować w jaki sposób zapewnią połączenia na swoim terenie: czy zrobią to sami czy też skorzystają z umów z powiatem, KPTS-em czy prywatnymi przewoźnikami. Muszą tę sytuację dokładnie przeanalizować, bowiem od stycznia przyszłego roku wójtowie muszą zadbać o połączenia na terenie swoich gmin.

- Nieprawdą jest, że władze powiatu współpracują jedynie z włodarzami, z którymi jest im politycznie „po drodze”. Wszyscy wójtowie i burmistrzowie zostali potraktowani jednakowo – w tym samym czasie zostały wysłane plany kursów i dany był jednakowy czas do konsultacji rozkładu jazdymówi starosta Krzysztof Baranowski. - Faktem jest jednak, że nie wszystkie gminy, chciały podjąć współpracę na rzecz swoich mieszkańców, wolały pozostawić na swoim terenie „białe plamy”. Dlatego ważną rolę w tym względzie mogą odegrać sami mieszkańcy, którzy zechcieliby podjąć rozmowy ze swoimi władzami gminnymi i rozwiązać ostatecznie tę kwestię.

Ok. 20 września br. planowane jest spotkanie z przedstawicielami rad sołeckich w celu omówienia wniosków dot. zmiany w przewozach, bowiem wpłynęły pisma m.in. z Grochowalska, Szpiegowa, Glewa oraz Wólki Rumunki.

- Szkoda, że czas konsultacji społecznych planu transportu został zlekceważony przez niektóre władze gmin i teraz to mieszkańcy maja problemy. Rozkłady jazdy również były przesłane do gmin, aby w drodze konsultacji jak najlepiej opracować plan przejazdów busów do potrzeb naszych mieszkańców – szkoda, że wtedy taki słaby był odzew w tej kwestii. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że staramy się, aby zakład elastycznie – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku – podchodził do sugestii i uwag osób, które chcą korzystać z przewozów powiatowych - podkreśla starosta, do którego dotarła niedawno informacja, że jedna z gmin powołała swój własny transport. - Chciałbym wyjaśnić, że nie jest to transport publiczny, służący wszystkim mieszkańcom gminy, bo jego zadaniem jest przewóz uczniów do i ze szkół. Fakt, że przy okazji mieszkańcy mogą z niego skorzystać nie jest równoznaczny z funkcjonowaniem przewozów pasażerskich - z ustalonym rozkładem jazdy w ciągu całego dnia - na terenie gminy.

Od początku września br. w PZTP zostało zakupionych 705 biletów miesięcznych, w tym – 121 szt. biletów pracowniczych i 584 – uczniowskich. Można zatem stwierdzić, że powiatowy transport dobrze się trzyma, rozwija się. Powiat przymierza się do zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie środków na zakup kolejnych dwóch autobusów: jeden – niskopodłogowy dla osób niepełnosprawnych, a drugi na 30-40 pasażerów.

Do czasu uruchomienia powiatowego transportu wiele miejscowości nie miało połączeń do miejsc pracy czy nauki, w związku z czym nasi mieszkańcy korzystali z własnych środków transportu; teraz mają możliwość wyboru, a przede wszystkim mają do dyspozycji, nowe, komfortowe i tanie busy.

Informacje

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Czerwiec 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie