8 lipca br. na placu przy Zespole Szkół w Chrostkowie odbył się IX. Zjazd i Turniej Rodzinny Sołtysów i Rad Sołeckich Powiatu Lipnowskiego „Sołtysiada 2017”. Jak każdego roku sołtysi rywalizowali w przygotowanych specjalnie dla nich konkurencjach, które dostarczyły mnóstwo świetnej zabawy i jeszcze więcej śmiechu.

W sobotnie popołudnie na placu przy ZS w Chrostkowie w szranki stanęło 53 z 157 sołtysów z terenu Powiatu Lipnowskiego. Najliczniejsza okazała się delegacja z największej gminy, czyli Gminy Lipno, która liczyła aż 16 z 36 sołtysów. Z gminy Bobrowniki w turnieju udział wzięło 3 z 9 sołtysów, z Gminy Chrostkowo (współorganizatora SOŁTYSIADY) 8 z 16 sołtysów. Miasto i Gminę Dobrzyń nad Wisłą reprezentował sołtys sołectwa Szpiegowo (1 z 24 sołectw), natomiast Gminę Kikół 6 z 16 sołtysów, Gminę Tłuchowo 9 z 20, Wielgie zaś aż 10 z 17 sołtysów. Niestety Miasto i Gmina Skępe nie miała swojego reprezentanta w tegorocznym turnieju (gmina liczy 16 sołectw).

Pomimo przelotnego deszczu pogoda sprzyjała i pozwoliła przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje. Było tradycyjne przeciąganie liny, wyścigi taczek, skakanka w kaloszach, wyścigi na „nartach”, skoki w workach, chodzenie po skrzynkach oraz slalom kolarski na specjalnie przygotowanych rowerach. Najwięcej śmiechu dostarczyła nowa konkurencja, zaczerpnięta z oczepin weselnych, czyli przebijanie balonów za pomocą lędźwi.  

Tegoroczne zawody odbywały się w podziale na dwie drużyny, parzystych i nieparzystych, które rywalizowały o punkty dla wszystkich swoich reprezentantów, o zwycięstwie jednak zdecydowały dwie konkurencje indywidualne, czyli szukanie jajek w wozie ze słomą, tu najlepszy okazał się Sołtys Sołectwa Grabiny z Gminy Lipno, któremu udało się odnaleźć  15 całych jajek oraz skakanie przez skakankę w wielkich kaloszach, gdzie poza wszelką konkurencją był zwycięzca całej SOŁTYSIADY, Sołtys Sołectwa Kikół Rafał Baranowski, który w czasie 15 sekund wykonał aż 37 „gumowych podskoków”.

W turnieju prowadzona była klasyfikacja punktowa z podziałem na kategorię Sołtyska i Sołtys.

Rywalizację wśród pań zdominowały reprezentantki Gminy Lipno, które zajęły dwa pierwsze miejsca. Najlepsza okazała się Edyta Kacprowicz, która zdobyła 23 punkty (Sołtys Sołectwa Krzyżówki), drugie miejsce zajęła Dorota Lendecka – 22 punkty (Sołtys Sołectwa Wierzbick), podium z 19 punktami uzupełniła Aneta Szachewicz (Sołtys Sołectwa Zaduszniki, gm. Wielgie).

Wśród panów pierwsze miejsce zajął Rafał Baranowski, który zdobył 51 punktów (Sołtys Sołectwa Kikół), drugie miejsce zajął Mariusz Wilmański – 49 punktów (Sołtys Sołectwa Grabiny, gm. Lipno), na najniższym stopniu podium uplasował się Zbigniew Sztuczka – 29 punktów (Sołtys Sołectwa Stare Rybitwy, gm. Bobrowniki).

Warto dodać, że po raz kolejny udało się pobić rekord w ilości osób na wozie, który od tego roku wynosi 64 osoby.

Na wszystkich, którzy przybyli do Chrostkowa czekała moc atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych trochę starszych. Były place zabaw, stoiska jarmarkowe, występy lokalnych artystów, zabawa taneczna i koncert Pawła Stasiaka z zespołem Papa D.

Fotorelacja dostępna tutaj!

Informacje

 • Powiat Lipnowski w UE
 • Organizacje pozarządowe
 • Dyżury aptek w Lipnie
 • Banki
 • Konkursy ofert
 • Numery kont bankowych
 • RODO
 • Biuro Rzeczy Znalezionych
 • WYBORY
 • Nieodpłatna Pomoc Prawna
 • Kalendarz wydarzeń

  Last month March 2020 Next month
  M T W T F S S
  week 9 1
  week 10 2 3 4 5 6 7 8
  week 11 9 10 11 12 13 14 15
  week 12 16 17 18 19 20 21 22
  week 13 23 24 25 26 27 28 29
  week 14 30 31

  Zbliżające się wydarzenia

  Warto zobaczyć

  Prominente aus Lipno

  leszek_balcerowicz.jpg


  Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie