8 lipca br. na placu przy Zespole Szkół w Chrostkowie odbył się IX. Zjazd i Turniej Rodzinny Sołtysów i Rad Sołeckich Powiatu Lipnowskiego „Sołtysiada 2017”. Jak każdego roku sołtysi rywalizowali w przygotowanych specjalnie dla nich konkurencjach, które dostarczyły mnóstwo świetnej zabawy i jeszcze więcej śmiechu.

W sobotnie popołudnie na placu przy ZS w Chrostkowie w szranki stanęło 53 z 157 sołtysów z terenu Powiatu Lipnowskiego. Najliczniejsza okazała się delegacja z największej gminy, czyli Gminy Lipno, która liczyła aż 16 z 36 sołtysów. Z gminy Bobrowniki w turnieju udział wzięło 3 z 9 sołtysów, z Gminy Chrostkowo (współorganizatora SOŁTYSIADY) 8 z 16 sołtysów. Miasto i Gminę Dobrzyń nad Wisłą reprezentował sołtys sołectwa Szpiegowo (1 z 24 sołectw), natomiast Gminę Kikół 6 z 16 sołtysów, Gminę Tłuchowo 9 z 20, Wielgie zaś aż 10 z 17 sołtysów. Niestety Miasto i Gmina Skępe nie miała swojego reprezentanta w tegorocznym turnieju (gmina liczy 16 sołectw).

Pomimo przelotnego deszczu pogoda sprzyjała i pozwoliła przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje. Było tradycyjne przeciąganie liny, wyścigi taczek, skakanka w kaloszach, wyścigi na „nartach”, skoki w workach, chodzenie po skrzynkach oraz slalom kolarski na specjalnie przygotowanych rowerach. Najwięcej śmiechu dostarczyła nowa konkurencja, zaczerpnięta z oczepin weselnych, czyli przebijanie balonów za pomocą lędźwi.  

Tegoroczne zawody odbywały się w podziale na dwie drużyny, parzystych i nieparzystych, które rywalizowały o punkty dla wszystkich swoich reprezentantów, o zwycięstwie jednak zdecydowały dwie konkurencje indywidualne, czyli szukanie jajek w wozie ze słomą, tu najlepszy okazał się Sołtys Sołectwa Grabiny z Gminy Lipno, któremu udało się odnaleźć  15 całych jajek oraz skakanie przez skakankę w wielkich kaloszach, gdzie poza wszelką konkurencją był zwycięzca całej SOŁTYSIADY, Sołtys Sołectwa Kikół Rafał Baranowski, który w czasie 15 sekund wykonał aż 37 „gumowych podskoków”.

W turnieju prowadzona była klasyfikacja punktowa z podziałem na kategorię Sołtyska i Sołtys.

Rywalizację wśród pań zdominowały reprezentantki Gminy Lipno, które zajęły dwa pierwsze miejsca. Najlepsza okazała się Edyta Kacprowicz, która zdobyła 23 punkty (Sołtys Sołectwa Krzyżówki), drugie miejsce zajęła Dorota Lendecka – 22 punkty (Sołtys Sołectwa Wierzbick), podium z 19 punktami uzupełniła Aneta Szachewicz (Sołtys Sołectwa Zaduszniki, gm. Wielgie).

Wśród panów pierwsze miejsce zajął Rafał Baranowski, który zdobył 51 punktów (Sołtys Sołectwa Kikół), drugie miejsce zajął Mariusz Wilmański – 49 punktów (Sołtys Sołectwa Grabiny, gm. Lipno), na najniższym stopniu podium uplasował się Zbigniew Sztuczka – 29 punktów (Sołtys Sołectwa Stare Rybitwy, gm. Bobrowniki).

Warto dodać, że po raz kolejny udało się pobić rekord w ilości osób na wozie, który od tego roku wynosi 64 osoby.

Na wszystkich, którzy przybyli do Chrostkowa czekała moc atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych trochę starszych. Były place zabaw, stoiska jarmarkowe, występy lokalnych artystów, zabawa taneczna i koncert Pawła Stasiaka z zespołem Papa D.

Fotorelacja dostępna tutaj!

Informacje

 • Powiat Lipnowski w UE
 • Organizacje pozarządowe
 • Dyżury aptek w Lipnie
 • Banki
 • Konkursy ofert
 • Numery kont bankowych
 • RODO
 • Biuro Rzeczy Znalezionych
 • WYBORY
 • Nieodpłatna Pomoc Prawna
 • Kalendarz wydarzeń

  Last month September 2019 Next month
  M T W T F S S
  week 35 1
  week 36 2 3 4 5 6 7 8
  week 37 9 10 11 12 13 14 15
  week 38 16 17 18 19 20 21 22
  week 39 23 24 25 26 27 28 29
  week 40 30

  Zbliżające się wydarzenia

  Warto zobaczyć

  Celebrities from Lipno

  leszek_balcerowicz.jpg


  Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie