Życie kulturalne powiatu to różnorodność miejsc. Skupia się ono wokół domów kultury, stowarzyszeń, świetlic, klubów, a także samodzielnych twórców.

Powiat Lipnowski jest miejscem życia i działalności twórczej wielu artystów. Przedstawicielami rzeźbiarstwa są Stanisław Głowacki oraz Zdzisław Ostrowski, którego prace możemy odnaleźć w wielu kościołach. Twórcami, jakich nie wypada pominąć są: nieżyjący już Rajmund Lewandowski – lekarz, artysta, literat i grafik oraz Henryk Czarnecki – literat, autor scenariusza do filmu „Daleko od szosy”. Dumę naszemu regionowi przynoszą: Jerzy Pietrkiewicz – polski prozaik, poeta, tłumacz i historyk literatury oraz Jadwiga Bartczak – vel Jadwiga Jałowiec – nauczycielka, działaczka społeczna, poetka - znana także z wierszy dla dzieci. Kolejni przedstawiciele lokalnej sztuki to artyści ze Skępego, należą do nich: Antoni Tężycki (malarz) i Zofia Szczęsna (poetka). Na uwagę zasługuje również twórczość literacka Janiny Jakubowskiej z Radomic, Czesławy Krystyny Chojnickiej z Jastrzębia.

Niezwykle ważną postacią jest urodzony w Chrostkowie, długoletni mieszkaniec Lipna, Mikołaj Konczalski – malarz, poeta, laureat wielu konkursów plastycznych i poetyckich o zasięgu ogólnopolskim. Malarstwem zajmuje się również Krzysztof Wiśniewski, którego prace doceniane są nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Przedstawicielem sztuki fotografii jest m.in. Zbigniew Lewandowski – zdobywca nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.

Dużymi osiągnięciami może się poszczycić istniejąca już od 1989r. Lipnowska Grupa Literacka, zrzeszająca poetów i pisarzy naszego regionu.

W Powiecie prężnie działa Reprezentacyjna Orkiestra Powiatu Lipnowskiego, która rozsławia nasz region na wielu uroczystościach w kraju i za granicą.

Orkiestra może pochwalić się nie tylko bogatym repertuarem jaki serwuje odbiorcy, ale też długoletnią tradycją. Istnieje bowiem już od 1883 roku. Z początku była to Orkiestra Straży Ogniowej w Lipnie. Przechodząc różne koleje reorganizacyjne od maja 2008r. jest Orkiestrą Reprezentacyjną Powiatu Lipnowskiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Orkiestra działa również przy PZChiO Odział Pomorski w Toruniu.

Zdzisław Ostrowski – rzeźbiarz i rysownik. Wychowywał w wielodzietnej rodzinie we wsi Chodorążek, mieszka w Lipnie. W swej twórczości ukazuje rzeczywistość w niezmienionych barwach. Jest to świat idealnych proporcji, kunsztu precyzji i swobodnego operowania rzemiosłem.

Krzysztof Wiśniewski – malarz i rysownik. Zaczynał jako pejzażysta na pograniczu realizmu i impresjonizmu. Dziś twórczość Krzysztofa Wiśniewskiego zaliczana jest do nurtu malarstwa metafory poetyckiej.

Stanisław Głowacki – malarz, grafik, rzeźbiarz i muzyk. Popularyzator wiedzy o historii i kulturze Ziemi Dobrzyńskiej. Urodził się w Lipnie w rodzinie rzemieślniczo-chłopskiej. Kończąc technikum mechaniczne pracował jako plastyk w kilku zakładach pracy. W latach 1991-1994 był dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Lipnie.

Jadwiga Jałowiec – Bartczak – nauczycielka, poetka, regionalistka. Urodziła się w Złotopolu koło Lipna, zmarła 3 maja 2003 roku. Autorka pełnych ciepła i życzliwości wierszy dla dzieci i dorosłych. Znana z nowatorskich dokonań wychowawczych i dydaktycznych.

Jerzy Pietrkiewicz – poeta, prozaik, publicysta, tłumacz i literaturoznawca. Urodził się we wsi Fabianki w Ziemi Dobrzyńskiej. Zmarł 26 października 2007r. w Londynie. Został pochowany w Polsce w dwóch miejscach: pierwsza urna z prochami spoczęła w grobie rodzinnym w Szpetalu Górnym, druga  w klasztorze ojców bernardynów w Skępem. Wybitny polski humanista i teoretyk literatury, wniósł niemały wkład własny do kultury polskiej, ale też przyczynił się do jej popularyzacji poza granicami kraju. Przyjaźnił się z księdzem Janem Twardowskim i Karolem Wojtyłą. Był jedynym tłumaczem na świecie oficjalnie upoważnionym do przekładu poezji Jana Pawła II na język angielski.

Mikołaj Konczalski – poeta, malarz i rysownik. Uprawia malarstwo sztalugowe, pastelowe, akwarelowe, a także grafikę. Urodził się w Chrostkowie, mieszka we Włocławku. Od 1995r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Doskonaląc swój warsztat literacko-artystyczny korzystał z konsultacji w ASP w Warszawie i UMK w Toruniu. Zadebiutował na łamach tygodnika „Kamera” i w Ogólnopolskim Konkursie „Jednego wiersza” w 1970r. w Bydgoszczy, gdzie zdobył główną nagrodę. W 1971r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie wydało jego pierwszy tomik poezji zatytułowany „Tak długo tu biegłem”.

Zbigniew Lewandowski – fotograf. Urodził się i zmarł w Lipnie. Już od najmłodszych lat zaczął interesować się fotografią. Początkowe próby, godziny w ciemni i pierwszy aparat analogowy w dużym stopniu wpłynęły na jego wielkie hobby i pasję. Tematyka prac nabrała innego wyrazu, kiedy w 2003r. kupił pierwszą lustrzankę cyfrową. Wtedy też, poszukując własnego stylu wypowiedzi, rejestrował aparatem każdy szczegół. Wiodącym tematem prac fotografa jest dziecko i jego świat. Dziecięca rzeczywistość uchwycona w biało-czarnych barwach przedstawia niezwykłą codzienność; krainę zabaw i pierwszych przyjaźni.

Henryk Czarnecki – pisarz, autor słuchowisk radiowych, powieści, spektakli teatralnych i widowisk telewizyjnych, a także scenarzysta filmowy. Urodził się w Lipnie, zmarł 3 grudnia 1997r. w Łodzi. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Debiutował w 1949r. jako prozaik i satyryk. Największą popularność przyniosła mu historia Leszka Góreckiego, na podstawie której powstał znany serial telewizyjny „Daleko od szosy”, a także powieść pod tym samy tytułem. Inspiracją do napisania tejże powieści miało być wypracowanie jednego z uczniów autora.

Rajmund Izydor Lewandowski – lekarz, grafik i literat, miłośnik Ziemi Dobrzyńskiej. Urodził się w Lipnie, zmarł w 1986r. W 1939 roku ukończył szkołę podstawową, a po wojnie rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Romualda Traugutta w Lipnie.  Już od najmłodszych lat udzielał się społecznie, artystycznie  i dziennikarsko. Prowadził kronikę Gimnazjalnego Klubu Sportowego i redagował szkolną gazetkę „Satyr”.

Antoni Tężycki – nauczyciel i artysta amator, portrecista i społecznik. Urodził się i zmarł w Skępem. Regionalista i społecznik, ale też miłośnik piękna natury i kunsztu sztuki. Wolny czas poświęcał malowaniu. W swej twórczości podejmował tematy przyrodnicze, malował portrety patronów szkolnych, martwą naturę, sceny batalistyczne i rodzajowe. Od 1970 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Nieprofesjonalnych we Włocławku. Brał udział w wielu plenerach malarskich. Wielokrotnie prezentował swoje obrazy na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Zofia Ewa Szczęsna – nauczycielka, poetka i bajkopisarka. Autorka licznych, pełnych miłości i ciepła wierszy dla dzieci i dla dorosłych. Urodziła się w miejscowości Chlebowice w byłym powiecie łowickim. Jest emerytowaną nauczycielką przedszkola; pracowała m.in. w przedszkolach w Karnkowie oraz Wiosce, gdzie obecnie mieszka.

Pisarstwo poetki odzwierciedla postawę wobec najważniejszych spraw dotyczących człowieka, tożsamości narodowej, przyrody i wiary. Jest też i taka refleksja a raczej siła przekonana, że moc dobra staje się kluczem do zrozumienia tego świata i pokonania ludzkiej słabości.

Czesława Krystyna Chojnicka – nauczycielka, poetka i regionalistka, członkini Lipnowskiej Grupy Literackiej. W swojej twórczości podejmuje tematy egzystencjalne, społeczne i psychologiczne. Inspiracje czerpie z piękna przyrody, jej bogactwa i niezwykłości. Jak sama mówi życie podsuwa wiele różnorodnych tematów; cuda świata, ciekawi ludzie, niesamowite zdarzenia,  a także potrzeba wyrażenia myśli i ujścia emocjom.

Janina Jakubowska –  nauczycielka i poetka. Urodziła się w Ciełuchowie na Ziemi Dobrzyńskiej, obecnie mieszka w Radomicach. Pracę dydaktyczno – wychowawczą rozpoczęła w rodzinnej wsi w Szkole Podstawowej, a od 1968r. pracowała w Radomicach. Obecnie, po 42-letniej pracy w zawodzie nauczycielskim jest na zasłużonej emeryturze. Debiutowała w 1992r. na łamach Gazety Lipnowskiej, Głosu Nauczycielskiego i Gazety Pomorskiej. Wiersze pani Jakubowskiej były drukowane m.in. w zbiorowych tomikach Zostanie po mnie (1997) i W podróży życia (1998), a także w Gazecie Kujawskiej i Wieściach z Ziemi Dobrzyńskiej. Poetka jest również autorką takich publikacji książkowych jak: Mała i Duża Ojczyzna oraz Wspomnienia Joanny.

Informacje

 • Powiat Lipnowski w UE
 • Organizacje pozarządowe
 • Dyżury aptek w Lipnie
 • Banki
 • Konkursy ofert
 • Numery kont bankowych
 • RODO
 • Biuro Rzeczy Znalezionych
 • WYBORY
 • Nieodpłatna Pomoc Prawna
 • Kalendarz wydarzeń

  Last month April 2020 Next month
  M T W T F S S
  week 14 1 2 3 4 5
  week 15 6 7 8 9 10 11 12
  week 16 13 14 15 16 17 18 19
  week 17 20 21 22 23 24 25 26
  week 18 27 28 29 30

  Zbliżające się wydarzenia

  Warto zobaczyć

  Prominente aus Lipno

  wincenty_rapacki.jpg


  Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie