Powiat

„Dzień trzeciego maja, jako rocznica Konstytucji 1791 r., ustanawia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej, jako uroczyste święto po wieczne czasy” – postanowił Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 r., a więc już w pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości. Dobitnie świadczy to o znaczeniu aktu przyjętego przez Sejm Wielki 234 lata temu dla tożsamości ustrojowej wolnej Polski.
Konstytucja 3 maja była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej. Państwo polskie, coraz słabsze, nękane już wówczas działaniami zaborców, miało na nowo dołączyć do grona nowoczesnych, sprawnie zarządzanych organizmów państwowych. Konstytucja zmieniła ustrój państwa z monarchii elekcyjnej na monarchię dziedziczną, wprowadziła będący dziś ogólnoświatowym standardem konstytucyjnym trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczyła też znacząco demokrację szlachecką, zrównała w prawach politycznych mieszczan i szlachtę a chłopom zapewniła ochronę państwa.
„Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – te słowa dobrze znają wszyscy odwiedzający stronę internetową Sejmu. Ta zwięzła definicja suwerenności narodu zawarta w artykule V majowej konstytucji stała się nie tylko mottem polskiego parlamentaryzmu, ale przede wszystkim podstawową zasadą ustrojową, obowiązującą do dziś. „Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu” – stanowi jeden z pierwszych artykułów obecnie obowiązującej konstytucji z 1997 r.
Konstytucja 3 maja stała się jednym z fundamentów polskiej państwowości, a rocznica jej uchwalenia zawsze była okazją do manifestowania patriotyzmu i tożsamości narodowej - zarówno w czasach wolnej Polski, jak i w czasach zniewolenia. Już 5 maja 1791 r. Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni Najwyższej Opatrzności jako wyrazu dziękczynienia za ustanowienie konstytucji, a dzień 3 maja stał się świętem. W pierwszą rocznicę uchwały Sejmu Wielkiego, 3 maja 1792 r. posłowie wmurowali kamień węgielny pod budowę świątyni. Tragiczne losy Polski w kolejnych dwóch stuleciach spowodowały, że wola ówczesnych parlamentarzystów ziściła się dopiero na naszych oczach, w postaci Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
Pod zaborami i w okresie okupacji niemieckiej Polacy obchodzili majowe święto w warunkach konspiracji, pod groźbą utraty wolności a nawet życia. Majowe święto uroczyście obchodzono przez cały okres II Rzeczypospolitej. Władze komunistyczne marginalizowały znaczenie rocznicy uchwalenia konstytucji, 3 maja przestał być świętem. Próby manifestacji patriotycznych podejmowanych tego dnia przez działaczy opozycji demokratycznej były tłumione przez milicję. Sejm X kadencji, już w czasach III Rzeczypospolitej, w formie ustawy zdecydował o przywróceniu temu dniu świątecznego charakteru.
Od 1990 r. Polacy ponownie mogą swobodnie radować się świętem narodowym. 3 maja jest i będzie, „uroczystym świętem po wieczne czasy”. Tak jak tego chcieli posłowie Sejmu Wielkiego, parlamentarzyści II Rzeczypospolitej oraz przedstawiciele narodu wybrani po przełomie 1989 r. Tak jak pragnęły tego pokolenia Polaków oddający hołd konstytucji 3 maja zarówno w wolnej Polsce, jak i w czasach, gdy groziło to śmiercią.
źródło: sejm.gov.pl
234. rocznica uchwalenia Konstytucji

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.
2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. Święto Pracy wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, kiedy w odpowiedzi na fatalne warunki pracy, niskie płace i pracy do dwunastu godzin zorganizowano strajk.
1 maja. Święto pracy

Wczoraj (29.04.2025r.) w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Lipnie odbyły się eliminacje powiatowe XLVII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej został objęty patronatem Starosty Lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego, który przekazał nagrody dla laureatów 3 pierwszych miejsc w trzech kategoriach wiekowych. Starostę Lipnowskiego reprezentował Wicestarosta Lipnowski Mariusz Linkowski, który pogratulował zwycięzcom oraz wręczył im nagrody i dyplomy.
LISTA LAUREATÓW Z PODZIAŁEM NA GRUPY WIEKOWE:
I grupa wiekowa (szkoły podstawowe klasy I-IV)
- Adam Kacprowicz – I miejsce
- Fabian Wilk – II miejsce
- Wiktoria Pryciak – III miejsce
II grupa wiekowa (szkoły podstawowe klasy V-VIII)
- Maja lena Czachorowska – I miejsce
- Lena Przymirska – II miejsce
- Emilia Karaś – III miejsce
III grupa wiekowa (szkoły ponadpodstawowe)
- Otylia Kowalska – I miejsce
- Oliwia Kowalska – II miejsce
- Krzysztof Rawski – III miejsce
- Cieszę się, że nasza młodzież interesuje się pożarnictwem – dziedziną, która powinna być bliska każdemu, ponieważ w obliczu niszczących żywiołów i niebezpieczeństw różnego pochodzenia, to właśnie straż pożarna jest służbą, do której kierujemy nasze wołanie o pomoc, a znajomość choćby podstawy wiedzy pożarniczej może często uratować życie czy mienie - starosta, Krzysztof Baranowski.
Organizatorem eliminacji powiatowych był Zarząd Oddziału Powiatowego w Lipnie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie.
"Młodzież zapobiega pożarom"

Zawiadamiam, że na dzień 9 maja 2025 roku (piątek), godz. 10.00 zwołuję XIV sesję Rady Powiatu w Lipnie. Sesja odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Lipnie, ul. Sierakowskiego 10 b, 87-600 Lipno.
Porządek obrad XIV sesji:
1. Otwarcie XIV sesji Rady Powiatu w Lipnie.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Powołanie sekretarza obrad.
4. Przedstawienie porządku obrad XIV sesji.
5. Przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Powiatu w Lipnie.
6. Sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu w Lipnie między sesjami.
7.Sprawozdanie „Ocena zasobów pomocy społecznej za 2024 rok”.
8. Sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Powiatu Lipnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2024 roku.
9. Podjęcie uchwał w sprawach:
- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Lipnowskiego na rok 2025
- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Lipnowskiego na lata 2025-2040
- wyrażenia opinii w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z Powiatem Myślenickim
- włączenia Branżowej Szkoły II stopnia do Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie
10. Raport o stanie Powiatu Lipnowskiego za 2024 rok.
- przedstawienie Raportu o stanie Powiatu Lipnowskiego za 2024 rok
- debata nad Raportem o stanie Powiatu Lipnowskiego za 2024 rok
- podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu w Lipnie wotum zaufania.
11. Sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Lipnowskiego za 2024 rok.
- przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat przedłożonego przez Zarząd Powiatu w Lipnie sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Lipnowskiego za 2024 rok
- przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu w Lipnie za 2024 rok
- przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Lipnie za 2024 rok
- przedstawienie opinii komisji Rady Powiatu o wykonaniu budżetu Powiatu Lipnowskiego za 2024 rok
- otwarcie dyskusji nad przedłożonym sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Lipnowskiego za 2024 rok
- podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Powiatu Lipnowskiego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za rok 2024
- podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu w Lipnie z tytułu wykonania budżetu na 2024 rok.
12. Sprawy różne i komunikaty.
13. Zakończenie.
Przewodnicząca Rady
dr n. o zdr. Mariola Rybka
Zawiadomienie o XIV sesji Rady Powiatu w Lipnie
Maturzyści zakończyli rok szkolny. Teraz przed nimi matura!
wtorek, 29 kwiecień 2025

W piątek, 25 kwietnia maturzyści z czterech szkół średnich w powiecie lipnowskim odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Do każdej z nich zawitali przedstawiciele władz powiatowych, by im pogratulować i życzyć powodzenia na maturze. Były podziękowania i łzy wzruszenia. W miniony piątek zakończyli ...
Czytaj więcejW Zespole Szkół im. W. Łukasińskiego w Skępem odbyła się wyjątkowa uroczystość
poniedziałek, 28 kwiecień 2025

Zespół Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem może poszczycić się piękną historią, sięgającą 1867 roku. W piątek, 25 kwietnia miała tam miejsce bardzo ważna uroczystość. Szkoła otrzymała nowy sztandar. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości. W Zespole Szkół im. Waleriana ...
Czytaj więcejOstrzeżenia meteorologiczne: Przymrozki
piątek, 25 kwiecień 2025

Ostrzeżenia meteorologiczne: Przymrozki stopień: 1 prawd. 75% Przebieg: Prognozowany jest lokalnie spadek temperatury powietrza do około -1°C, przy gruncie do -3°C. Temperatura maksymalna przeważnie od 9°C do 12°C. Uwagi: Ostrzeżenie może być kontynuowane. Ważne: Od: 2025-04-26 02:00 Do: 2025-04-27 06:30 Czas wydania: 2025-04-25 11:37 Źródło: IMGW-PIB
Czytaj więcejOgłoszenie o konkursie na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem
piątek, 25 kwiecień 2025

Zarząd Powiatu w Lipnie ogłasza konkurs na stanowisko: Dyrektora Zespołu Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem. I. Organ prowadzący: Powiat Lipnowski II. Nazwa i adres szkoły: Zespół Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem, ul. Wymyślińska 2, 87-630 Skępe III. Do konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu ...
Czytaj więcejOgłoszenie o konkursie na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą
piątek, 25 kwiecień 2025

Zarząd Powiatu w Lipnie ogłasza konkurs na stanowisko: Dyrektora Zespołu Szkół im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą. I. Organ prowadzący: Powiat Lipnowski II. Nazwa i adres szkoły: Zespół Szkół im. Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą, Szkolna 5, 87-610 Dobrzyń nad ...
Czytaj więcejInformacje
- Mapa serwisu
- Strategia ORSG
- Wszystkie aktualności
- Imprezy cykliczne
- Powiatowo-Gminne Dożynki Skępe 2024
- Powiatowo-Gminne Dożynki 2023
- Powiatowo-Gminne Dożynki Łochocin 2022
- Powiatowo-Gminne Dożynki Kikół 2019
- SOŁTYSIADA 2019
- Dożynki – Bobrowniki 2018
- X. Jubileuszowa Sołtysiada 2018
- Festiwal Kultury Ranczerskiej 2018
- Dożynki - Tłuchowo 2017
- SOŁTYSIADA 2017
- Festiwal Kultury Ranczerskiej 2017
- Dożynki - gm. Skępe 2016
- SOŁTYSIADA 2016
- Festiwal Kultury Ranczerskiej 2016
- Dożynki - Bobrowniki 2015
- Sołtysiada 2015
- Wilkowyjce 2015
- Dożynki - Karnkowo 2014
- Sołtysiada 2014
- Wilkowyjce 2014
- Dożynki - Skępe 2013
- Sołtysiada 2013
- Wilkowyjce 2013
- Dożynki - Karnkowo 2012
- Sołtysiada 2012
- Powiat Lipnowski w UE
- Logo
- PO KL
- Działanie 9.2 - Młodzież przyszłością Powiatu Lipnowskiego
- Nowoczesne Urzędy - Kompetentne Kadry w Powiecie Lipnowskim
- Działanie 9.2 - Klucz do sukcesu
- Działanie 9.2 - Powiat Lipnowski PL - Zdobyć więcej
- Działanie 3.5 - Nowoczesne wspomaganie szansą na wszechstronny rozwój szkół
- Stawiam na lepsze jutro w powiecie lipnowskim
- Powiat stawia na młodzież
- Działanie 9.2 - ECDL
- RPO WK-P 2007-2013
- Przeniesienie Oddziałów Psychiatrycznych SP ZOZ w Lipnie
- Przebudowa drogi powiatowej nr 2226C
- Wzrost jakości usług publicznych Powiatu Lipnowskiego w wyniku zastosowania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami
- Doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w ZST w Lipnie oraz pracowni językowych w Zespole Szkół w Lipnie w pomoce i zasoby dydaktyczne
- Przebudowa drogi powiatowej nr 2706C
- Przebudowa drogi powiatowej nr 2705C
- Uzupełnienie ewidencji gruntów i budynków, dystrybucja zbioru danych o działkach, budynkach i lokalach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jako elementy infrastruktury przestrzennej
- RPO WK-P 2014-2020
- 10.2.2. "Kompleksowe wsparcie uczniów z placówek oświatowych podległych Powiatowi Lipnowskiemu"
- 6.2.3. „Pracownie zawodowe na poziomie - trafiona inwestycja Powiatu Lipnowskiego”
- 6.1.2. „Budowa dwóch budynków przeznaczonych na całodobową opiekę i wychowanie dla dzieci i młodzieży na działkach ewidencyjnych nr 1874/7 i nr 1874/16 położonych przy ul. Okrzei i Platanowej w obrębie ewidencyjnym nr 8 Miasta Lipna wraz z wyposażeniem”
- 5.1. „Przebudowa drogi powiatowej nr 2716C Lipno - Kolankowo - Głodowo”
- Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020
- Dostępny samorząd - granty
- „Cyfrowy Powiat”
- Cyberbezpieczny Samorząd
- FEdKP 2021-2027
- Organizacje pozarządowe
- Dyżury aptek w Lipnie
- Banki
- Konkursy ofert
- Numery kont bankowych
- RODO
- Biuro Rzeczy Znalezionych
- WYBORY
- Nieodpłatna Pomoc Prawna | Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie
- AKTYWNA TABLICA
- Strzelnica w powiecie 2023
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Projekt " Wsparcie osób starszych i kadry świadczącej usługi społeczne w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19, łagodzenia jego skutków na terenie województwa kujawsko-pomorskiego"
- RFPIS Polski Ład
- PZU - wsparcie prewencyjne