Print this page
Tuesday, 21 June 2022 10:39

Kolejna wyprawa  Aktywnych Dobrzyniaków 55+

Stowarzyszenie "Aktywni Dobrzyniacy 55+" w czasie wycieczki Stowarzyszenie "Aktywni Dobrzyniacy 55+" w czasie wycieczki fot. nadesłane

W dniach 23–26.05.2022r. odbyła się wycieczka Stowarzyszenia „Aktywni Dobrzyniacy 55+”. Pierwszy etap wycieczki to Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau. Po tej wzruszającej lekcji historii, uczestnicy wycieczki udali się do Ośrodka Wczasowego „Beskidek” położonego w  małej, malowniczej miejscowości Gilowice. To właśnie tutaj była baza, skąd każdego dnia wyjeżdżano do kolejnych miejscowości. Uczestnicy wyjazdu zachwycali się przepięknymi koronkami w Koniakowie zwiedzając Muzeum Koronki – Izbę Pamięci Marii Gwarek – wybitnej koniakowskiej koronkarki. Większość z uczestników po raz pierwszy podziwiała drugą co do wielkości skocznię im. Adama Małysza „Malinka”w Wiśle.

- Tym razem zwiedzaliśmy Małopolskę i Beskid Śląski. Nasza wyprawa była możliwa dzięki dotacji na realizację zadania publicznego Powiatu Lipnowskiego w zakresie turystyki i krajoznawstwa. Za przyznaną dotację w kwocie 10.000,00zł składamy serdeczne podziękowania Zarządowi Powiatu na czele z Panem Starostą - Krzysztofem Baranowskim - mówi Jadwiga Grudzińska, Prezes Stowarzyszenia.

Cieszyn – to kolejny etap zwiedzania. Nie lada atrakcją   było także przejście linii granicznej, przez mosty Przyjaźni i Wolności, wzdłuż rzeki Olzy i krótki pobyt w czeskim Cieszynie. Wycieczka zawitała również do Suchej – Beskidzkiej, miasta położonego na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego, po którym oprowadziła pani przewodnik, ciekawie opowiadając o najważniejszych zabytkach, ze szczególnym uwzględnieniem renesansowego zamku nazywanego często „Małym  Wawelem” ze względu na podobieństwo do krakowskiego zamku królewskiego. 

Bielsko – Biała to duże, bardzo dobrze rozwinięte miasto powiatowe, w którym wycieczka zatrzymała się aby zwiedzić Zamek Sułkowskich z XV wieku. Dodatkowo Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska, a w drodze powrotnej, akurat 26 maja – w Dzień Matki, uczestnicy wycieczki mieli możliwość uczestniczenia we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej .

- Każdy dzień zawierał bogaty program, który realizowaliśmy bez żadnych przeszkód. Poznaliśmy choć w małej części historię Małopolski i Beskidu Śląskiego. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o cenne informacje oraz mogliśmy zobaczyć wiele „perełek” i zabytków zwiedzanych miejsc. Ogromne podziękowania należą się także panu kierowcy Pawłowi Judyckiemu za jego wysoką kulturę osobistą oraz za spokojną i bezpieczną jazdę autokarem, należącym do Powiatowego Transportu Publicznego w Lipnie - zakończyła Jadwiga Grudzińska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bi

Image Gallery