czwartek, 13 wrzesień 2018

Zaproszenie na koncert papieski

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne fot. Internet

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki serdecznie zaprasza do udziału w niezwykłym koncercie poświęconym  św. Janowi Pawłowi II, patronowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z okazji  40. rocznicy wyboru na stolicę Piotrową.

„Nieszpory ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza wykonają dla Państwa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Opery Nova w Bydgoszczy oraz grono wspaniałych solistów: Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Jakub Badach, Jacek Wójcicki, Marek Bałata. Całością zadyryguje Jacek Rafał Delekta.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 14 października, o g. 17:00 w Hali Arena w Toruniu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny (wejście na podstawie wejściówek).

Nieszpory ludźmierskie

Nieszpory to monumentalne w formie dzieło, cieszące się niesłabnącym powodzeniem, zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Składa się z 18 pieśni – psalmów, śpiewanych w partiach solowych i z chórem. Muzyka Nieszporów jest niesłychanie różnorodna: na tle klasycznym pojawiają się elementy folkloru góralskiego, muzyki orientalnej, tradycyjnej kościelnej, a także partie chorałowe.

Odniesienie do folkloru wiąże się wprost z tytułem Oratorium, jako że Nieszpory opierają się na wielowiekowej tradycji pielgrzymowania do cudownej figury Gaździny Podhala, Matki Boskiej Ludźmierskiej. Tematyka Nieszporów – ukochanie Matki Bożej wpisane w realia gór są niezwykle adekwatne do charyzmatu pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak ukochał Matkę Najświętszą oraz góry.

Piękny poetycki tekst Moczulskiego to również niezwykły walor utworu. Oparty na Psalmach Dawidowych staje się momentami swoistą poetycką parafrazą, nawiązującą do przeżyć człowieka. Opowieści o wierze i miłości ludu Podhala, jego przywiązania do tradycji. Głęboka treść to też zaduma zagubionego współczesnego człowieka nad problemami egzystencji w odniesieniu do Dekalogu.

Więcej informacji o wydarzeniu możecie Państwo uzyskać w Departamencie Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Kwiecień 2019 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 14 1 2 3 4 5 6 7
week 15 8 9 10 11 12 13 14
week 16 15 16 17 18 19 20 21
week 17 22 23 24 25 26 27 28
week 18 29 30

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie