wtorek, 11 wrzesień 2018

Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie 2018 fot. Nadesłane

W sobotę 8 września miasto Lipno ponownie dołączyło do dziesiątek miejscowości w całej Polsce, w których odbywała się 7. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz propagowanie wybitnych dzieł polskiej literatury narodowej.

Tegoroczna edycja przypada dokładnie w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Nikt nie ma wątpliwości, że w te założenia doskonale wpisuje się właśnie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Fragmenty powieści zaprezentowali przedstawiciele władz samorządowych, radni, literaci, artyści, księża oraz znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego z terenu miasta Lipna  i powiatu lipnowskiego.  

Ogółem w lipnowskiej odsłonie Narodowego Czytania udział wzięło 29 osób. Dla uczestników było to wyzwanie, ale też możliwość pokazania prawdziwej gry aktorskiej i popisu umiejętności. Przygotowano również muzyczną niespodziankę okraszoną dźwiękami gitary i mandoliny. Muzycy zagrali cztery utwory patriotyczne z okresu walki o niepodległość: „Legiony”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Deszcz jesienny deszcz” oraz „ Suliko”. Całość wydarzenia uświetnił okolicznościowy tort w formie książki, przygotowany specjalnie na tę okazję. Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali upominki, w postaci egzemplarza książki „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego z pamiątkowym stemplem.

Książki ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie.  Warsztat Terapii Zajęciowej TPD w Lipnie charytatywnie przekazał dla uczestników Narodowego Czytania zakładki do książek. Atmosfera twego wydarzenia była wyjątkowa, pełna pozytywnych emocji. Dla tych chwil warto żyć, w takich chwilach warto uczestniczyć. W imieniu organizatorów kierujemy słowa podziękowania do wszystkich osób, które wzięły udział w tak wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniu. Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Narodowego Czytania.

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Kwiecień 2019 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 14 1 2 3 4 5 6 7
week 15 8 9 10 11 12 13 14
week 16 15 16 17 18 19 20 21
week 17 22 23 24 25 26 27 28
week 18 29 30

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie