czwartek, 28 czerwiec 2018

Kikół po raz kolejny "ranczerską" stolicą Polski. Film!

22 czerwca br. w Kikole odbyła się kolejna edycja Festiwalu Kultury Ranczerskiej, którym mieszkańcy naszego powiatu rozpoczynają wakacje.

Jak zawsze na wszystkich, którzy zdecydowali się przybyć na boisko przy ul. Kasztelańskiej czekała moc atrakcji. Były stoiska gastronomiczne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, na których można było skosztować rozmaitych, lokalnych specjałów oraz stoiska promocyjne firm, które finansowo wsparły organizację Festiwalu oraz instytucji i służb współpracujących z gminą i powiatem. Na najmłodszych uczestników czekało wesołe miasteczko oraz animatorzy malujący twarze i robiący wielkie bańki mydlane. Jak każdego roku nie mogło zabraknąć konkursów, występy lokalnych artystów i spotkań z aktorami – w tym roku Kikół odwiedzili mieszkający w naszym powiecie Ewa Kuryło i Piotr Pręgowski oraz ich przyjaciele z planu „Rancza” Beata Kowalska – serialowa Dorota Wezół, doktorowa, Arkadiusz Nader –posterunkowy StasiekBogdan Kalus – grający Hadziuka oraz Andrzej Beja – Zaborski – czyli Henryk, komendant policji w Królowym Moście – „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku i „U Pana Boga za miedzą”.

Tradycyjnie na Festiwalu nie mogło zabraknąć dobrej muzyki, w tym roku przed Kikolską publicznością wystąpiły zespoły BACIARY oraz DEFIS.

Po raz kolejny zorganizowany został konkurs na „Najpiękniejszy Wianek Świętojański”, w którym zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Ciełuchowie, przed Szkołą Podstawową w Woli i Szkołą Podstawową w Kikole. Wyróżnienie w konkursie otrzymał wianek przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej w Lipnie. - Bardzo się cieszę, że pogoda dopisała i nasz Festiwal odwiedziło wiele osób, które chciały razem z nami rozpocząć wakacje przy dobrej muzyce i we wspaniałej atmosferze - mówi Krzysztof Baranowski, starosta lipbnowski, zapraszając przy okazji na  X. Jubileuszową „SOŁTYSIADĘ”, która w tym roku odbędzie się 7 lipca na placu przy Zespole Szkół w Karnkowie. 

tegoroczny Festiwal Kultury Ranczerskiej wpisywał się cykl imprez organizowanych z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 20-lecia przywrócenia na mapę administracyjną Polski samorządów powiatowych. Patronat nad wydarzeniem objął Komitet Honorowy ds. Organizacji Powiatowych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych grup społecznych.W związku ze wspomnianym jubileuszem 20-lecia powiatów, w ramach Festiwalu po raz kolejny zorganizowano konkurs na najciekawszy strój, tym razem był to strój urzędniczy na przestrzeni trzech epok, w którym udział wzięło 18 uczestników ze szkół średnich, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lipnowski. Tradycyjnie konkurs podzielony był na dwie kategorie i przewidywał nagrody pieniężne – 500, 450 i 400 złotych dla zdobywców trzech pierwszych miejsc oraz 200 złotych dla pozostałych uczestników.

W kategorii Urzędniczka I miejsce zajęła Weronika Szeloch (strój średniowieczny), II miejsce przypadło Martynie Tomczak (strój XX-lecia międzywojennego) –  obie Zespół Szkół Technicznych w Lipnie, a podium uzupełniła Malwina Małecka – Zespół Szkół w Skępem (strój XX – lecia międzywojennego). Kategorię Urzędnik także zdominowali uczniowie ZST w Lipnie – pierwsze miejsce zajął Jakub Gradkiewicz (strój średniowieczny), drugie Paweł Daniszewski (strój XX-lecia międzywojennego), trzecie miejsce przypadło natomiast Kamilowi Bujanowskiemu (strój barokowy) z Zespołu Szkół w Skępem.

Festiwal Kultury Ranczerskiej był także doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń nadanych przez Radę Powiatu w Lipnie. Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Lipnowskiego” otrzymali: śp. Kazimierz Czerwiński ps. „Bryza”, Stanisław Sadłowski, Stanisław Detmer, Teresa Żbikowska, Hanna Żuchowska, Jolanta Kanderska, Zdzisław Ostrowski, Stanisław Głowacki, Firma KONWEKTOR sp. z o.o. w Lipnie, Firma Przetwórstwo Mięsa „Rafał” Mirosław Miętkiewicz z siedzibą w Tomaszewie oraz Zakład Ubojowo – Masarski „ROM – MIĘS” Roman Matera z Wielgiego.

Do końca zbliżają się prace związane z wydaniem publikacji przygotowywanej przez pracowników Wydziału Rozwoju, Promocji, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Lipnie z okazji 20-lecia samorządów, która będzie stanowić podsumowanie tego jubileuszu.

ZOBACZ film z imprezy!

Media

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Luty 2019 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2 3
week 6 4 5 6 7 8 9 10
week 7 11 12 13 14 15 16 17
week 8 18 19 20 21 22 23 24
week 9 25 26 27 28

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie