piątek, 13 kwiecień 2018

Kolonoskopia na koszt marszałka

Kolonoskopia na koszt marszałka Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

W ubiegłym roku ze środków naszego powiatu zostały sfinansowane badania mieszkańców pod kątem raka jelita grubego. Dzięki kolonoskopii wiele osób udało się uchronić przed tą ciężką chorobą, usuwając w zarodku ewentualne zmiany, czyli tzw. polipy.
Mieszkańcy powiatu lipnowskiego, którzy nie skorzystali wówczas z okazji, wciąż mają szansę. Trwa finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi obejętych będzie łącznie blisko 25 tysięcy osób. Badania realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie. Najbliższe znajdują się we Włocławku. Z propozycji skorzystało już 1 800 osób – ponad 800 już się przebadało, pozostali oczekują na swoją kolej. O tym, gdzie można się przebadać, zainteresowani informowani są w marszałkowskiej infolinii pod numerem telefonu 56 652 18 73.
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne. - Zróbmy to dla siebie i swoich bliskich. Ten program uratuje życie wielu ludziom – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.
Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego. Nie ma rejonizacji, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę. Czas oczekiwania na badanie wynosi obecnie od jednego do kilku tygodni.
Zapraszamy do skorzystania z uruchomionego w Urzędzie Marszałkowskim telefonu informacyjnego 56 652 18 73 (Wydział Zdrowia), pod którym udzielane są szczegółowe informacje na temat tego gdzie się zgłosić na badania. Natomiast marszałkowska sieć punktów informacyjnych funduszy europejskich służy informacją o podmiotach medycznych prowadzących badania.

 

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Marzec 2019 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 9 1 2 3
week 10 4 5 6 7 8 9 10
week 11 11 12 13 14 15 16 17
week 12 18 19 20 21 22 23 24
week 13 25 26 27 28 29 30 31

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie