środa, 08 listopad 2017

Święto z patriotyczną nutą

To będzie weekend z patriotyczną nutą. Nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych ośrodkach całego regionu kujawsko-pomorskiego obchodzony będzie Narodowy Dzień Niepodległości. Liczne imprezy zaplanowano również w powiecie lipnowskim.
„Białe róże”, „Hej, hej ułani”, „Pierwsza Brygada”, „Warszawianka” - te i inne teksty najsłynniejszych polskich pieśni patriotycznych znajdziemy w przygotowanym przez samorząd województwa specjalnym śpiewniku, który można pobrać ze strony internetowej Urzędu Marzałkowskiego. Zapraszamy do wspólnego śpiewania podczas wojewódzkich obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz imprez patriotycznych w całym regionie.
W Bydgoszczy pieśni patriotyczne zabrzmią między innymi podczas sobotnich (11 listopada) Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości, koncertu w hali „Artego Arena” oraz w Zespole Pałacowo- Parkowym w Ostromecku. W ramach wojewódzkich uroczystości pod pomnikiem Wolności odbędzie się też koncert Orkiestry Wojskowej. W Toruniu wspólne śpiewanie zaplanowano w sobotę (11 listopada) między innymi podczas pikniku patriotycznego na Rynku Nowomiejskim oraz w zabytkowym tramwaju, który pojawi się na ulicach miasta. Muzyki w patriotycznym tonie nie zabraknie również podczas dwóch piątkowych (10 listopada) wydarzeń: koncertu Orkiestry Wojskowej z Torunia w Baju Pomorskim oraz koncertu „Niepodległa. Muzyczna podróż z Krzesimirem Dębskim” w CKK Jordanki w Toruniu. Dla ojczyzny zaśpiewają także najmłodsi. Dziś (8 listopada) w Diecezjalnym Centrum Kultury na Zamku Bierzgłowskim (powiat toruński) rozpoczął się XIV Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” oraz finał XI Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Literackiego.
Wśród marszałkowskich jednostek organizacyjnych, które zaplanowały obchody Święta Niepodległości z muzyką są Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Pałac Lubostroń.
Na 10 listopada, godz. 17.00 zaplanowano w Lipnie inaugurację obchodów Narodowego Święta Niepodległości na placu Dekerta. O 17.30 rozpocznie sie przemarsz uczestników pod Pomnik Niepodległości. O godz. 17.45 apel pamięci. W sobotę, 11 listopada o godz. 10.00 w Kościele WNMP w Lipnie początek mszy za ojczyznę. O godz. 17.00 w kinie Nawojka koncert "Droga do Wolności". W niedzielę, 12 listopada, o godz. 10.30 z bramy parku miejskiego w Lipnie wystartuje IV Lipnowski Bieg Niepodległości.
Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznią się w Bobrownikach obrzędem poświęcenia i oddania do użytku terenu rekreacyjnego nad Gryską o godz. 11.30. Następnie przemarsz do kościoła parafialnego p.w. św. Anny w Bobrownikach, gdzie sprawowana będzie okolicznościowa msza św., po której odbędzie się występ artystyczny. O godz. 13.30 oddamy hołd Polakom, pomordowanym przez Niemców za wrześniowy opór jesienią 1939 r.
Wójt gminy Kikół Józef Predenkiewicz zaprasza mieszkańców i gości na mszę za ojczyznę, która odbędzie się 11 listopada o godz. 9.00 w kościele pw. św. Wojciecha. Po mszy przy pomniku na kikolskim skwerze zostaną złożone symboliczne wiązanki kwiatów, zapłoną znicze. Po uroczystości zaplanowano dla uczestników ciepły posiłek w świetlicy wiejskiej.

 

źródłą: Urząd Marszałkowski Toruń, UM Lipno, UG Kikół, UG Bobrowniki

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Grudzień 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 48 1 2
week 49 3 4 5 6 7 8 9
week 50 10 11 12 13 14 15 16
week 51 17 18 19 20 21 22 23
week 52 24 25 26 27 28 29 30
week 1 31

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie