środa, 08 listopad 2017

Święto z patriotyczną nutą

To będzie weekend z patriotyczną nutą. Nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych ośrodkach całego regionu kujawsko-pomorskiego obchodzony będzie Narodowy Dzień Niepodległości. Liczne imprezy zaplanowano również w powiecie lipnowskim.
„Białe róże”, „Hej, hej ułani”, „Pierwsza Brygada”, „Warszawianka” - te i inne teksty najsłynniejszych polskich pieśni patriotycznych znajdziemy w przygotowanym przez samorząd województwa specjalnym śpiewniku, który można pobrać ze strony internetowej Urzędu Marzałkowskiego. Zapraszamy do wspólnego śpiewania podczas wojewódzkich obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz imprez patriotycznych w całym regionie.
W Bydgoszczy pieśni patriotyczne zabrzmią między innymi podczas sobotnich (11 listopada) Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości, koncertu w hali „Artego Arena” oraz w Zespole Pałacowo- Parkowym w Ostromecku. W ramach wojewódzkich uroczystości pod pomnikiem Wolności odbędzie się też koncert Orkiestry Wojskowej. W Toruniu wspólne śpiewanie zaplanowano w sobotę (11 listopada) między innymi podczas pikniku patriotycznego na Rynku Nowomiejskim oraz w zabytkowym tramwaju, który pojawi się na ulicach miasta. Muzyki w patriotycznym tonie nie zabraknie również podczas dwóch piątkowych (10 listopada) wydarzeń: koncertu Orkiestry Wojskowej z Torunia w Baju Pomorskim oraz koncertu „Niepodległa. Muzyczna podróż z Krzesimirem Dębskim” w CKK Jordanki w Toruniu. Dla ojczyzny zaśpiewają także najmłodsi. Dziś (8 listopada) w Diecezjalnym Centrum Kultury na Zamku Bierzgłowskim (powiat toruński) rozpoczął się XIV Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” oraz finał XI Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Literackiego.
Wśród marszałkowskich jednostek organizacyjnych, które zaplanowały obchody Święta Niepodległości z muzyką są Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Pałac Lubostroń.
Na 10 listopada, godz. 17.00 zaplanowano w Lipnie inaugurację obchodów Narodowego Święta Niepodległości na placu Dekerta. O 17.30 rozpocznie sie przemarsz uczestników pod Pomnik Niepodległości. O godz. 17.45 apel pamięci. W sobotę, 11 listopada o godz. 10.00 w Kościele WNMP w Lipnie początek mszy za ojczyznę. O godz. 17.00 w kinie Nawojka koncert "Droga do Wolności". W niedzielę, 12 listopada, o godz. 10.30 z bramy parku miejskiego w Lipnie wystartuje IV Lipnowski Bieg Niepodległości.
Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznią się w Bobrownikach obrzędem poświęcenia i oddania do użytku terenu rekreacyjnego nad Gryską o godz. 11.30. Następnie przemarsz do kościoła parafialnego p.w. św. Anny w Bobrownikach, gdzie sprawowana będzie okolicznościowa msza św., po której odbędzie się występ artystyczny. O godz. 13.30 oddamy hołd Polakom, pomordowanym przez Niemców za wrześniowy opór jesienią 1939 r.
Wójt gminy Kikół Józef Predenkiewicz zaprasza mieszkańców i gości na mszę za ojczyznę, która odbędzie się 11 listopada o godz. 9.00 w kościele pw. św. Wojciecha. Po mszy przy pomniku na kikolskim skwerze zostaną złożone symboliczne wiązanki kwiatów, zapłoną znicze. Po uroczystości zaplanowano dla uczestników ciepły posiłek w świetlicy wiejskiej.

 

źródłą: Urząd Marszałkowski Toruń, UM Lipno, UG Kikół, UG Bobrowniki

Informacje

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Wrzesień 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 35 1 2
week 36 3 4 5 6 7 8 9
week 37 10 11 12 13 14 15 16
week 38 17 18 19 20 21 22 23
week 39 24 25 26 27 28 29 30

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie