czwartek, 03 sierpień 2017

Kościółek z Brzeźna odzyskuje blask! Zapraszamy do Kłóbki!

Kościółek z Brzeźna odzyskuje blask! Zapraszamy do Kłóbki! www.lubienkujawski.pl

 Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Wyzwoliny kośnika”, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę,  6 sierpnia, w godz. 15.00-18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

            Motywem przewodnim spotkania będzie przypomnienie przez Grupę Młodzieżową Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa zapomnianego dzisiaj zwyczaju wyzwolin kosiarza na majstra, polegającego na tym, że młody kosiarz (nazywany inaczej frycemwilkiem) wychodzący po raz pierwszy w pole, poddawany był przeróżnym próbom, oceniany bacznie przez marszałka. Musiał się wykupić, by zostać wprowadzonym do grona doświadczonych kosiarzy.

Będzie można zobaczyć ogrom zajęć, wysiłek i trud, jaki trzeba było niegdyś wykonać na polach, by zebrać plony. Zaprezentowane będą prace i zwyczaje związane z koszeniem, wiązaniem i ustawianiem snopków oraz czyszczeniem zboża, młóceniem, produkcją mąki, kaszy, oleju oraz wyrobem masła. Przygotowany zostanie pokaz ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”.

Nie zabraknie muzyki ludowej w wykonaniu występujących po raz pierwszy w skansenie:  Kapeli Ludowej „Echo Kujaw” z Wierzbinka i Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” z Bronisławia. Zobaczymy rzemieślników, którzy pokażą zapomniane już dzisiaj zawody — kowala, garncarza, plecionkarza. Z myślą o dzieciach zorganizowane zostaną m.in. warsztaty plecionkarskie oraz wyrobu tradycyjnych kwiatów z bibuły.Już od godziny 13.00 wzdłuż skansenowskiej drogi znajdować się będą stragany z wyrobami sztuki ludowej, rękodzieła i swojskiego jadła.

 Mieszkańców powiatu lipnowskiego, którzy zdecydują się wziąć udział w tej imprezie, czeka miła niespodzianka. Jeszcze przed zimą zwiedzającym skansen w Kłóbce zostanie bowiem udostępniony nowy obiekt - drewniany kościół z Brzeźna. XVIII-wieczny drewniany kościół, stojący w Brzeźnie w gminie Lipno został rozebrany i przeniesiony na teren Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w ubiegłym roku. Kilka tygodni temu w Kłóbce zakończono prace budowlane przy tym obiekcie. Kościół ustawiono za chałupą dobrzyńska, naprzeciwko remizy. Zanim zostanie udostępniony zwiedzającym musi zostać przygotowane jego wnętrze. Dzięki dotacji z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego przy dofinansowaniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w Pracowni Konserwacji Zabytków Piotra Romanowskiego w Toruniu trwa realizacja zadania pn. "Konserwacja XVIII-wiecznych ołtarzy i ambony do wyposażenia kościoła z Brzeźna w Parku Etnograficznym w Kłóbce".  W najbliższym czasie pracom konserwatorskim poddany zostanie ołtarz główny, pochodzący z pierwotnego wyposażenia kościoła z Brzeźna, a w dalszej kolejności ambona z kościoła w Ostrowitem, piękny przykład wczesnoklasycystycznej snycerki. Jak informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wnętrze kościoła będzie gotowe pod koniec września br., a obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym na początku października br.

źródła: MZKiD, www.lubienkujawski.pl

Informacje

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Lipiec 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 26 1
week 27 2 3 4 5 6 7 8
week 28 9 10 11 12 13 14 15
week 29 16 17 18 19 20 21 22
week 30 23 24 25 26 27 28 29
week 31 30 31

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie