czwartek, 03 sierpień 2017

Kościółek z Brzeźna odzyskuje blask! Zapraszamy do Kłóbki!

Kościółek z Brzeźna odzyskuje blask! Zapraszamy do Kłóbki! www.lubienkujawski.pl

 Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Wyzwoliny kośnika”, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę,  6 sierpnia, w godz. 15.00-18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

            Motywem przewodnim spotkania będzie przypomnienie przez Grupę Młodzieżową Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa zapomnianego dzisiaj zwyczaju wyzwolin kosiarza na majstra, polegającego na tym, że młody kosiarz (nazywany inaczej frycemwilkiem) wychodzący po raz pierwszy w pole, poddawany był przeróżnym próbom, oceniany bacznie przez marszałka. Musiał się wykupić, by zostać wprowadzonym do grona doświadczonych kosiarzy.

Będzie można zobaczyć ogrom zajęć, wysiłek i trud, jaki trzeba było niegdyś wykonać na polach, by zebrać plony. Zaprezentowane będą prace i zwyczaje związane z koszeniem, wiązaniem i ustawianiem snopków oraz czyszczeniem zboża, młóceniem, produkcją mąki, kaszy, oleju oraz wyrobem masła. Przygotowany zostanie pokaz ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”.

Nie zabraknie muzyki ludowej w wykonaniu występujących po raz pierwszy w skansenie:  Kapeli Ludowej „Echo Kujaw” z Wierzbinka i Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” z Bronisławia. Zobaczymy rzemieślników, którzy pokażą zapomniane już dzisiaj zawody — kowala, garncarza, plecionkarza. Z myślą o dzieciach zorganizowane zostaną m.in. warsztaty plecionkarskie oraz wyrobu tradycyjnych kwiatów z bibuły.Już od godziny 13.00 wzdłuż skansenowskiej drogi znajdować się będą stragany z wyrobami sztuki ludowej, rękodzieła i swojskiego jadła.

 Mieszkańców powiatu lipnowskiego, którzy zdecydują się wziąć udział w tej imprezie, czeka miła niespodzianka. Jeszcze przed zimą zwiedzającym skansen w Kłóbce zostanie bowiem udostępniony nowy obiekt - drewniany kościół z Brzeźna. XVIII-wieczny drewniany kościół, stojący w Brzeźnie w gminie Lipno został rozebrany i przeniesiony na teren Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w ubiegłym roku. Kilka tygodni temu w Kłóbce zakończono prace budowlane przy tym obiekcie. Kościół ustawiono za chałupą dobrzyńska, naprzeciwko remizy. Zanim zostanie udostępniony zwiedzającym musi zostać przygotowane jego wnętrze. Dzięki dotacji z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego przy dofinansowaniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w Pracowni Konserwacji Zabytków Piotra Romanowskiego w Toruniu trwa realizacja zadania pn. "Konserwacja XVIII-wiecznych ołtarzy i ambony do wyposażenia kościoła z Brzeźna w Parku Etnograficznym w Kłóbce".  W najbliższym czasie pracom konserwatorskim poddany zostanie ołtarz główny, pochodzący z pierwotnego wyposażenia kościoła z Brzeźna, a w dalszej kolejności ambona z kościoła w Ostrowitem, piękny przykład wczesnoklasycystycznej snycerki. Jak informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wnętrze kościoła będzie gotowe pod koniec września br., a obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym na początku października br.

źródła: MZKiD, www.lubienkujawski.pl

Informacje

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Luty 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2 3 4
week 6 5 6 7 8 9 10 11
week 7 12 13 14 15 16 17 18
week 8 19 20 21 22 23 24 25
week 9 26 27 28

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie