środa, 17 maj 2017

Warto spędzić "Noc w muzeach"

Warto spędzić "Noc w muzeach" muzeum.wloclawek.pl

Marszałkowskie jednostki kultury zapraszają w sobotę (20 maja) na tegoroczną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów. Bezpłatne atrakcje przygotowały Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, toruńska Galeria Sztuki „Wozownia” oraz współprowadzone przez samorząd województwa Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. 

Noc w Muzeach to ogólnoeuropejska akcja organizowana w 47 państwach, powiązana z obchodami Międzynarodowego Dnia Muzeów (18 maja). Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Muzea i Kontrowersje. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeach.”  

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Toruńskie Muzeum Etnograficzne zaprasza w  godz. 20-23 na zwiedzanie Parku Etnograficznego oraz wystawy „Tajemnice codzienności…” Muzealnicy przygotowali specjalny program pod hasłem  „Śmiechy spod strzechy”. Na gości skansenu czekają zabawne niespodzianki. W programie pokazy mody w zagrodzie kujawskiej (w godz. 20.00, 21.00 i 22.00) i możliwość przebrania się w różne detale garderoby. W karczmie, w którą wyjątkowo na tę noc zamieni się chata z Borów Tucholskich, nie zabraknie okazji do wspólnego śpiewania, tańców i swawoli, zażywania tabaki czy gry w kości z karczmarką. Zmęczeni będą mogli odpocząć w chałupie na specjalnie przygotowanych posłaniach z niespodziankami. Warto też będzie odwiedzić stary młyn, który ożywią w tę noc baśniowe postaci i ich diabelskie sprawki.

 

W realizację programu w Parku Etnograficznym włączy się także studencka grupa improwizacyjna „Improznawcy” działająca przy Wydziale Filologicznym UMK, której członkowie – na co dzień studenci kulturoznawstwa – będą animować publiczność zapraszając do odgrywania różnych scenek sytuacyjnych. Rozśmieszać będzie też Fundacja „Dr Clown” Oddział Toruński, której członkowie na co dzień zajmują się terapią śmiechem m.in. niosąc radość małym pacjentom w szpitalach. Kostiumy pracownikom Muzeum, którzy tego dnia wystąpią w specjalnych strojach, użyczył Teatr im. Wilama Horzycy.

 

Z kolei na wystawie Tajemnice codzienności… w Arsenale odwiedzających przywitają m.in. wyjątkowe, szczególnie atrakcyjne „eksponatki” czyli rzeźbione „lale” Bogdana Ziętka – nieprofesjonalnego artysty z Brzeźnicy w woj. dolnośląskim. Wielu z gości na pewno zainteresują też satyryczne rysunki z muzealnego archiwum autorstwa Zdzisława „Zbyszka” Zgieruna – wieloletniego pracownika, konserwatora muzealnego. Będzie też można wziąć udział w quizie dla miłośników filmu „Sami swoi” oraz obejrzeć zabawne zdjęcia z poprzednich Nocy Muzeów w „Etnografiku”.

 

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

We włocławskiej placówce od godziny 19 do 23, będzie można bezpłatnie obejrzeć ekspozycje prezentowane w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 i w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.

 

W Muzeum Etnograficznym niepowtarzalną okazją będzie możliwość zwiedzenia wystawy „Miasto – Ludzie – Rzeka. Przemiany na Wiśle we Włocławku w XIX–XX wieku” zorganizowanej z okazji Roku Wisły, ukazującej wydarzenia wiślane od momentu wybudowania bulwarów w 1846 r., do ukończenia stopnia wodnego na Wiśle w 1970 r. Liczne fotografie, grafiki, mapy oraz przedmioty wydobyte w ciągu ostatnich lat z Wisły są świadectwem jej wielkiej roli w rozwoju miasta. Zwiedzanie ekspozycji połączone zostanie z niespodziankami – grami i konkursami dla dzieci i dorosłych, projekcją filmu „Zatopione wsie” zrealizowanego przez Fundację Ari Ari. Ponadto Koła Gospodyń Wiejskich przygotują stoiska z regionalnymi potrawami (również z ryb).

 

W Zbiorach Sztuki, tuż po otwarciu nowej ekspozycji czasowej „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu” będzie można podziwiać różnorodne wyroby użytkowe z kamionki powstałe w wytwórniach bolesławieckich od XVI po początek XXI wieku. Na podstawie prezentowanych na wystawie kilkuset różnorodnych naczyń da się prześledzić historię rozwoju znanej dziś w całym świecie ceramiki z Bolesławca. Dodatkową atrakcją towarzyszącą zwiedzaniu będą konkursy dla dorosłych, warsztaty plastyczne dla dzieci pt. „Zaczarowana filiżanka” oraz pokaz filmu o historii zakładów produkujących ceramikę bolesławiecką.

 

Po obu wystawach oprowadzać będą ich autorzy. Zwycięzcy konkursów otrzymają nagrody. Istnieje również możliwość zwiedzenia ekspozycji stałych.

 

Galeria Sztuki „Wozownia”

Noc Muzeów w Wozowni (w godzinach 17-23) to ostatnia szansa na spotkanie z pracami Ewy Kuryluk, w znacznej części nigdy wcześniej nie pokazywanymi w Polsce. Zarówno wystawę „Człekopejzaż”, jak i dwie pozostałe ekspozycje – Sarah Zacharek „Re:Discovery” oraz Izabeli Żółcińskiej „Skóra. Obiekty, teksty” – będzie można zobaczyć w towarzystwie przewodnika. W galeryjnym sklepiku po promocyjnych cenach dostępne będą publikacje związane z twórczością Ewy Kuryluk. Dla najmłodszych przygotowano szereg aktywności plastycznych, a nieco starsi będą mogli „zapolować” na plakaty rozdawane w ramach wietrzenia magazynów Wozowni.

 

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

CSW zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw w godzinach 16-24. W programie także Noc Rabatów w Księgarni Sztuki oraz wykład Radosława Gajdy „Skąd się wzięły bloki”. Kino Centrum zaprasza na seanse filmów z muzyką na żywo (bilety: 5 zł). W recepcji dostępny będzie też przewodnik edukacyjny dla rodzin.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Informacje

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Czerwiec 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2 3
week 23 4 5 6 7 8 9 10
week 24 11 12 13 14 15 16 17
week 25 18 19 20 21 22 23 24
week 26 25 26 27 28 29 30

Zbliżające się wydarzenia


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie