W 240-osobowym składzie reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro jest 32 sportowców z Kujaw i Pomorza. Nasi zawodnicy będą walczyć o medale w siedmiu dyscyplinach: wioślarstwie, lekkiej atletyce, kolarstwie, podnoszeniu ciężarów, kajakarstwie, strzelectwie sportowym oraz tenisie stołowym.
Zawodnicy z naszego regionu stanowią 13 procent polskiej kadry do Rio. Spośród 32 olimpijczyków z Kujawsko-Pomorskiego 20 osób to byli lub obecni stypendyści marszałka województwa.
- Trzymajmy kciuki za naszych zawodników podczas ich występów w Rio! Wielu z nich stać na zdobycie najwspanialszego ze wszystkich sportowych trofeów – olimpijskiego złota. Jestem przekonany, że powrócą z igrzysk z niejednym medalem – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Olimpijczycy z Kujawsko-Pomorskiego:
Wioślarstwo (15):
· Magdalena Fularczyk-Kozłowska (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) – dwójka podwójna,
· Natalia Madaj (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) – dwójka podwójna,
· Anna Wierzbowska (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) – dwójka bez sternika,
· Maria Wierzbowska (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) – dwójka bez sternika,
· Monika Ciaciuch (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) – czwórka podwójna,
· Krystian Aranowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – ósemka,
· Piotr Juszczak (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – ósemka,
· Michał Szpakowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – ósemka,
· Daniel Trojanowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – ósemka,
· Mikołaj Burda (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) – ósemka,
· Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń) – ósemka,
· Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz) – ósemka,
· Artur Mikołajczewski (KW Gopło Kruszwica) – dwójka podwójna,
· Dariusz Radosz (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) – czwórka podwójna,
· Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń) – czwórka podwójna.
Lekkoatletyka (6):
· Marika Popowicz-Drapała (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – sztafeta 4 x100 m,
· Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek) – maraton,
· Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) – maraton,
· Iga Baumgart (BKS Bydgoszcz) – sztafeta 4x400 m,
· Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – 800 m,
· Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – skok o tyczce.
Kolarstwo (6):
· Edyta Jasińska (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team Toruń) – 4000 m drużynowo (tor),
· Natalia Rutkowska (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team Toruń) – 4000 m drużynowo (tor),
· Krzysztof Maksel (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) – sprint drużynowo (tor),
· Rafał Sarnecki (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) – sprint drużynowo (tor),
· Michał Kwiatkowski (Team SKY, Toruń) – wyścig ze startu wspólnego/jazda ind na czas,
· Michał Gołaś (Team SKY, Toruń) – wyścig ze startu wspólnego.
Podnoszenie ciężarów (2):
· Adrian Zieliński (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – 94 kg,
· Tomasz Zieliński (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – 94 kg.
Kajakarstwo (1):
· Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) – kajakarstwo klasyczne,
Strzelectwo sportowe (1):
· Klaudia Breś (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – pistolet pneumatyczny,
Tenis stołowy (1):
· Jakub Dyjas (KS Energa Manekin Toruń) – debel/turniej drużynowy,
Na poprzednich igrzyskach w Londynie w 2012 roku sportowcy z regionu wywalczyli trzy medale:
· złoto – Adrian Zieliński (Tarpan Mrocza) – podnoszenie ciężarów,
· brąz – Beata Mikołajczyk (Kopernik Bydgoszcz) – kajajarstwo K-2 1000 m,
· brąz – Magdalena Fularczyk-Kozłowska (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) – wioślarstwo, dwójka podwójna.
źródło: Urząd Marszałkowski - Biuro Prasowe