czwartek, 26 listopad 2015

Nowoczesne i tanie pociągi w regionie

W nowym, obowiązującym od 13 grudnia kolejowym rozkładzie jazdy staraniem samorządowych władz  województwa znajdą się bezpośrednie, obsługiwane przez nowoczesne pociągi połączenia pasażerskie na  trasach Bydgoszcz-Toruń-Włocławek, Bydgoszcz - Toruń - Jabłonowo Pomorskie i Nakło - Bydgoszcz - Toruń. To  dobra wiadomość przede wszystkim dla włocławian i mieszkańców sąsiednich rejonów, w tym powiatu  lipnowskiego. Włocławek nie miał dotąd bezpośredniej komunikacji kolejowej z Bydgoszczą. Od 13  grudnia wprowadzona zostanie również tania taryfa wojewódzka na wszystkich regionalnych połączeniach  kolejowych - najniższa w Polsce!
Testowanie ujednoliconej taryfy, z niskimi cenami za przejazdy jednorazowe i super korzystnymi za bilety miesięczne, rozpoczęło się w grudniu 2010 roku na liniach niezelektryfikowanych. Sprawdziła się - można uznać, że dzięki niej wielu podróżnych przesiadło się na pociąg z indywidualnych środków transportu. Po pięciu latach jej obowiązywanie rozciąga się na wszystkie połączenia kolejowe w regionie.Zasadą nowej taryfy jest liniowość – dwa razy dłuższy przejazd to dwa razy droższy bilet. Za pierwsze 10 kilometrów zapłacimy 2,50 złotych, za każdy kolejny 13 groszy. Bilet miesięczny będzie kosztował tyle co 30 przejazdów jednorazowych.
Jak to wygląda w praktyce? Na przykład bilet z Włocławka do Torunia, za który obecnie trzeba zapłacić 14,60 zł, będzie kosztował 8,40 zł, czyli o ponad 40 procent taniej; bilet z Bydgoszczy do Inowrocławia, obecnie za 11,70 zł, stanieje o 4,50 zł (38 proc. - do 7,20 zł). Podobnie korzystnie wyglądać to będzie w odniesieniu do biletów miesięcznych – będzie taniej nawet o 25 procent.Ale to nie wszystko. Jeśli na jakiejś linii, teraz lub w przeszłości, przewoźnik wprowadzi promocję przebijającą tę ofertę, pasażer będzie mógł wybrać korzystniejszy dla siebie wariant biletu. Ważną kwestią jest to, że w odniesieniu do naszej taryfy obowiązywać będą wszystkie przejazdowe zniżki ustawowe.
 Z Bydgoszczy Głównej do Włocławka przez Toruń uruchomionych zostanie od grudnia siedem par pociągów na dobę.Jabłonowo Pomorskie połączą z Bydgoszczą (przez Toruń) dwie pary (od grudnia 2016 cztery),  mieszkańcy Nakła nad Notecią będą mieli na razie jedno, a za rok cztery kursy do Torunia przez  Bydgoszcz i z powrotem. Na wszystkich tych trasach kursować będą komfortowe klimatyzowane pociągi,  które jeżdżą obecnie wyłącznie w systemie BiT City, z Bydgoszczy do Torunia i z Torunia do  Bydgoszczy.- O możliwość wydłużenia tras obsługiwanych przez tabor przeznaczony dla BiT City zabiegaliśmy w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju i otrzymaliśmy zgodę. Zakupione do BiT City zespoły trakcyjne będą dzięki temu lepiej wykorzystane, zachodnia część Bydgoszczy i Nakło zostaną włączone do sieci aglomeracyjnej, poszerzamy też atrakcyjną ofertę przewozową, co generalnie powinno zachęcać do korzystania z kolei -€“ podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
 

 

Informacje

Transmisje z sesji

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Maj 2019 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 18 1 2 3 4 5
week 19 6 7 8 9 10 11 12
week 20 13 14 15 16 17 18 19
week 21 20 21 22 23 24 25 26
week 22 27 28 29 30 31

Zbliżające się wydarzenia

Warto zobaczyć


Powiat Lipnowski   Gmina Bobrowniki   Gmina Chrostkowo   Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą   Gmina Kikół   Gmina Lipno   Gmina Miasto Lipno   Miasto i Gmina Skępe   Gmina Tłuchowo   Gmina Wielgie